Ako vybrať raketu na stolný tenis

Redakcia Sportisimo

3.4.2023 • 7 min čítania

Viete, čo robí z garážového pingpongu skutočný stolný tenis? Okrem schopností hráča je to aj správna raketa. Tú potrebujú tak začiatočníci, ktorí ju potrebujú na zvládnutie všetkých technických úderov, ako aj pokročilí hráči, ktorí môžu vďaka nej posunúť svoju hru o úroveň vyššie.

Pri výbere rakety by ste sa mali zamerať na niekoľko technických parametrov. Nebojte sa, nie ste na to sami, v nasledujúcich riadkoch vám pomôžeme s výberom.

Zhrnutie

  • Drevo raketu môžete mať celodrevenú alebo kombinovanú. V súčasnosti prevláda kombinovaný typ, zložený z vrstiev dreva a doplnený materiálmi, ktoré zlepšujú jeho vlastnosti.
  • Rýchlosť dreva – udáva sa v hodnotách od 10 do 100. Čím vyššie číslo, tým väčšia rýchlosť rakety. Rýchle drevo je vhodné pre útočnú hru a pokročilých hráčov, pomalé drevo pre obrannú hru a začiatočníkov.
  • Kontrola rakety – hodnota, ktorá sa tiež pohybuje na stupnici od 10 do 100, udáva, ako ľahko sa raketa ovláda. Začiatočníci alebo defenzívni hráči by si mali vybrať vyššiu hodnotu, zatiaľ čo pokročilí hráči s útočnou hrou si môžu vybrať z nižších hodnôt.
  • Poťah – poťah sa skladá z dvoch častí, hubky a gumy. Riešiť pri nich budeme hrúbku a typ. Čím širší je poťah, tým rýchlejšia bude vaša hra. Hornú gumu by ste si mali vybrať podľa toho, či chcete hrať defenzívnu, alebo ofenzívnu hru. To závisí od schopnosti rakety posielať loptičku s rotáciou alebo naopak, pohodlne zvládať rotáciu od súpera.
  • Hmotnosť – rakety s hmotnosťou do 175 gramov umožňujú rýchlejšiu manipuláciu a hráči bez trénovaného zápästia a fyzičky s nimi môžu hrať dlhšie. Ťažšie rakety sú vhodné na obrannú hru a pre pokročilých hráčov.
  • Rukoväť – môžete si vybrať tvar rukoväti bez ohľadu na váš štýl hry. Záleží na tom, ktorý vám lepšie padne do ruky.

Zobraziť rakety na stolný tenis

Drevo

Dnes si môžete zaobstarať raketu na stolný tenis celodrevenú alebo kompozitnú, teda kombinovanú. Prevažujúcim materiálom však zostáva drevo, ktoré musí tvoriť aspoň 85 % celkovej hrúbky rakety.

Výrobcovia potom pridávajú do dreva, ktoré je uložené v piatich alebo siedmich vrstvách, ďalšie látky, ktoré pomáhajú zvýšiť odolnosť, citlivosť a celkovú životnosť rakety. Často je to karbón, ktorý dodáva hre rýchlosť a útok, alebo kevlar, ktorý prináša pružnosť aj rýchlosť a nie je taký ťažký ako karbón. A pre naozaj náročnú hru je obľúbený titán.

Drevo má celkovo vplyv na rýchlosť, pružnosť a ovládanie. Pokiaľ ide o samotný materiál dreva, útoční hráči uprednostňujú tvrdšie drevo, ako je orech, mahagón alebo buk. Na obrannú hru je vhodnejšie drevo mäkšie, ako napríklad breza, topoľ a vŕba.

Rýchlosť dreva

Rýchlosť dreva udáva tempo a štýl vašej hry. Výrobcovia ju uvádzajú na stupnici od 10 do 100, pričom vyššie číslo znamená vyššiu rýchlosť.

Na útočnú hru je vhodnejšie drevo rýchlejšie. Vďaka tomu budete môcť hrať naozaj rýchle loptičky a dávať razantné smeče. Takáto raketa si však vyžaduje aj určitú pokročilosť hráča, pretože loptička nestrávi na rakete veľa času a nie je priestor na jej spracovanie.

Pomalšie drevo oceníte hlavne pre obrannú hru alebo pre začiatočníkov. Získate tak čas na získanie kontroly nad loptičkou pred samotným úderom. S pomalou raketou sa môžete v pokoji naučiť pohyb a techniku úderov a potom môžete začať postupne zrýchľovať svoju hru.

Kontrola rakety

Stupeň ovládateľnosti rakety vám napovie, ako ľahko alebo ťažko sa bude ovládať. Zistíte to podľa hodnôt, ktoré uvádzajú výrobcovia taktiež od 10 do 100.

Nižšiu ovládateľnosť často majú rakety, ktoré sú ťažšie, rýchlejšie a majú hrubšie poťahy. To z nich robí rakety pre pokročilých hráčov s útočnou technikou.

Začiatočníci by mali určite siahnuť po rakete s vyššou hodnotou kontroly. Oceníte ju aj pri obrannej hre, keď môžete obratnejšie reagovať na útok súpera.

