Poradňa

Údržba obuvi

Tu nájdete niekoľko rad a odporúčaní ako aj návod k používaní a ošetrení obuvi. Dodržiavanie nižšie uvedených zásad zaistí Vašu spokojnosť so zakúpenou obuvou.

Základné tipy na údržbu obuvi

  • Pri výbere starostlivo zvažte účel, ku ktorému bude obuv prevažne používaná.
  • Pre pohodlie chôdze vyberte správnu veľkosť a najlepšie vyhovujúce strihové prevedenie. Topánky po obdŕžaní starostlivo vyskúšajte. V prípade nevyhovujúcej veľkosti máte 14 dní na výmenu alebo vrátenie peňazí.
  • Obuv správne nazúvajte, často striedajte, používajte spôsobom a v prostrední odpovedajúcom jej účelovosti. Vyvarujte sa rozmočeniu usňovej obuvi poškodzujúcemu vzhľad povrchovej úpravy a deformujúcemu tvar obuvi.
  • Správne ošetrovanie a starostlivá údržba predlžuje životnosť obuvi.
  • Takmer každá useň je dofarbovaná do požadovaného farebného odtieňu. Pri nadmernom potení nôh alebo pri prevlhnutí môže dôjsť k sfarbeniu ponožiek. Nezabudnite, že nerovnomerná kresba líca a čiastočná rozdielnosť povrchu je charakteristická pre prírodnú useň.

Návod na ošetrenie a udržovanie jednotlivých druhov obuvi:

Povrch z membrány GORE-TEX® očistite handričkou alebo kartáčikom a vlažnou vodou. Nechajte preschnúť pri pokojovej teplote. Vyvarujte sa priamím zdrojom tepla. Pokiaľ sa pôvodná ochranná vrstva pri náročnom používaní odrie alebo zmyje, je možné vodoodpudivosť obuvi GORE-TEX® ľahko obnoviť pomocou bežne dostupných impregnačných sprejov. Vždy najskôr skontrolujte pokyny výrobcu na štítku obuvi.

Povrch obuvi z hladkých usní zbavte nečistôt vhodným kartáčikom, mäkkou handričkou, prípadne vlhkou hubkou. Suchú useň ľahko nakrémujte a vyleštite textilom. Používajte zásadne krémy určené na usňovú obuv, takmer univerzálne použitie majú zmesné krémy. Oživenie vzhľadu usne bez leštenia je možné docieliť samoleštiacími emulziami. Hladké aj vlasové usne odporúčame už pred prvým použitím impregnovať k docielení vyššej vodoodpudivosti vrchného materiálu.

 

Povrch vlasových usní - velúr a nubuku - jemne kartáčujte bez vydierania vlasu. Znečistenie je možné rovnako odstrániť ošetrením mäkkou bielou mazacou gumou alebo krepou. K vyčisteniu obuvi z vlasových usní je možné použiť tiež k tomu určené čistiace prostriedky. K farebnému oživeniu povrchu slúžia špeciálne farby na tieto materiály. Vlasová useň sa nikdy nekrémuje.

 

Povrch lakových usní je chúlostivá na mechanické poškodenie (odrenia), chemické vplyvy, rozmáčanie a teploty pod bodom mrazu. Bežné nečistoty a prach odstráňte mäkkou handričkou za sucha alebo mokra. K ošetrovaniu lakovej obuvi slúžia krémy a čistiace prostriedky na lakové usne.

 

Obuv zhotovenú z mazanej usne je vhodné ošetriť k tomu určenými mazadlami a olejmi. Tým sa zahladí úbytok tukov z usne, useň zmäkne, zvláčnie a naimpregnuje. Ošetrenie sa vykonáva vždy len u suchej obuvi. Veľmi svetlé usne zvyčajne po aplikácií mazadiel mierne stmavnú.

 

Povrch obuvi z plastov, koženiek a poromerov sa jednoducho čistia vodou a po opláchnutí sa vytrú mäkkou, suchou a čistou handričkou. Na obuv z týchto materiálov sa nesmú používať bežné krémy ani leštidla!

Gumová obuv - gumáky, galoše, prezuvky sa rovnako tiež umývajú vlažnou vodou a následne sa nechajú voľne uschnúť. Vnútorná časť sa udržuje v dobrom stave pravidelným voľným vysúšaním potu a striedaní vložiek.

 

Textilná obuv sa čistí jemným kartáčovaním a podľa druhu textilu a povahy znečistenia tiež vytieraním za vlhka. Textílnu obuv odporučujeme impregnovat a čistiť k tomu určenými prostriedkami. Textílna obuv sa neperie.

 

Do uzatvorenej - najlepšeie usňovej obuvi po vyzutí patria napanáky, ktoré udržujú tvar a bránia deformácií obuvi.

 

Usňová, textilna obuv zo syntetických materiálov s konfekčným šitím nie je vodotesná! Premáčaná obuv se nesmie sušiť v kontakte ani v bezprostrednej blízkosti tepelných zdrojov! Najvhodnejšie je vysušenie vlhkej obuvi vyložene papierom pri teplotách 30°C.

 

Pred každým použitím krémov, čistiacich a impregnačných prostriedkov na obuv overte, či je výrobok vhodný na daný druh obuvi. Dodržujte pokyny výrobcov týchto prostriedkov.