Ako sa starať o materiály

Redakcia Sportisimo

3.4.2022 • 10 min čítania

Každý výrobok má špecifické zloženie materiálu a každý materiál si vyžaduje iný prístup k údržbe. Niektorým látkam neprospieva aviváž, iné si vyžadujú ručné pranie. Niečo do sušičky môžete dať bez obáv, pri inom materiáli sa to zas neodporúča. Prejdime si podrobne jednotlivé materiály a ich špecifiká.

Správna údržba zabráni poškodeniu látky a predĺži tak životnosť výrobku. Nesprávna starostlivosť môže tiež spôsobiť, že nebudete mať nárok na reklamáciu. Nasledujúci článok vás oboznámi so všetkými nástrahami materiálov. Na záver sa dozviete aj význam rôznych upozornení a symbolov na visačkách športového oblečenia a iných produktov.

Materiály

Existuje veľa materiálov, z ktorých každý má svoje špecifiká. Pozrime sa teda na podrobný prehľad toho, na čo si treba dávať pozor pri starostlivosti o materiály.

Bavlna (CO)

Bavlna je jedným z najobľúbenejších prírodných vlákien a vyznačuje sa vysokým stupňom odolnosti. Bavlnené látky sa veľmi ľahko farbia a dajú sa aj bieliť. Na druhej strane tkaniny z bavlny nie sú veľmi elastické, rýchlo sa krčia a málo držia teplo. Žiadny iný materiál však nie je taký odolný a nevydrží viacnásobné pranie v práčke ako bavlna. Bavlna vydrží pranie až do teploty 95 °C.

Farebnú bavlnu perte len do 60 °C, v pracom prostriedku na farebnú bielizeň, pretože môže dôjsť k vyblednutiu. Je však nevyhnutné sledovať etiketu na jednotlivých textíliách. Bavlnu možno zvyčajne sušiť v bubnovej sušičke. Mali by ste však dodržiavať predpísanú starostlivosť pre spracovanie konkrétneho typu textílie, inak hrozí riziko zrazenia. Bavlna pri žehlení dobre reaguje na teplo (stupeň 3) a paru. V závislosti od typu látky sa odporúča žehliť bavlnu obrátenú naruby.

Polyester (PL)

Z dôvodu rizika pokrčenia by sa polyester mal prať pri maximálnej teplote 60 °C. Umelé vlákna sa môžu elektrostaticky nabiť. Oblečenie sa potom lepí na pokožku a pri nosení vzniká nepríjemný pocit. Tomuto problému sa môžete vyhnúť, ak budete používať aviváž.

Syntetické látky sú v sušičke ošetrované obzvlášť šetrne vďaka špeciálnemu programu Syntetika. Čiastočne však stačí oblečenie zamotať do uteráka a vyžmýkať. Zvyšková vlhkosť zmizne rovnako rýchlo po rozložení ako po zavesení na vešiak.

Polyesterová sieťovina

Je veľmi citlivá na vysoké teploty, preto je potrebné prať ju v studenej vode a žehliť pri nízkych teplotách z rubovej strany, aby sa zabránilo vzniku nežiaduceho lesku. Sieťovina je veľmi odolná, málo sa krčí a drží farbu. Nevýhodou je, že je horľavá a udržiava v sebe statickú elektrinu.

Polyamid (PA) a polyakryl (PC)

Vzhľadom na riziko pokrčenia by sa tieto materiály mali prať pri maximálnej teplote 60 °C. Podobne ako v prípade polyesteru, aj umelé vlákna sa môžu elektrostaticky nabiť. Preto opäť odporúčame používať aviváž.

Proces sušenia je rovnaký ako v prípade polyesteru, t. j. šetrné programy alebo zabalenie oblečenia do uteráka, vyžmýkanie a sušenie na vešiaku.

Polyuretán (PU)

Je vyrobený z elastomérových vlákien, ktoré sú dôležitou súčasťou každého elastického materiálu. Materiál je veľmi odolný, málo sa krčí a drží farbu.

Elastan (EL)

Elastan je tiež súčasťou športových textílií. V textíliách je to zvyčajne 20 %, napr. plavkovina je pletená z 80 % polyamidu a 20 % elastanu. Je to syntetické vlákno známe svojou výnimočnou pružnosťou. Je pevnejšie a odolnejšie ako gumové vlákna.

