Ako vybrať futbalové vybavenie

Redakcia Sportisimo

4.4.2023 • 9 min čítania

Lopta a kopačky sú základom, ale ak si chcete futbal užiť naplno, nezaobídete sa bez ďalšieho vybavenia.

Podľa akých parametrov si mám vybrať chrániče a podkolienky? Ako sa zorientovať v ponuke brankárskych rukavíc? Aké pomôcky vám pomôžu pri tréningu? Poradíme vám, ako si vybrať futbalové vybavenie.

Zhrnutie

 • Chrániče – Chrániče predkolenia by mali byť ľahké a pohodlné. Zároveň musia poskytovať potrebnú ochranu. Veľkosť si vyberte podľa svojej telesnej výšky. Jedným z najobľúbenejších riešení sú chrániče bez popruhov, ktoré na nohe držia pomocou kompresných návlekov.
 • Štulpne – Rozhodnite sa, či chcete štulpne s ponožkami alebo bez nich. Potom stačí siahnuť po správnej veľkosti. Rovnako ako pri ponožkách sa riaďte veľkosťou chodidla. Ak váhate medzi dvoma veľkosťami, vyberte si tú menšiu. Uistite sa, že materiál je priedušný a odvádza pot.
 • Oblečenie – Futbalové oblečenie musí byť pohodlné, priedušné a odvádzať pot od tela. Počet vrstiev a úroveň izolácie prispôsobte aktuálnemu počasiu.
 • Brankárske vybavenie – Vyberte si brankárske rukavice presne na ruku. Veľkostná stupnica zohľadňuje obvod dlane. Dresy a nohavice pre brankárov by mali byť na zaťažovaných miestach vystužené a tlmiť časté nárazy o zem.
 • Tréningové pomôcky – Zefektívnite svoj tréning pomocou kužeľov, vytyčovacích mét, prekážkových setov alebo odrazových sietí. Výrazné dresy a píšťalka uľahčia organizáciu veľkého počtu hráčov.
 • Futbalové tašky a batohy – Športové tašky, ktoré spĺňajú špecifické požiadavky futbalistov. Nájdete tu napríklad vrece na loptu alebo špeciálnu priehradku na kopačky.
 • Viac futbalového vybavenia – Športová výživa, ortézy a bandáže na zranenia, ale aj potreby pre rozhodcov či fanúšikov. Futbalové vybavenie zahŕňa širokú škálu rôznych produktov.

Zobraziť futbalové chráničeZobraziť futbalové oblečenieZobraziť brankárske vybavenie

Chrániče

Futbalové chrániče sú jedným z dôležitých bezpečnostných prvkov. V oficiálnych zápasoch sú chrániče dokonca povinné – rozhodca pred začiatkom zápasu skontroluje, či ich hráči majú nasadené. Hlavným účelom chráničov predkolenia je zabrániť zraneniu píšťaly. Leží priamo pod kožou a nie je chránená okolitými svalmi. Niektoré chrániče poskytujú aj ochranu členkov.

Typy chráničov

Stretnete sa s dvoma základnými typmi futbalových chráničov.

 • Chrániče s ochranou členka – Pozostávajú z chrániča predkolenia a fixačného popruhu na členok. To poskytuje ochranu členka a podieľa sa na upínaní chrániča. V hornej časti tvrdej škrupiny je popruh na suchý zips.
 • Chrániče bez ochrany členkov – Označované aj ako anatomicky tvarované chrániče. Pozostávajú výlučne z chráničov predkolenia. Tieto „doštičky“ sú zvyčajne vybavené sťahovacími páskami v hornej a dolnej časti.

Futbalisti si v súčasnosti obľúbili chrániče predkolenia bez popruhov, najmä kvôli väčšiemu pohodliu. Na tieto modely sa natiahne kompresný návlek, ktorý chránič upevní. Pri niektorých typoch sa na nohu najprv nasadí návlek s vreckom. Chránič sa potom vloží do tohto špeciálneho vrecka. Stretnete sa aj s návlekmi, v ktorých je všitý chránič.

Materiál

Pri výrobe chráničov sa používajú rôzne materiály. Ktoré z nich patria medzi najčastejšie?

 • Plast – Plastové chrániče potešia cenou, ale sú menej odolné a poskytujú nižší stupeň ochrany.
 • Sklené vlákno – Vynikajúci materiál, ktorý zaručuje vysokú ochranu píšťaly. Vyniká tuhosťou a pevnosťou, ale zároveň si zachováva nízku hmotnosť.
 • Penová guma – Ľahký materiál, ktorý sa ľahko tvaruje.
 • Polyuretán (PU) – Jeden z najpoužívanejších materiálov. Má vynikajúce tlmiace vlastnosti. V porovnaní so skleným vláknom je o niečo ťažší.
 • EVA pena – Mäkký materiál, ktorý sa používa na vnútornej strane chráničov a zabezpečuje pohodlie počas nosenia.

