Ako vybrať raketu na squash

Redakcia Sportisimo

3.4.2023 • 8 min čítania

Začínate so squashom alebo ho hráte už dlhšie a chceli by ste si zaobstarať novú raketu? Ak sa chystáte investovať peniaze do svojho vybavenia, investujte nejaký čas aj do jeho výberu.

Musíte vziať do úvahy niekoľko technických parametrov, ktoré ovplyvňujú vlastnosti rakety. S naším sprievodcom to zvládnete ľahko.

Príďte si vybrať svoju novú raketu na squash a pri ďalšom zápase s ňou môžete zažiariť na kurte.

Zhrnutie

  • Materiál – použitý materiál formuje charakter rakety a má vplyv na jej hmotnosť, životnosť a pružnosť. Najbežnejšie možnosti sú hliník, kompozit, grafit, titán alebo kevlar.
  • Vyváženie rakety Vyváženie squashovej rakety výrazne ovplyvňuje jej celkové vlastnosti. Ak ste nováčik, vyberte si vyváženie do hlavy. Pokročilejší hráči si môžu vybrať vyváženie na stred alebo do ruky pre maximálnu kontrolu.
  • Hmotnosť Ťažké rakety sú vhodné pre začiatočníkov, pretože dodávajú úderu potrebnú razanciu. Pokročilí hráči ocenia ľahšiu ovládateľnosť ľahších rakiet, s ktorými môžu hrať zložitejšie údery.
  • Výplet – zvyčajne si kúpite raketu už s výpletom a pri prvej rakete sa oň nemusíte veľmi starať. Ak sa s výbavou na squash už chcete trochu pohrať, nechajte si ju vypliesť podľa svojich potrieb.
  • Veľkosť hlavy – väčšia hlava znamená vyššiu pravdepodobnosť správneho zásahu loptičky, preto je pre začiatočníkov nevyhnutným vybavením. Rakety s menšou hlavou sú obratnejšie, čo potrebujú pokročilí hráči.
  • Tvar hlavy a krčka – najčastejšie uvidíte rakety v tvare kvapky. Jej krčok sa potom môže pripojiť k shaftu rakety s vidlicou alebo bez nej. Rakety s vidlicou sú vhodné pre technických hráčov, bez vidlice pre silovú hru a začiatočníkov.
  • Grip a omotávka – na rakete vždy nájdete základnú omotávku. Ak však chcete pohodlnejšie a pevnejšie uchopenie, odporúčame použiť aj vrchnú alebo froté omotávku. Tou si tiež upravíte šírku pre správne uchopenie.

Na konci článku vám tiež pomôžeme vybrať si tie správne squashové loptičky.

Ukázať squashové rakety

Materiál

Materiál, z ktorého je vaša nová raketa vyrobená, ovplyvní charakter samotnej rakety a vašej hry. Udáva následnú hmotnosť, pružnosť a odolnosť rakety a spôsob prenosu energie zo švihu na loptičku. Tu sú tie najčastejšie používané.

Hliník

Hliníkové rakety sú lacné a tiež sa hovorí, že sú nezničiteľné v tom zmysle, že rám jednoducho len tak nepraskne. Ak však dôjde k nárazu do steny, ohnú sa alebo sa inak skrútia. Sú tiež ťažšie a prenášajú vibrácie z úderu do ruky. Tento materiál je preto vhodný na rakety pre začiatočníkov, ktorí ešte nechcú príliš investovať do vybavenia. Dobre poslúži aj rekreačným hráčom.

Kompozit

Základom kompozitných squashových rakiet je sklenené vlákno v kombinácii s iným materiálom. Často je to grafit alebo iný kov, ktorý rámu dodá pevnosť. Tieto rakety patria aj medzi lacnejšie a ťažšie. Odporúčame ich začiatočníkom, ktorí ešte len zisťujú, čo môžu od hry očakávať.

Grafit

Ak hľadáte tuhé a ľahké rakety s dobrou pružnosťou, hľadajte rakety vyrobené z grafitu. Rakety vyrobené z čistého grafitu sú však aj veľmi krehké, preto sa často pridávajú ďalšie materiály, ako napríklad titán, aby sa zvýšila ich odolnosť. Ak teda chcete do svojho zariadenia investovať o niečo viac, vyberte si grafit s prímesou.

Kevlar a titán

Kevlar aj titán sú diamanty medzi materiálmi squashových rakiet, pretože sú mimoriadne odolné, čo sa, samozrejme, premieta do ich ceny. Neprenášajú žiadne vibrácie, takže šetria vašu ruku a odďaľujú únavu zápästia a predlaktia. Tieto rakety už dokážu uspokojiť potreby pokročilých a profesionálnych hráčov.

Vyváženie rakety

Na silu úderu a ovládateľnosť rakety má veľký vplyv jej vyváženosť. Každý hráč potrebuje počas hry podporovať niečo iné, k čomu mu môže pomôcť správna rovnováha.