V Severnej Amerike je toto vlákno známe ako Spandex, zatiaľ čo vo zvyšku sveta je známe ako elastan. Najznámejšou značkou tohto vlákna je Lycra. Elastan sa vyrába v mnohých krajinách pod rôznymi názvami, napríklad Dorlastan, Elaspan, Linel atď.

Je potrebné prať ho v studenej vode a žehliť pri nízkych teplotách na rubovej strane, aby sa zabránilo vzniku nežiaduceho lesku. Materiál je veľmi odolný, málo sa krčí a má stále farby.

Nylon

Nylon je tiež veľmi citlivý na vysoké teploty, preto ho perte v studenej vode a žehlite pri nízkych teplotách z rubovej strany, aby sa látka neleskla. Nylonový materiál dobre drží farby a je veľmi odolný, nekrčí sa. Je horľavý a udržiava v sebe statickú elektrinu.

Vlna (WO)

Vlna veľmi dobre udržuje teplo a často sa používa na výrobu svetrov alebo jemného zimného oblečenia, ako sú šály. Perte ju pri nízkej teplote; textílie z vlny sa najlepšie sušia, ak ich najprv zrolujete do froté uteráka, jemne z nich vyžmýkate prebytočnú vodu a položíte ich na iný suchý uterák, aby vyschli.

Oblečenie z vlny sa žehlí pri nižších teplotách alebo sa naparuje cez vlhkú látku. Drsné svetre budú opäť mäkké, ak ich vložíte do plastového vrecka a na chvíľu ich vložíte do mrazničky.

Ľan (LI)

Ľan sa vyznačuje pevnosťou a stálosťou. Okrem toho nie je náchylný na znečistenie a zápach. Vďaka malej rozpínavosti je veľmi krčivý.

Vždy ho perte ručne pri nízkej teplote. Biele a bielené ľanové látky možno prať pri maximálnej teplote 60 °C. Farebné vrchné odevy by sa mali prať v jemných pracích prostriedkoch bez bielidiel pri teplote maximálne 40 °C. Ľan sa najlepšie suší zavesený na šnúre. Ľanový materiál sa odporúča žehliť naruby, inak sa látka začne lesknúť. Lesklé škvrny možno odstrániť žehlením cez vlhkú látku.

Viskóza (VI)

Počas prania sa zmršťuje, preto by sa mala prať v studenej vode a žehliť pri nízkej teplote bez naparovania. Na zachovanie tvaru sa neodporúča žmýkanie. Dobre drží farbu a materiál je mäkký. Nevýhodou je horľavosť materiálu a statická elektrina, ktorú udržiava.

Perie

Perie je veľmi objemné, zadržiava teplo, veľmi dobre izoluje, a preto sa používa ako náplň do oblečenia alebo spacích vakov. Aby boli páperové textílie objemné, je potrebné ich pravidelne čistiť.

Na pranie peria nastavte špeciálny program, pri ktorom vysoká hladina vody účinne zbaví bielizeň všetkých roztočov. Môžete ich sušiť pri špeciálnom nastavení sušičky. Pri praní a sušení vložte do bubna 3 tenisové loptičky, aby sa oblečenie nadýchalo. Pri sušení mimo sušičky nechajte oblečenie vo vodorovnej polohe, často ho ručne čuchrajte a oddeľujte kúsky peria. Tým sa zabezpečí pôvodný objem.

Koža

Pravá koža živočíšneho pôvodu si vyžaduje špeciálnu starostlivosť a každý typ kože si vyžaduje iný prístup. Odporúčame najprv vyskúšať čistiaci prostriedok na skrytej ploche, aby ste zistili jeho účinok.

V zásade platí, že na akýkoľvek kožený odev nepoužívajte žiadne rozpúšťadlá alebo odlakovače. Sušte na širokom tvarovanom vešiaku pri izbovej teplote (nie na priamom slnku). Nikdy nevešajte mokré kožené oblečenie do skrine, pretože hrozí riziko vzniku plesní. Kožu žehlite najlepšie na teplotnom stupni 1, naruby a cez hodvábny papier alebo suchú šatku. Treba sa vyhýbať pare.