Materiály sú v chráničoch kombinované v rôznych pomeroch. Z pohľadu používateľa je veľmi dôležité, aby boli chrániče pohodlné, ľahké a dobre sedeli na nohe.

Veľkosť chráničov

Chrániče vám poskytnú 100 % ochranu len vtedy, ak si vyberiete správnu veľkosť. Rozhodujúcim parametrom je v tomto ohľade výška hráča. Každý výrobca používa inú stupnicu veľkosti, preto si vždy overte, pre akú výšku bol konkrétny model vyrobený. Ako pomôcku môžete použiť túto stupnicu pre chrániče pre dospelých.

 Veľkosť XS S M L XL
Výška hráča 140 – 150 cm 150 – 160 cm 160 – 170 cm 170 – 180 cm 180 cm a viac

Ani pri detských chráničoch neexistuje jednotná stupnica Ak nie je uvedená výška alebo vek malého futbalistu, pozrite si nasledujúcu tabuľku. 

 Detská veľkosť S M L
Výška hráča 120 – 130 cm 130 – 140 cm

150 – 160 cm

Vek hráča 4 – 6 rokov 7 – 9 rokov 10 – 12 rokov

Štulpne

Neoddeliteľnou súčasťou výstroja futbalistu sú štulpne. Tieto prekrývajú chrániče, držia ich na mieste a často slúžia aj ako futbalové ponožky. Štulpne sú k dispozícii v niekoľkých vyhotoveniach.

 • Klasické (podkolenné) štulpne – Štulpne s ponožkou, ktoré siahajú tesne pod koleno futbalistu. Ide o najbežnejší typ.
 • Nadkollenné štulpne – Modely, ktoré siahajú až po stehná. Sú užitočné najmä počas chladných dní. Nie sú pohodlné pre každého a môžu obmedzovať v pohybe.
 • Štulpne bez ponožiek – Známe aj ako štulpne so strmeňmi. Ideálna voľba, keď chcete nosiť klasické ponožky. Štulpne majú pásik, ktorým ich prichytíte k spodnej časti chodidla.

Okrem výberu správneho typu musíte zvoliť aj správnu veľkosť. Štulpne sú očíslované podľa veľkosti chodidla, rovnako ako ponožky. Vzhľadom na elastické vlastnosti použitých materiálov sa pri modeli zvyčajne uvádza rozsah veľkostí, napríklad 39 – 42. Ak je vaša veľkosť presne medzi dvoma kategóriami, menší pár by mal byť v poriadku. Štulpne bez ponožiek sa nezriedka predávajú v univerzálnej veľkosti.

Uistite sa, z akého materiálu sú štulpne vyrobené. Materiál má zásadný vplyv na pohodlie a priedušnosť. Vhodným základom je polyester alebo nylon. V praxi sa pri štulpniach zvyčajne kombinuje viac ako jeden materiál.

Odev

Požiadavky na futbalový odev sú zrejmé – mal by byť pohodlný, priedušný a dobre odvádzať pot od tela. Zároveň vám musí umožniť voľnosť pohybu a chrániť vás pred vrtochmi počasia. Samozrejme, nesmieme zabúdať na dizajn. Odev si môžete kúpiť jednotlivo, ale aj v praktických súpravách.

V letnej sezóne si vystačíte so šortkami a futbalovým dresom. Futbal sa však hrá celoročne, takže v ponuke nájdete aj bundy alebo dlhé nohavice. Čiapky a rukavice vám pomôžu prežiť aj najväčšie mrazy.

Brankárske vybavenie

Namiesto toho, aby ste strieľali góly, ste na ihrisku preto, aby ste im zabránili? Potom potrebujete brankárske vybavenie. Základom sú brankárske rukavice. Nesmiete však vynechať brankárske nohavice a dres.

Brankárske rukavice

Pomáhajú pri chytaní a odbíjaní lopty. Okrem toho pomáhajú chrániť pred poranením rúk a prstov. Brankárske rukavice si vyberte presne na ruku. Vyberte si správnu veľkosť podľa obvodu vašej ruky. Najlepšie sa meria krajčírskym metrom. Nasledujúca tabuľka vám pomôže zorientovať sa v použitej stupnici veľkosti. Hodnoty však nie sú u rôznych výrobcov jednotné, preto sa vždy riaďte údajmi uvedenými pre konkrétny výrobok.