Vyváženie squashovej rakety sa udáva v centimetroch a je to dĺžka ťažiska od konca rukoväti rakety smerom do stredu rakety. Rozlišujeme vyváženie do ruky, na stred a do hlavy

Označenie Ťažisko (od konca rukoväti)

Vhodné pre

Do ruky Do 35,6 cm

Pokročilá, úderná hra

Na stred 35,6 až 36,5 cm

Mierne pokročilá, všestranná hra

Do hlavy Nad 36,5 cm Začiatočníci

Rakety s vyvážením do ruky sú ľahko ovládateľné a máte s nimi perfektnú kontrolu nad raketou a loptičkou. Zároveň vám poskytnú viac citu, takže lepšie zvládnete aj náročné technické údery. Loptička s nimi však nezískava takú silu ako s ťažšou raketou. Preto je potrebné mať dobre kontrolovaný švih. To všetko z nich robí rakety pre pokročilých technických hráčov.

Vyváženie na stred dáva rakete určitú silu pri údere a zároveň sa pomerne ľahko ovláda. Dobre sa bude hrať všestranným hráčom a mierne až stredne pokročilým hráčom.

Vyváženie do hlavy prináša poriadnu silu do úderu. Hráč nemusí vynakladať toľko energie, aby švihu dodal potrebnú razanciu a zrýchlenie. Preto je skvelé s ňou hrať pre začiatočníkov, ktorí ešte nemajú zdokonalený švih. Je však obľúbená aj u pokročilých hráčov pre svoj úderný a tvrdý štýl. Tieto rakety sú však menej obratné a nemáte s nimi dostatočný cit pre technickú hru.

Hmotnosť

Hmotnosť rakety sa najčastejšie pohybuje v rozmedzí 110 až 240 gramov a výrobcovia ju uvádzajú bez výpletu. Hmotnosť jeho rámu preto závisí od použitého materiálu.

Čím je raketa ťažšia, tým horšie sa ovláda. Ťažké rakety však dodajú vášmu úderu potrebnú razanciu, čo určite ocenia začiatočníci. Pred úderom nemusia robiť taký dlhý švih raketou. Sú vhodné aj na rekreačný squash. Začiatočníci potom môžu postupne prejsť na rakety strednej hmotnosti, s ktorými postupne začnú získavať kontrolu nad svojou hrou.

Pokročilí hráči by si mali vybrať z ľahkých rakiet, ktoré sú obratnejšie a majú optimálnu kontrolu. Budú tak dobre hrať s rôznymi technickými údermi a trikmi. Ľahké rakety môžu byť vhodnejšie aj pre deti a ženy, ktoré nemajú dostatok sily na ovládanie ťažkých rakiet.

Kategória Hmotnosť

Vhodné pre

Ľahké Do 156 gramov Pokročilí
Stredné 156 až 180 gramov

Stredne pokročilí, rekreačná hra

Ťažké Nad 180 gramov Začiatočníci, rekreačná hra

Výplet

Spôsob výpletu rakety sa odráža do razancie a presnosti úderu. Ak sa rozhodnete nechať si raketu špeciálne vypliesť, budete musieť riešiť pevnosť a hustotu výpletu, ako aj samotné struny.

Pevnosť výpletu

Pevnosť výpletu squashovej rakety sa uvádza v kilogramoch. Vždy nájdete dve čísla, pričom prvé označuje tvrdosť vertikálnych strún a druhé tvrdosť horizontálnych strún. Čím vyššie číslo, tým je pevnejší.

Tvrdý výplet, od 12 kg, vám poskytne presnejšiu dráhu loptičky po odraze, ale nepomôže vám zintenzívniť silu vášho úderu. Mäkký výplet, do 10 kg, dodáva švihu silu aj rýchlosť vďaka pružnosti . Na druhej strane, úder nemusí byť úplne presný. Ak si ešte nie ste istí, môžete si vybrať zlatý stred, 11/10. A potom si v budúcnosti vyberte mäkší alebo tvrdší výplet.

Hustota výpletu

Podľa množstva použitých strún sa určuje hustota výpletu. Čím hustejší je vzor výpletu, tým väčšiu kontrolu nad raketou budete mať a tým presnejšie budú vaše údery. Ak hľadáte práve toto, vyberte si hustotu výpletu 18 × 20. Redší vzor vám zase pomôže pridať rotáciu a tiež zosilniť odraz. V tomto prípade bude skvelou voľbou výplet strún 16 × 19.

Struny výpletu

Podstatná je hrúbka pri použitých strunách. Tenké struny do 1,15 mm ponúkajú silnejší úder aj rotáciu. Preto sú obľúbené u ofenzívnych hráčov, ale musia počítať s tým, že majú kratšiu životnosť. Hrubé struny od 1,2 mm poskytujú väčšiu kontrolu nad údermi a majú tiež dlhšiu životnosť.

Veľkosť hlavy

Bežne nájdete rakety s veľkosťou hlavy 450 až 510 cm². Väčšia hlava má, samozrejme, väčšiu plochu na údery do loptičky. To je veľká výhoda pre začiatočníkov. Rakety s menšou hlavou sú však obratnejšie a rýchlejšie, čo pokročilí hráči vyžadujú.