Membránové látky

Membránové látky sa označujú aj ako funkčné alebo klíma látky. Táto textília sa väčšinou skladá z funkčných vlákien v niekoľkých vrstvách, ktoré si vyžadujú špeciálnu starostlivosť. Zlé pranie, sušenie a žehlenie môže zničiť vlákna a poškodiť funkciu odevu. Používajú sa najmä v športovom odeve a odeve na voľný čas, kde umožňujú voľné dýchanie pokožky a nehrozí tak prehriatie. Membránová textília tak zaručuje príjemné nosenie za každého počasia.

Membránové látky možno prať pri teplote maximálne 40 °C v špeciálnom tekutom pracom prostriedku a na špeciálnom programe Outdoor alebo Sport. Je potrebné vynechať zmäkčovadlo, ktoré môže ovplyvniť funkčné schopnosti membrány. Je obzvlášť dôležité, aby boli látky dostatočne vyžmýkané a zbavené akýchkoľvek zvyškov pracích prostriedkov. Po vypratí sa môže krátko odstreďovať.

Aj tie najcitlivejšie látky môžete sušiť v sušičke. Jednotlivé kusy sušte pri primeranej teplote. Membránový odev chráňte pred mechanickým poškodením (napr. prepichnutím špendlíkom alebo iným ostrým predmetom), aby sa neporušila vodoodolnosť.

Froté

Froté výrobky sú mimoriadne dobre nasiakavé. Froté materiály odolávajú teplotám len do 60 °C. Prvýkrát by sa tieto materiály mali prať samostatne pri teplote 60 °C, pri ktorej je pomerne bežné ľahké púšťanie farieb. Froté látky môžu ľahko „púšťať vlákna“, keď je náplň práčky nízka, preto odporúčame prať nové výrobky v čo najväčšom množstve naraz.

Pri sušení na šnúre froté veľmi rýchlo stvrdne. Tomu sa môžete vyhnúť, ak froté sušíte v sušičke na bielizeň. V každom prípade by ste mali byť pri praní opatrní so zmäkčovadlom, pretože sa usadzuje na vláknach a môže poškodiť nasiakavosť bielizne.

Zmesové tkaniny

Klasické zmesové tkaniny sú vyrobené zo zmesi bavlny a syntetických vlákien. Aj mikrovlákna sú vždy kombináciou rôznych základných látok. Pri ošetrovaní platí, že väčšia pozornosť by sa mala venovať výberu pracieho prostriedku. Prací program sa určuje podľa najcitlivejšej látky v zmesi výrobkov.

Popelín

Popelín nachádza uplatnenie najmä v kabátoch a sakách, ale aj v nohaviciach, šatách, košeliach a blúzkach. Je to obzvlášť hustá a lesklá ušľachtilá verzia bavlnenej tkaniny, ktorá sa ošetruje rovnako ľahko a je odolná ako bežná bavlna.

Aj v oblasti odstraňovania škvŕn majú veľa spoločného. Látka nesmie byť pred odstránením škvŕn zaprášená, inak môžu zostať viditeľné okraje.

Hodváb

Hodváb je prírodné vlákno, ktoré sa vyznačuje leskom a nízkou hmotnosťou. Proces prania vždy prispôsobte požiadavkám hodvábneho vlákna, ktoré je veľmi citlivé.

Špeciálny program Úprava hodvábu v sušičkách uvoľňuje hodvábne vlákna v prúde teplého vzduchu a zabraňuje ich pokrčeniu. Keďže vlákna sú veľmi citlivé na vysoké teploty, hodváb žehlite ešte mierne vlhký, obrátený naruby maximálne na 1. stupni.

Plavkovina

Plavkovina je záťažný úplet s obsahom približne 80 % polyamidu a 20 % elastanu. Jej percentuálne zloženie nám ukazuje, aká pružná a pevnáplavkovina je. Vo všeobecnosti platí, že vyšší obsah polyamidu robí tkaninu pevnejšou a vyšší obsah elastanu pružnejšou.

