Otváracie hodiny: V stredu 1. 5. sú naše predajne zatvorené. E-shop funguje bez prestávky :)

Vyberte školský batoh na jednotku

 

Kúpiť školskú tašku je pre mnohých rodičov druhá maturita. Vrecká sem, popruhy tam, ergonómia, materiály, reflexné prvky. A do toho všetkého nadšený prváčik, ktorý zásadne trvá na Spidermanovi, alebo teenager, ktorý odmieta akceptovať čokoľvek iného, než „cool batoh”. My vám túto úlohu uľahčíme. Na základe rád fyzioterapeutov sme pre vás zhrnuli to najdôležitejšie, na čo je potrebné sa zamerať, aby ste boli spokojní vy, školák aj jeho chrbát.

Aktovka vs. batoh

Najprv je potrebné vyriešiť hlavné dilema. Moderný batoh alebo klasická aktovka? Pre prváčikov a druháčikov sa často odporúča aktovka, a to hlavne kvôli pevnej konštrukcii. Pokiaľ ale váš školák túži po batohu, kľudne mu vyjdite v ústrety. Len je potrebné vybrať ten správny.

 

Na váhe záleží

Začněme váhou, ta je důležitá u každého zavazadla. A u toho školního to platí dvojnásob. „Začnime váhou, tá je dôležitá pri každej batožine. A v prípade školskej tašky to platí dvojnásobne. „Deti na prvom stupni nosia často v aktovkách 20 až 25 percent svojej váhy. Je to rovnaké, ako keby dospelý človek s hmotnosťou 70 kilogramov niekoľkokrát denne prenášal zhruba 15kilové bremeno,” hovorí Iva Bílková, hlavná fyzioterapeutka pražskej FYZIOkliniky. Prázdny batoh pre školákov na prvom stupni by rozhodne nemal vážiť viac než 1 200 gramov, pre študentov druhého stupňa je hranica normou Štátneho zdravotného ústavu stanovená na 1 400 gramov. Platí ale, že čím ľahší, tým lepší.

 

Chrbát a popruhy


V prípade školského batoha dbajte aj na pevný chrbát, ideálne tvarovaný a polstrovaný tak, aby nebránil cirkulácii vzduchu a predchádzal poteniu. Podľa detskej fyzioterapeutky Marie Píšťkovej z centra Be Balanced je okrem spevneného chrbta vhodné aj pevné dno, ktoré má s chrbtovým systémom zvierať pravý uhol. Dôležité sú podľa nej aj popruhy, tie by mali byť prispôsobiteľné a silné aspoň 4 cm, aby sa školákovi nezarezávali do ramien. Pri skúšaní batoha si v neposlednom rade všímajte, či z ramien nepadá. Pokiaľ áno, pomôže zapnutie prsného popruhu. Ten zaistí, aby batoh na chrbte optimálne sedel.

 

Rozměry

Vybavujete si pohľad na školákov, ktorí vláčia batoh, cez ktorý ich skoro nevidieť? Presne tak by to nemalo vypadať. Batoh vyberte tak, aby odpovedal telesnej stavbe dieťaťa. „Batoh by nemal byť širší než chrbát dieťaťa. Vrchol batoha by nemal presahovať líniu ramien a spodná časť by nemala byť nižšie ako je horný okraj panvy,” dodáva k téme veľkostí batoha Markéta Škudrnová z detska-fyzioterapie.com.



Aby dobre vyzerali

Ako rodičia chápete, že vzhľad nie je pri školskom batohu to hlavné. Ako školák to vidíte inak. Aktovka alebo batoh, ktorý sa dieťaťu nepáči, dokáže nástup do školy pekne znechutiť. Naopak kúsok, ktorý dieťa pomáhalo vyberať, bude s hrdosťou nosiť. Myslite na to a zapojte do výberu aj toho, koho sa koniec koncov výsledok bude týkať najviac - samotného školáka. Čo by ale malo byť samozrejmosťou sú reflexné prvky, vďaka ktorým bude dieťa na ceste dobre viditeľné v každom počasí.

 

Ako batoh zbaliť

Krása! Vybrali sme a ani to nakoniec nebolelo. Teraz už len zbaliť všetky učebnice, zošity, dosky, penál a hlavne nezabudnúť na desiatu. Aj keď to znie jednoducho, aj tu sa dá, čo sa týka ergonómie, veľa pokaziť. „Naplnený batoh by mal pri postavení na zem sám stáť. Je chybou, keď prepadáva dozadu, pretože to isté sa potom deje, keď ho posadíme na chrbát školáka. Ten sa musí nahrbiť, ohnúť ramená a predsunúť hlavu, aby dorovnal vychýlené ťažisko,” upozorňuje Píšťková. „Pri plnení batoha by sme mali najťažšie veci umiestiť najbližšie telu. Dozadu by preto mali prísť knižky, zošity a zložky a až pred ne ľahšie veci ako desiata, penál apod. Fľašku s vodou je vhodnejšie umiestniť do strednej línie než do bočnej sieťky, pokiaľ to konštrukcia batoha umožňuje. Prípadným riešením môže byť nosenie tekutiny vo dvoch fľaškách na oboch stranách alebo nosenie prázdnej fľaše, ktorú si školák po príchode do školy naplní vodou z kohútika,” dodáva.

 

Čo všetko so sebou

Tu je odpoveď jednoduchá. Vždy len to najnutnejšie. To je zásada, na ktorej sa všetci fyzioterapeuti zhodujú. Zvlášť mladším školákom, ktorí ešte nemajú rozvrh v malíčku, batoh radšej kontrolujte. Nie všetky učebnice a zošity deti potrebujú každý deň.

 

Na čo si dať pozor

Dbajte na to, aby školák nosil batoh na oboch ramenách. Dokázať, že je frajer, môže aj inak. Marie Píšťková z centra Be Balanced ešte varuje pred mäkkými vakmi a modernými batohmi na kolieskach, ktoré chrbát zaťažujú jednostranne. Raz za čas prekontrolujte nastavenie všetkých popruhov batoha tak, aby perfektne sedel a nenútil dieťa hrbiť sa. Podľa fyzioterapeutky Markéty Škudrnovej je dôležité predovšetkým to, aby dobre priliehal na chrbát. A posledný, ale nemenej dôležitý tip je kompenzovať záťaž, ktorú musí žiačik každý deň nosiť, preťahovaním alebo vhodným športom. 

 

Tak nech v septembri s novým batohom zažiari!