Poradňa

Ako vybrať prilbu, cyklistické oblečenie a tretry

Prilba by mala byť automatickou súčasťou Vašej cyklistickej výbavy. Pokiaľ si chcete cyklistiku ešte viac spríjemniť, tak Vám odporúčame nákup vhodného oblečenia, a samozrejme aj nákup vhodnej obuvi.

Prilba

Prilba na bicykel je samozrejmou súčasťou vybavenia každého cyklistu. Jej nákup sa vyplatí, môže Vám zachrániť život! Zranenie hlavy patrí medzi najzávažnejšie úrazy cyklistov, nehoda sa môže stať skutočne každému. Štatistika hovorí jasne: 75% úmrtí cyklistov má na svedomí zranenie hlavy! A pritom stačí tak málo. Súčasné prilby sú nielen pohodlné na nosenie, ale vďaka modernému dizajnu aj skvelo vyzerajú. Na čo by ste si ale mali pri nákupe dávať pozor? Všetky prilby na trhu musia úspešne prejsť bezpečnostnými testami podľa normy ČSN EN 1078. To Vám zaručuje jej stopercentnú funkčnosť. Nezabúdajte, tiež na to, že nosenie prilby je povinné nielen pre deti, ale aj pre dospelých.  

Jednotlivé prilby sa od seba líšia napríklad technológiou výroby a celkovou konštrukciou:

  • Hardshell - pri použití tejto technológie je skelet na povrch penovej polystyrénovej vrstvy prilepený. Ide o najčastejší postup výroby.
  • In mold - najnovšie technológie, pri ktorej výrobca vstrekuje polystyrénovú penu priamo do pripraveného skeletu. V tomto prípade je spojenie oboch častí o niečo pevnejšie, a je možné vyrobiť prilbu s viacerými vetracími otvormi. Je možné takto dosiahnuť aj nižšiu hmotnosť ako pri hardshellovej technológii.

Prilba musí na hlave pevne sedieť, ale nie ju nepríjemne zvierať. Veľkosť je možné obvykle čiastočne regulovať vyberateľnými vložkami, páskami, alebo regulačným kolieskom. Upínací systém prilby nesmie škrtiť, minimálna povolená šírka je 15 mm. Upínacích systémov existuje veľké množstvo a líšia sa dokonca aj pri jednotlivých modeloch jedného výrobcu. Výrazne rozdiely však neexistujú. Prilbu je dobré využiť aj ako reflexný prvok. Výrazne farebné, alebo lesklé prilby sú vidieť omnoho lepšie.  

 

Ďalšou dôležitou veličinou je hmotnosť. Z príliš ťažkej prilby by Vás mohlo po jazde nepríjemne bolieť za krkom. Znižovanie hmotnosti, ale nie na úkor bezpečnosti, je jednou z hlavných súčasných priorít výrobcov. U dospelých sa váha pohybuje okolo 500g. U detí by nemala váha prilby presiahnuť 200g.  

  • Doplnky na prilbe - niektoré prilby sú od výrobcu vybavené odnímateľným štítkom/šiltom. Ten oceníte pri jazde za prudkého slnka. Ochrániť Vás môže aj pred vetrom a bahnom. Inokedy, najmä pri rýchlej jazde, Vám však môže nepríjemne brániť vo výhľade! 
  • Starostlivosť o prilbu - prilbu je nutné vymeniť po každom väčšom náraze. Aj keď poškodenie nie je viditeľné, pena vo vnútri môže byť zdeformovaná, a prilba by tak neplnila svoju funkciu. Pre istotu raz za čas skontrolujte skelet, či v ňom nie je viditeľná prasklina spôsobená napríklad nevhodným zaobchádzaním. Prilbu chráňte pred zbytočnými nárazmi! Myslite na to, že po 5-8 rokoch stráca materiál svoje pôvodné vlastnosti. Je preto nutné kúpiť novú prilbu. Pokiaľ ju používate často, dôjde k opotrebeniu už okolo tretieho roku. 

Cyklistické oblečenie a doplnky

Pokiaľ jazdíte na bicykli častejšie, oceníte špeciálne oblečenie anatomických tvarov z funkčných materiálov. Odvádzajú pot, kopírujú postavu, nedrú, nechladia a neprekážajú. Je to totiž Vaša druhá koža.  

  • Cyklistické - Nohavice z elastického materiálu sú vybavené špeciálnou vložkou pre príjemnú jazdu v sedle. Pružná látka zakončená gumou, alebo silikónom dokonale priľne k telu. Pridané traky bývajú z rovnakého materiálu, alebo zo vzdušnejšej sieťoviny. Príjemným bonusom sú ploché švy pre väčší komfort. 
  • Cyklistický dres - Vrchný odev z umelých tkanín udržuje Vaše telo v suchu. Vyberať môžete z nepreberného množstva strihov aj dizajnov. Na zadnej strane oceníte vrecko na zips. Nie je lepšie miesto pre nevyhnutné drobnosti. Väčšina dresov je ukončená sťahovacím pásikom, alebo gumou, aby sa za jazdy nevyhŕňal. A nezabúdajte: farebný dres s reflexnými prvkami Vás na ceste zviditeľní aj v podvečernom šere! 
  • Návleky na ruky a na nohy - Pokiaľ vyrážate skoro ráno a je ešte chladno, tak určite oceníte elastické návleky na kolená a ruky. Udržia Vaše končatiny v teple, a môžete ich kedykoľvek dať dole, zmotať a odložiť do vrecka, brašne alebo batoha. 
  • Ponožky -Ponožky na bicykel voľte opatrne a dôkladne. Pokiaľ zvolíte správne, pomôžu Vám od nepríjemnej vlhkosti a na nohách ich ani nepocítite. To vedia napríklad ponožky z umelých vlákien a s kanálikmi na odvod potu. Zle zvolená veľkosť, alebo materiál Vám cestu pekne znepríjemní, a z výletu na bicykli si možno priveziete aj niekoľko pľuzgierov. 
  • Cyklo rukavice - Správne rukavice musia umožňovať pohodlné držanie riadidiel, tlmia nárazy a chránia ruky pred odrením pri páde. Materiál na dlaniach by preto mal byť pevný, protišmykový a s vnútornou výstelkou. Materiál na chrbte ruky musí byť dostatočne priedušný. Nie je na škodu, keď sú rukavice vybavené reflexnými prvkami. 
  • Okuliare - Hlavnou funkciou cyklistických okuliarov je ochrana očí pred hmyzom a prachom. Kamienok v oku vám nielen znepríjemní jazdu, ale môže zrak aj poškodiť. Pre ochranu pred slnkom používajte okuliare s dostatočným UV filtrom. 

 

Cyklistické tretry 

Ak sa chcete cyklistike viac venovať, tak určite oceníte cyklistické tretry. Podľa Vášho zamerania si môžete zvoliť obuv turistickú, alebo športovú. Turistická obuv má mäkšiu podrážku, a je navrhnutá tak, aby v nej bola pohodlná aj chôdza. Môžeme povedať, že táto obuv býva celkovo pohodlnejšia. Športová obuv má podrážku tvrdšiu. Chôdza v tejto obuvi nie je úplne pohodlná a na mokrom povrchu často kĺže. Veľkú pozornosť venujte výberu správnej veľkosti. S nákupom sa neponáhľajte a dobre si to premyslite.