Vzhľadom na špecifické zloženie každého materiálu by sa mal líšiť aj prístup k údržbe, venujte pozornosť pokynom a symbolom na štítkoch.

Symboly údržby

Tieto symboly nájdete na všitej etikete každého výrobku. Dodržiavaním pokynov výrobcu predídete poškodeniu a predĺžite životnosť výrobku.

Pranie

Symbol vaničky označuje, či je textilný výrobok možné prať v práčke, alebo v ruke. Čísla vnútri vaničky označujú maximálnu teplotu umývania v stupňoch Celzia, ktorá sa nesmie prekročiť. Pranie pri nižších teplotách je možné. Uvedené teploty sú 95 °C, 70 °C, 60 °C, 50 °C, 40 °C a 30 °C.

Symbol Vysvetlenie
Iba jemné ručné pranie pri maximálnej teplote do 40 °C.
Výrobok sa nesmie prať.
Maximálna teplota, pri ktorej sa výrobok môže prať bežným postupom.
  Maximálna teplota, pri ktorej sa výrobok môže prať šetrným spôsobom.
Maximálna teplota, pri ktorej možno výrobok prať veľmi šetrne.

Sušenie

Štvorec je symbolom pre postupy sušenia po praní. Kruh vnútri štvorca symbolizuje sušenie v sušičke. Čiary vnútri štvorca označujú sušenie na vzduchu.

Symbol Vysvetlenie
Výrobok sa môže sušiť v bubnovej sušičke pri teplote nižšej ako 60 °C.
Výrobok sa môže sušiť v bubnovej sušičke pri bežnej teplote 80 °C.
Výrobok sa nesmie sušiť v bubnovej sušičke.
Výrobok sušte zavesený.
Výrobok sušte vo vodorovnej polohe.
Výrobok sušte zavesený v tieni.
Výrobok sušte vo vodorovnej polohe v tieni.
Výrobok nechajte odkvapkať a vysušiť zavesený v tieni.
Výrobok nechajte odkvapkať a vysušiť vo vodorovnej polohe v tieni.

Žehlenie

Bodky vnútri žehličky označujú teplotný rozsah žehlenia. Pri niektorých žehličkách sú špecifické vlákna priradené k špecifickým teplotám.

Symbol Vysvetlenie
Výrobok sa dá žehliť. Maximálna teplota žehliacej plochy je 110 °C.
Výrobok sa dá žehliť. Maximálna teplota žehliacej plochy je 150 °C.
Výrobok sa dá žehliť. Maximálna teplota žehliacej plochy je 200 °C.
Výrobok sa nesmie žehliť.

Bielenie

Trojuholník označuje, či sa výrobok môže alebo nemôže bieliť. Bielenie je definované ako proces prebiehajúci vo vodnom prostredí pred, počas alebo po praní s použitím bieliacich činidiel, ako je chlór alebo oxidačné (nechlórové) činidlá.

Symbol Vysvetlenie
Výrobok možno bieliť všetkými bieliacimi prostriedkami.
Výrobok sa môže bieliť len pomocou oxidačných/nechlórových bielidiel.
Výrobok sa nesmie bieliť.

Profesionálne čistenie

Symbol poskytuje informácie a možnosti profesionálneho chemického alebo mokrého čistenia.

Symbol Vysvetlenie
Profesionálne chemické čistenie tetrachlóreténom – bežný postup.
Profesionálne chemické čistenie tetrachlóreténom – mierny postup.
Profesionálne chemické čistenie v uhľovodíkoch – bežný postup.
Profesionálne chemické čistenie v uhľovodíkoch – mierny postup.
Profesionálne mokré čistenie – bežný postup.
Profesionálne mokré čistenie – mierny postup.
Profesionálne mokré čistenie – veľmi mierny postup.
Výrobok sa nesmie profesionálne čistiť za mokra.
Výrobok sa nesmie chemicky čistiť.

Kvalitná impregnácia, ktorá dokáže odpudzovať vodu a nečistoty z povrchu materiálu, vám pomôže aj pri starostlivosti o rôzne druhy odevu a obuvi.

Páčil sa článok?

Redakcia Sportisimo

Články vychádzajúce zo spolupráce skúsených autorov, produktových špecialistov, nákupcov a ďalších odborníkov