Ako sa správne starať o obuv

Redakcia Sportisimo

3.2.2022 • 4 min čítania

Vybrali ste si novú obuv a tešíte sa z nej? Výborne. Potom sa pravdepodobne budete chcieť dozvedieť, ako sa o ňu správne starať, aby vám robila radosť čo najdlhšie. Pozrime sa na niekoľko základných tipov, ako udržiavať obuv.

V článku nájdete niekoľko tipov a odporúčaní, ktoré vám poslúžia ako návod na používanie a ošetrovanie obuvi. Dodržiavanie týchto pokynov vám pomôže prejsť stovky spokojných kilometrov:

  • Pri výbere dôkladne zvážte účel, na ktorý sa bude obuv primárne používať.
  • Na zabezpečenie pohodlia pri chôdzi si vyberte správnu veľkosť a najlepšie sediaci strih. Po prevzatí obuv dôkladne otestujte. V prípade nevyhovujúcej veľkosti máte nárok na výmenu alebo vrátenie peňazí v súlade s podmienkami.
  • Obuv si správne obúvajte, často ju striedajte a používajte ju spôsobom a v prostredí, ktoré zodpovedá jej účelu. Vyhnite sa namáčaniu koženej obuvi, ktoré by poškodilo vzhľad povrchovej úpravy a narušilo tvar obuvi.
  • Správne ošetrovanie a starostlivá údržba predlžujú životnosť obuvi.
  • Takmer každá koža je dofarbená na požadovaný farebný odtieň. Nadmerné potenie nôh alebo vlhkosť môžu spôsobiť zafarbenie ponožiek. Nezabúdajte, že prírodná koža je charakteristická svojou nerovnomernou kresbou a jemnými rozdielmi na povrchu.

Údržba podľa typu obuvi

Rôzne typy obuvi a ich materiály si vyžadujú rôzne prístupy. Pozrime sa na najbežnejšie spôsoby ošetrenia.

Membrána Gore-Text

Povrch membrány GORE-TEX® očistite handričkou alebo kefou a vlažnou vodou. Nechajte prirodzene vyschnúť pri izbovej teplote. Vyhnite sa priamym zdrojom tepla.

Ak sa pôvodná ochranná vrstva pri intenzívnom používaní odrie alebo zmyje, vodotesnosť obuvi GORE-TEX® možno ľahko obnoviť pomocou komerčne dostupných impregnačných sprejov. Vždy si najprv skontrolujte pokyny výrobcu na štítku obuvi.

Hladká koža

Z povrchu hladkej koženej obuvi odstráňte nečistoty vhodnou kefou, mäkkou handričkou alebo vlhkou špongiou. Suchú kožu zľahka nakrémujte a vyleštite textilom. Používajte výhradne krémy určené na koženú obuv, takmer univerzálne využitie majú zmesové krémy. Oživenie vzhľadu kože bez leštenia možno dosiahnuť pomocou samoleštiacich emulzií. Hladké a brúsené kože sa odporúča pred prvým použitím impregnovať, aby sa dosiahla vyššia vodotesnosť vrchného materiálu.

Vlasové kože

Povrch brúsených koží – velúrov a nubukov – jemne kefujte bez toho, aby ste ich odierali. Znečistenie možno odstrániť aj ošetrením mäkkou bielou mazacou gumou alebo krepom. Na čistenie obuvi z brúsenej kože môžete použiť aj špecializované čistiace prostriedky. Na rozjasnenie povrchu sa používajú špeciálne farby na tieto materiály. Brúsené kože nikdy nekrémujte.

Lakovaná koža

Povrch lakovanej kože je náchylný na mechanické poškodenie (odieranie), chemické vplyvy, rozmáčanie a teploty pod bodom mrazu. Bežné nečistoty a prach odstráňte mäkkou handričkou za sucha alebo za mokra. Na ošetrenie lakovanej obuvi sa používajú krémy a čistiace prostriedky na lakovanú kožu.

Mazaná koža

Obuv vyrobená z mazanej kože by mala byť ošetrená na to určenými mazivami a olejmi. Tie vyrovnávajú úbytok tuku z kože, zmäkčujú, zjemňujú a impregnujú kožu. Ošetrenie sa vždy vykonáva len na suchej obuvi. Veľmi svetlé kože po použití mazív zvyčajne mierne stmavnú.


Plasty, koženky, poroméry

Povrch obuvi z plastu, koženky a poroméru sa ľahko čistí vodou a po opláchnutí sa utrie mäkkou, suchou a čistou handričkou. Na obuv z týchto materiálov sa nesmú používať bežné krémy a leštiace prostriedky.

Gumená obuv

Gumáky, galoše a prezuvky sa tiež umývajú vlažnou vodou a potom sa nechajú voľne uschnúť. Vnútornú časť udržíte v dobrom stave pravidelným sušením potu a výmenou vložiek.

Textilná obuv

Čistí sa jemným kefovaním a v závislosti od typu textílie a charakteru znečistenia aj utieraním za vlhka. Pri textilnej obuvi odporúčame impregnáciu a čistenie prostriedkami určenými na tento účel. Textilnú obuv neperte.

Ďalšie rady

Pamätajte, že do uzatvorenej, najlepšie koženej obuvi po vyzutí patria napináky, ktoré udržujú tvar a bránia deformácii obuvi.

Kožená, textilná alebo syntetická obuv s konfekčným šitím nie je vodotesná! Premočená obuv sa nesmie sušiť v kontakte so zdrojmi tepla alebo v ich bezprostrednej blízkosti. Mokrú obuv vystlanú papierom je najlepšie sušiť pri teplote 30 °C.

Pred použitím krémov, čistiacich a impregnačných prostriedkov na obuv skontrolujte, či je výrobok vhodný pre daný typ obuvi. Postupujte podľa pokynov výrobcov týchto prostriedkov.

Ukázať prostriedky na údržbu obuvi

Páčil sa článok?

Redakcia Sportisimo

Články vychádzajúce zo spolupráce skúsených autorov, produktových špecialistov, nákupcov a ďalších odborníkov