AKTUÁLNE: Od 19. 1. môžu do našich predajní všetci zákazníci (s respirátorom). Prosíme o dodržiavanie hygienických nariadení. Zistiť viac

11 technológií, ktoré vám v detskej športovej výbave uľahčia život

 

Poskakovanie, pobiehanie a ďalšie prejavy nezdolnej detskej energie dávajú zabrať nielen vám, rodičom, ale aj tomu oblečeniu, čo majú deti práve na sebe. Nohavice, čo nevydržia túžbu vyliezť na strom. Rozbité koleno od zakopnutia o rozviazanú šnúrku. Kašeľ a nádcha pretože hru bolo treba dohrať aj v daždi. Alebo bunda, ktorá ešte pred mesiacom sedela, a teraz už odhaľuje zápästia. Investujte do detskej športovej výbavy s technológiami, vďaka ktorým budete mať o problém menej. Ktoré to sú?

Keď chcú vyvádzať od rána do večera

Tiež máte strach, že váš školák prechladne, keď pribehne z ihriska celý spotený, len sa doma otočí a hneď by zase bežal späť? Chce to oblečenie, ktoré pot odvedie od povrchu tela preč a zároveň je perfektne priedušné. Značka Nike pri vývoji technológie Dri-FIT využila kombináciu hydrofilných a hydrofóbnych vrstiev. Kúsky s úpravou Dri-FIT tak rýchlo schnú, dýchajú, sú príjemné a odolné, takže sa hodia aj pre deti, ktoré im dajú poriadne zabrať. Podobné vlastnosti dodá oblečeniu napríklad technológia Climalite od adidasu alebo dryCELL od Pumy.

Ďalšie, čo sa bude pri veľkých dobrodružstvách hodiť, je dokonalé pohodlie. Lezenie na strom, hra na schovávačku, neustály pohyb. To sú činnosti, pri ktorých sa nikto nechce nechať obmedzovať oblečením. „Tu sa oplatí investovať do pružného materiálu. Technológia 4-Way Stretch umožňuje rozťahovanie a napínanie materiálu do všetkých štyroch strán a vytvára tak pružné kúsky, o ktorých deti pri hrách vôbec nebudú vedieť,” hovorí Anna Pytlíková, produktová špecialistka zo Sportisima.

 

Aby nezmokli a nepremrzli

Gore-Tex je vo svete športovej výbavy niečo ako kúzelné zaklínadlo. Membrána používaná do funkčnej obuvi a odevov bude preto taktiež užitočná. Udrží nohy v suchu, keď sa školáci rozhodnú, že táto kaluž vyzerá obzvlášť zábavne, a nedopustia, aby na výlete alebo na ihrisku premokli. „Navyše sú odevy aj obuv s Gore-Tex membránou priedušné, takže pokožka môže dýchať,” dodáva Pytlíková. Podobný komfort nájdete napríklad aj u značky Columbia, tam sa poohliadnite po kúskoch s technológiou Omni-Shield.

Okrem sucha je hlavným predpokladom pre pohodlie teplo. Tu vypomôže napríklad technológia Omni-Heat Reflective, opäť od Columbie. Tá pomocou hliníkových bodov, nanesených na podšívku dokáže odraziť telesné teplo dieťaťa späť a využiť ho tak na maximum. V takej výbave nebude zima ani tomu, komu je vždy zima.

 

Keď rastú príliš rýchlo

Niekedy to vyzerá, ako by sa tie rukávy a nohavice skracovali raketovou rýchlosťou. Pokiaľ ale nakúpite múdro, vyhnete sa povinnosti kupovať na každú sezónu nové a nové bundy a nohavice. Značka Columbia vás poteší technológiou Outgrown, vďaka ktorej deťom dokážete rukávy aj nohavice jedným krokom predĺžiť až o necelé 4 cm.

Pre celé dni na slniečku

V teplejších dňoch, presýtených slnečnými lúčmi sa bude hodiť ďalšia užitočná technológia od značky Columbia - Omni-Shade. Oblečenie s touto funkciou ochráni citlivú detskú pokožku pred celým spektrom škodlivých UVA a UVB lúčov. „Látka je husto tkaná a vlákna obsahujú prímes keramických mikročastíc, ktoré pohlcujú a odrážajú slnečné lúče. To bráni spáleniu od slnka pri celodennom vyvádzaní vonku,” vysvetľuje mechanizmus Pytlíková.

 

Obuv, ktorá s nimi drží krok

Celý deň pobehovania a hier, to nejedného unaví. Pre minimalizáciu rizika úrazov je vhodné vsadiť na čo najľahšiu, ale zároveň odolnú športovú obuv. Nike do svojich obľúbených tenisiek používa vlákna Flywire, ktoré sú ľahké, ale extrémne odolné a poskytujú oporu tým partiám, ktoré to pri pohybe najviac potrebujú. Deti váhu týchto tenisiek skoro neucítia.

Zaväzovanie šnúrok, na rozdiel od lietania vonku, väčšinou nepatrí medzi obľúbené povinnosti. Spočiatku je to zložité, neskôr veľmi zdĺhavé alebo veľmi veľká nuda. A šnúrky samotné vedia byť zlomyseľné, rady sa rozväzujú a ešte radšej lákajú k zakopnutiu. „Značka Salomon nás zbavila potreby zaväzovať šnúrky klasicky na mašličku. Vďaka technológii Quicklace stačí behom sekundy zaväzovanie utiahnuť a voľný koniec zasunúť do vrecúška na jazyku topánky,” prichádza s dobrou správou Ondřej Chour, ktorý sa v Sportisime špecializuje na bežeckú obuv. Šnúrky sú navyše vyrobené z kevlaru a sú tak extrémne odolné.