Poradňa

Údržba obuvi

Tu nájdete niekoľko rád a odporúčaní ako aj návod na používanie a ošetrenie obuvi. Dodržiavanie nižšie uvedených zásad zaistí vašu spokojnosť so zakúpenou obuvou.

Základné tipy na údržbu obuvi

  • Pri výbere starostlivo zvážte účel, na ktorý bude obuv prevažne používaná.
  • Pre pohodlnú chôdzu vyberte správnu veľkosť a najlepšie vyhovujúce strihové prevedenie. Obuv si dôkladne vyskúšajte. V prípade nevyhovujúcej veľkosti máte 14 dní na výmenu alebo vrátenie peňazí.
  • Obuv správne nazúvajte, často striedajte, používajte spôsobom a v prostredí, ktoré zodpovedá jej účelovosti. Vyvarujte sa rozmočeniu usňovej obuvi, pretože to poškodzuje vzhľad povrchovej úpravy a deformuje tvar obuvi.
  • Správne ošetrovanie a starostlivá údržba predlžuje životnosť obuvi.
  • Takmer každá useň je dofarbovaná do požadovaného farebného odtieňa. Pri nadmernom potení nôh alebo pri navlhnutí môže dôjsť k sfarbeniu ponožiek. Nezabudnite, že nerovnomerná kresba líca a čiastočná rozdielnosť povrchu je charakteristická pre prírodnú useň.

Návod na ošetrenie a udržiavanie jednotlivých druhov obuvi:

Povrch z membrány GORE-TEX® očistite handričkou alebo kefkou a vlažnou vodou. Nechajte preschnúť pri izbovej teplote. Vyvarujte sa priamym zdrojom tepla. Pokiaľ sa pôvodná ochranná vrstva pri náročnom používaní odrie alebo zmyje, je možné vodoodpudivosť obuvi GORE-TEX® ľahko obnoviť pomocou bežne dostupných impregnačných sprejov. Vždy najskôr skontrolujte pokyny výrobcu na štítku obuvi.

Povrch obuvi z hladkých usní zbavte nečistôt vhodnou kefkou, mäkkou handričkou, prípadne vlhkou hubkou. Suchú useň ľahko nakrémujte a vyleštite textilom. Používajte zásadne krémy, určené na usňovú obuv, takmer univerzálne použitie majú zmesné krémy. Oživenie vzhľadu usne bez leštenia je možné docieliť samoleštiacimi emulziami. Hladké aj vlasové usne odporúčame už pred prvým použitím impregnovať na docielenie vyššej vodoodpudivosti vrchného materiálu.

 

Povrch vlasových usní - velúr a nubuk - jemne kefujte bez vydierania vlasu. Znečistenie je možné rovnako odstrániť ošetrením mäkkou bielou mazacou gumou alebo krepou. Na vyčistenie obuvi z vlasových usní je možné použiť aj čistiace prostriedky, na to určené. Na farebné oživenie povrchu slúžia špeciálne farby na tieto materiály. Vlasová useň sa nikdy nekrémuje.

 

Povrch lakovaných usní je chúlostivý na mechanické poškodenie (odrenie), chemické vplyvy, rozmáčanie a teploty pod bodom mrazu. Bežné nečistoty a prach odstráňte mäkkou handričkou za sucha alebo mokra. Na ošetrovanie lakovanej obuvi slúžia krémy a čistiace prostriedky na lakované usne.

 

Obuv z mazanej usne je vhodné ošetriť mazadlami a olejmi, na to určenými. Tým sa zahladí úbytok tukov z usne, useň zmäkne, zvláčnie a naimpregnuje. Ošetrenie sa vykonáva vždy len na suchej obuvi. Veľmi svetlé usne zvyčajne po aplikácii mazadiel mierne stmavnú.

 

Povrch obuvi z plastov, koženiek a poromerov sa jednoducho čistí vodou a po opláchnutí sa vytrú mäkkou, suchou a čistou handričkou. Na obuv z týchto materiálov sa nesmú používať bežné krémy ani leštidlá!

Gumová obuv - gumáky, galoše, prezuvky sa umývajú vlažnou vodou a následne sa nechajú voľne uschnúť. Vnútorná časť sa udržuje v dobrom stave pravidelným voľným vysúšaním potu a striedaním vložiek.

 

Textilná obuv sa čistí jemným kefovaním a podľa druhu textilu a povahy znečistenia tiež vytieraním za vlhka. Textilnú obuv odporúčame impregnovať a čistiť prostriedkami, na to určenými. Textilná obuv sa neperie.

 

Do uzatvorenej - najlepšie usňovej obuvi po vyzutí patria napináky, ktoré udržujú tvar a bránia deformácií obuvi.

 

Usňová, textilná obuv zo syntetických materiálov s konfekčným šitím nie je vodotesná! Premočená obuv sa nesmie sušiť v kontakte ani v bezprostrednej blízkosti tepelných zdrojov! Najvhodnejšie je vysušenie vlhkej obuvi vyložené papierom pri teplotách 30°C.

 

Pred každým použitím krémov, čistiacich a impregnačných prostriedkov na obuv overte, či je výrobok vhodný na daný druh obuvi. Dodržujte pokyny výrobcov týchto prostriedkov.