Veľkosť 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Obvod dlane (cm)

13,7

13,7 až 15,5

15,5 až 17,5

17,5 až 19,7

19,7 až 21,6

21,6 až 24,1

24,1 až 26,7

26,7 až 29,2

29,2 až 31,8

Rukavice utiahnite pomocou pásky na suchý zips, ktorá sa obtáča okolo zápästia. V niektorých prípadoch sa páska nahrádza elastickou gumou. Tá je pohodlnejšia, pretože zápästie sa tak veľmi nesťahuje. Rukavice vám však môžu padať. Takže modely s gumičkou namiesto pásky vám musia sedieť naozaj dokonale.

Latexová dlaň najčastejšie poskytuje priľnavosť za všetkých podmienok. Latex si vyžaduje špeciálnu údržbu. Po každom tréningu alebo zápase z neho odstráňte zvyšky trávy, špiny a iné nečistoty. Použite na to teplú vodu (max. 50 °C) a čističe na rukavice. Pred prvým použitím sa tiež odporúča opláchnutie vlažnou vodou na odstránenie nežiaducich látok z výroby. Alternatívou latexu je polyester alebo kombinácia viacerých materiálov.

Ak to so svojím brankárskym umením myslíte vážne, jeden pár rukavíc vám stačiť nebude. Výber rukavíc na zápas výrazne ovplyvňuje počasie. Do dažďa potrebujete rukavice s otvorenejšími pórmi, ktoré lepšie absorbujú vodu a poskytujú priľnavosť aj vo vlhkých podmienkach. V zime oceníte rukavice so zateplením.

Brankárske dresy a nohavice

Základné požiadavky na brankárske dresy a nohavice sa veľmi nelíšia od iných športových odevov. Obzvlášť dôležitá je priedušnosť materiálov a ich schopnosť odvádzať pot od tela. Oblečenie brankára musí zároveň chrániť pred poveternostnými vplyvmi. Oblečenie brankára bude vyzerať inak v lete a inak počas zimnej prípravy. Dresy sú k dispozícii s krátkymi a dlhými rukávmi a nohavice sa dajú v horúcom počasí vymeniť za brankárske šortky.

Brankársky odev sa vyznačuje predovšetkým výstelkou, ktoré tlmí nárazy na zem. Výstelka sa nachádza v najviac namáhaných oblastiach. V prípade nohavíc a šortiek sú to boky, v prípade dresov sú to najmä lakte.

Tréningové pomôcky

Časy, keď vám na tréning stačili iba kopačky a lopta, sú dávno preč. Sortiment tréningových pomôcok dnes pomáha pri efektívnom tréningu a zlepšovaní techniky. Medzi najbežnejšie patria kužele, vytyčovacie méty a rozlišovacie dresy. Na dynamické cvičenia sú vhodné tréningové rebríky alebo prekážkové zostavy. Pre trénerov budú užitočné stopky a píšťalky. Tréning doma si môžete spríjemniť skladacími bránkami alebo odrazovými sieťami.

Futbalové tašky a batohy

Futbalové tašky a batohy slúžia na uloženie všetkého potrebného vybavenia na tréning alebo zápas. Samozrejme, na tento účel môžete použiť akúkoľvek športovú tašku. Modely určené špeciálne pre futbal však zohľadňujú špecifické požiadavky futbalistov. Futbalové tašky majú napríklad vrecká na loptu alebo samostatné priehradky na kopačky a prepotené oblečenie.

Veľkosť tašky si upravte podľa svojich potrieb. Nemá zmysel hľadať najväčšiu tašku, ak ju budete nosiť poloprázdnu. Tašky s objemom 30 až 50 litrovsú dostatočné na uloženie základného futbalového vybavenia a bežných osobných vecí. Ak toho nesiete viac, hľadajte tašky s objemom približne 60 litrov.

Ostatné futbalové vybavenie

Šport na všetkých úrovniach sa v posledných rokoch výrazne profesionalizoval. Aj amatérski futbalisti dnes venujú pozornosť športovej výžive. Môžu si vybrať z mnohých nápojov, tyčiniek a iných výživových doplnkov. K dispozícii sú aj rôzne ortézy, bandáže a pásky, ktoré pomáhajú hráčom prekonať nepríjemné zranenia.

Nezabúdame ani na rozhodcov. K ich povolaniu neodmysliteľne patrí píšťalka a súprava rozhodcovských kariet. Fanúšikovia sa zase radi oblečú do klubových farieb svojho obľúbeného tímu.

Zobraziť futbalové chráničeZobraziť futbalové oblečenieZobraziť brankárske vybavenie

Páčil sa článok?

Redakcia Sportisimo

Články vychádzajúce zo spolupráce skúsených autorov, produktových špecialistov, nákupcov a ďalších odborníkov