Tvar hlavy a krčku

Tvar squashových rakiet je najčastejšie kvapkový a líši sa podľa toho, či je hlava vo svojom krčku na shaft napojená vidlicou, alebo nie.

Kvapka s vidlicou je vhodná pre pokročilých technických hráčov. Kvapka bez vidlice, ktorej rám je zakončený čistým tvarom písmena V, je skvelá pre začiatočníkov a silových hráčov. Pochádza to z dlhších pozdĺžnych strún, ktoré môžu spôsobiť vyšší spätný ráz pri odraze loptičky. Súpera potom ľahko prekvapíte rýchlym a tvrdým útokom.

Grip a omotávka

Grip je tá časť, za ktorú držíte raketu počas hry, preto sa musíte uistiť, že vám dobre padne do ruky, nekĺže sa a môžete sa na ňu vždy spoľahnúť. Squashové rakety sa vyrábajú s gripom jednotnej veľkosti, takže je na vás, aby ste si rukoväť upravili podľa potreby. Na držadle squashovej rakety máte vždy základnú omotávku, basic grip. Potom sa naň pridá ďalšia, ľahko vymeniteľná vrstva.

Overgrip zaisťuje dlhšiu životnosť basic gripu, ktorý je drahší, zmäkčuje držadlo a pri správnych vlastnostiach aj zlepšuje úchop. Keďže ide o ďalšiu vrstvu omotávky, tak aj rozširuje základnú šírku držadla. Môžete si tak ľahko prispôsobiť rukoväť.

Môžete tiež použiť froté omotávku, towel grip. Tá zároveň rozširuje a zmäkčuje držadlo a dokonale saje pot. Nemusíte sa teda obávať, že sa vám raketa bude otáčať v spotenej dlani. Vďaka tomu sa raketa veľmi pohodlne drží.

Ako vybrať loptičku na squash

Ak chcete hrať dobre, musíte si vybrať loptičku, ktorá zodpovedá vašej úrovni hry. Začiatočníci sú v hre pomalší a majú slabšie údery. Preto potrebujú tvrdšie lopty s väčším odskokom. Na druhej strane pokročilí a skúsení hráči si vyberú mäkšie a pomalšie loptičky s menším odskokom.

Všetky squashové loptičky vyzerajú na prvý pohľad rovnako. Rozdielne herné vlastnosti sú spôsobené rozdielnou hustotou gumy a vnútorným tlakom lopty. Na povrchu lopty nájdete označené farebné bodky, ktoré vám napovedia, pre koho je model určený.

Začiatočník

Začínajúci hráči by mali siahnuť po lopte s modrou bodkou. Tieto loptičky sú tvrdšie, rýchlejšie a majú väčší odskok. Ich herné vlastnosti vám uľahčia prvé chvíle na kurte. Niekedy môžete nájsť aj kompletne modrými loptičkami, ktoré sú ešte rýchlejšie. Podobné modely sa príležitostne používajú pri začínajúcich deťoch.

Pokročilý

Pokročilí hráči squashu si môžu vybrať z niekoľkých možností. Sú to spravidla stredne tvrdé loptičky s priemerným odskokom a rýchlosťou. Pre mierne pokročilých hráčov sú vhodné loptičky s červenou bodkou, stredne pokročilým vyhovuje variant s bielou bodkou a veľmi pokročilí hráči by mali hľadať loptičky so žltou bodkou. Tie budú v rámci týchto druhov najjemnejšie a najpomalšie.

Expert a profi hráč

Skúsení hráči s dobrou koordináciou pohybov a technikou úderov si zvyčajne vyberajú loptičku s dvoma žltými bodkami. Vyznačuje sa menším odrazom a nižšou rýchlosťou. Niektoré z týchto lôpt už spĺňajú normy medzinárodných asociácií a používajú sa na oficiálnych turnajoch.

Hráč

Vhodný typ loptičky

Začiatočník

Modrá bodka

Mierne pokročilý

Červená bodka

Stredne pokročilý

Biela bodka

Veľmi pokročilý

Žltá bodka

Expert, profesionálny hráč Dve žlté bodky

Loptičku pred hrou zahrejte

Nech už si vyberiete akýkoľvek typ loptičky, nezabudnite ju pred hraním dôkladne zahriať – inak budú jej herné vlastnosti tlmené, čo si všimnete hlavne pri malom odskoku. Najlepší spôsob, ako zahriať loptičku, je opakovane ňou silno udierať o stenu kurtu.

Počítajte s tým, že z času na čas budete musieť kúpiť novú loptičku. Pri frekvencii hrania 2- až 3-krát týždenne vám vydrží zhruba 2 až 3 mesiace. Siloví hráči si loptičku pravdepodobne opotrebujú ešte skôr. Ak sa na loptičke objavia praskliny, odporúčame okamžitú výmenu.

Ukázať squashové rakety

Páčil sa článok?

Redakcia Sportisimo

Články vychádzajúce zo spolupráce skúsených autorov, produktových špecialistov, nákupcov a ďalších odborníkov