Poťah

Poťah je miesto, kde sa raketa dotýka loptičky. Preto má významný vplyv na to, ako bude váš odpal vyzerať. Skladá sa z dvoch častí, z hubky a gumy. V prípade hubky nás zaujíma jej šírka a v prípade gumy, ktorá je vrchnou vrstvou, jej typ.

Hrúbka poťahu

Šírka poťahu ovplyvňuje rýchlosť odpalu loptičky a ovládateľnosť rakety. S úzkym poťahom bude váš odpal pomalší, ale raketa bude lepšie ovládateľná. Umožňuje vám rýchlo reagovať na útok súpera a vrátiť loptičku tam, kam potrebujete. To z nej robí ideálnu raketu na defenzívnu hru.

Širší poťah má za následok horšiu ovládateľnosť. Takéto rakety sú preto vhodné pre hráčov, ktorí už majú niečo odpinkané. Odpal však vďaka širšiemu poťahu získava rýchlosť a razanciu, čo oceníte pri útočnej a dynamickej hre.

Hrúbka poťahu

Vhodná pre

1 až 1,5 mm

Obranná hra

1,5 mm a viac

Útočná hra

1,3 až 2 mm Začiatočníci, obranná hra

Typ gumy

Podľa vrchnej gumy môžeme poťahy rozdeliť do štyroch ďalších kategórií. Majú veľký vplyv na vašu rýchlosť a na to, ako môžete raketou dosiahnuť v hre spin, teda rotáciu.

Výrobcovia udávajú rotáciu každej rakety v hodnotách od 10 do 100, čím vyššie číslo, tým vyššiu rotáciu s raketou dosiahnete. Ak so stolným tenisom ešte len začínate, zvoľte nižšiu hodnotu rotácie, ktorú ešte nebudete môcť efektívne zaradiť do svojej hry. Postupne sa prepracujete k vyšším hodnotám a loptička bude opúšťať vašu raketu s rotáciou, ktorá robí z rekreačného pingpongu športový stolný tenis.

Soft

Na širšej hubke je guma, ktorej vrúbky smerujú dovnútra. Preto je zvonku hladká. Tento povrch zvyšuje rýchlosť úderu a môže tiež pridať silnú rotáciu. Jeho veľkou výhodou je, že len na tomto povrchu môžete správne hrať všetky technické údery moderného stolného tenisu. Je vhodný pre začiatočníkov a vďaka svojej rýchlosti a rotácii aj pre útočných hráčov.

Sendvič

V tomto type poťahu smerujú zárezy vrchnej gumy von a sú skôr kratšie. Kvôli zárezom nemôže raketa loptičke dodať výraznú rotáciu. Preto sa používa skôr na univerzálnu až defenzívnu hru v blízkosti stola.

Tráva

Dlhšie vrúbky gumy, ktoré smerujú von a sú na koncoch jemnejšie, znemožňujú vytvorenie rotácie pri náraze. Keď však ide o ideálne zvládnutie útoku s rotáciou od súpera, môžete si s ním skvele poradiť. Sama osebe nedokáže vytvoriť rotáciu, ale ak zahráte loptičku, ktorá má spin, vráti sa k súperovi s podobným spinom. Zároveň znižuje rýchlosť, čo vám umožní pokojnejšie spracovať úder súpera. Je preto vhodná na obrannú hru.

Antitopspin

Vrúbky vrchnej gumy smerujú dovnútra, smerom k tvrdej hubke. Tento poťah je veľmi pomalý, takže môže bezkonkurenčne spomaliť útočnú hru súpera. To z neho robí skvelé vybavenie pre obrancov. Často sa kombinuje s rýchlejším poťahom na druhej strane rakety, keď je potrebné hru zrýchliť.

Hmotnosť

Na rakete nie je stanovený žiadny oficiálny hmotnostný limit, ale mali by ste ho prispôsobiť svojmu štýlu hry.

Medzi ľahšie rakety patria tie, ktoré vážia do 175 gramov. Sú vhodné najmä pre obrancov, ktorí dokážu rýchlejšie reagovať. Ocenia ho aj hráči s menšou fyzičkou alebo netrénovaným zápästím, ktorí môžu hrať dlhšie. Odporúčame rakety s hmotnosťou do 165 gramov.

Ťažšie rakety od 175 gramov patria do rúk hráčov s lepšou fyzičkou a trénovaným zápästím. Potom s nimi môžu hrať útočnú hru s dobrou razanciou pri údere.

Tvar rukoväti

Pre raketu na stolný tenis si môžete vybrať ľubovoľnú rukoväť bez ohľadu na štýl hry. Záleží teda na vašich preferenciách a na tom, ktorý tvar vám lepšie padne do ruky. Vyberať budete z troch typov rukovätí vhodných pre klasické držanie rakety. Potom je tu rukoväť na ceruzkové uchopenie, ktoré je populárne najmä v Ázii alebo u pokročilých hráčov.

Rovná rukoväť je po celej dĺžke rovnako široká, konkávna rukoväť sa ku koncu rozširuje (vľavo) a anatomická rukoväť je uprostred a na konci vypuklá (vpravo), aby dobre sadla do dlane.

Zobraziť rakety na stolný tenis

Páčil sa článok?

Redakcia Sportisimo

Články vychádzajúce zo spolupráce skúsených autorov, produktových špecialistov, nákupcov a ďalších odborníkov