Otváracie hodiny: V stredu 1. 5. sú naše predajne zatvorené. E-shop funguje bez prestávky :)

AKO SPRÁVNE VYBRAŤ BUNDU A ČO SI OBLIECŤ POD ŇU

 

Či sa vydáte na prechádzku alebo náročnejší trek, určite sa chcete cítiť pohodlne. Obzvlášť v sychravom jesennom alebo zimnom počasí… A to nie je možné, keď je zima, alebo sa príliš potíte a pot vás chladí na chrbte. Ak sa chcete zamerať na výkon či zážitok a nebyť otrávení nesprávnou voľbou oblečenia, máme pre vás malú radu. Tá znie - DOBRE VRSTVIŤ.

Teplo aj pot produkujeme každý inak. Inak intenzívne a v rôznych partiách. Ale pre všetkých platí, že správnou kombináciou oblečenia je možné si udržať čo najprirodzenejšiu mikroklímu tela. Teda dopriať mu taký komfort, aby nemrzlo, ale zároveň sa zbytočne veľmi neprehrievalo. Niekedy sa tejto alchýmii hovorí cibuľový princíp. A aby z nás bola dokonalá cibuľa, musíme vhodne zvoliť každú vrstvu odevu, pričom každá z týchto vrstiev má svoju špecifickú a nezameniteľnú funkciu. V tomto článku sa zameriame na hornú polovicu tela a zjednodušene si vysvetlíme, ako vybrať bundu a čo si obliecť pod ňu.

 

Posledná vrstva chráni

Bunda, ktorú si oblečiete na všetko ostatné, čo máte na sebe, by mala byť vrstvou ochrannou. Je to v podstate taký štít proti dažďu, snehu, vetru a chladu. Zároveň zachováva vlastnosti spodnejších vrstiev. Aby sa tak stalo, mala by byť:

  • priedušná, aby odviedla z iných vrstiev pot (v podobe vodných pár) aj prebytočné teplo 
  • vodeodolná, nepremokavá
  • odolná proti vetru
  • izolačná pre vytvorené teplo, ktoré je nutné, teda na zahriatie.

 

Tieto vlastnosti najlepšie spĺňajú softshellové bundy, ktoré sa hodia v podstate na akúkoľvek aktivitu. Od chôdze cez beh až po bežky, bicykel a lyžovanie. Okrem softshellu hľadajte bundy so záterom alebo s membránou, pretože tie taktiež zvyšujú vodeodolnosť, vetruvzdornosť aj priedušnosť. Zatiaľ čo záter je chemická vrstva, nanesená na zvršok odevu, membrána už je pevnou súčasťou, čo sa však prejaví na nepatrne vyššej cene. Tepelnú izoláciu zaistí buď podšívka, najčastejšie fleecová, alebo špeciálna termoizolačná výplň. Najčastejšie sa vyrába z dutých vlákien, vďaka ktorým je bunda ľahučká a nenáročná na údržbu. Posledným variantom býva prachové perie, ktoré je už trošku náročnejšie na starostlivosť a tiež je o niečo drahšie.

 

 

Stredná vrstva zatepľuje

Čo je uprostred, to zahreje. To si pamätajte. Pod bundou tak noste ideálne syntetické alebo prírodné materiály. Najčastejšie sa používa polyester, niekedy s prímesou polyamidu. Môže to však byť napríklad aj merino vlna alebo rôzne fleecy. Práve tie dokážu skvelo udržať izolačné schopnosti, aj keď zvlhnú. A sú zároveň priedušné. Medzi chĺpkami týchto materiálov sa totiž neustále drží malá vrstvička vzduchu, ktorá funguje ako spomenutý izolant. Dobrou voľbou je aj bavlna, ale tá nezvládne vyššiu vlhkosť. Absorbuje ju do seba a potom stratí svoju schopnosť uchovať teplo.

 

A ešte jedna rada - prostredná vrstva nemusí byť len jedna. Keď vás čakajú extrémne studené podmienky, je lepšie použiť niekoľko tenkých mikín namiesto jednej poriadne huňatej. Práve kvôli mikro vrstve vzduchu, ktorá sa medzi jednotlivými časťami odevu bude držať a neprepustí žiadne teplo nazmar. Suma sumárum, nezabúdajte, že prostredná vrstva by mala byť:

 

  • vysoko výhrevná (teda schopná udržať teplo) 
  • priedušná
  • rýchloschnúca
  • z veľmi ľahkého materiálu.

 

Prvá vrstva saje

To najlepšie nakoniec. Alebo skôr najzásadnejšie. Najspodnejšia vrstva musí odviesť čo najrýchlejšie pot od tela, pretože keď sa tak nestane, aj najdôkladnejšie vybrané ďalšie vrstvy oblečenia to aj tak nezachránia. Pokiaľ sme akokoľvek aktívni, či už na prechádzke alebo pri behu, je prirodzené, že sa potíme. Ale keď je to v chladnom počasí, môže nás dosť rýchlo a ľahko prefúknuť a telo prechladne. Takže pot musí ísť preč.

 

K tomu dopomôže funkčná bielizeň. Práve tá zabezpečí správnu mikroklímu, v preklade to, že budete v suchu a teple. Najčastejšie sa vyrába z polyesteru a polypropylenu, trendom je aktuálne aj merino vlna. Spomínané materiály majú minimálnu schopnosť udržať vlhkosť, sú ľahké a relatívne príjemné na tele. Postarajú sa o ideálny kompromis v tom, koľko odvedú vlhkosti a zároveň udržia tepla (v dostatočnom, ale nie príliš vysokom množstve). Ako to funguje konkrétne? Zjednodušene povedané – keď pokropíte vodou bavlnené tričko, voda sa vpije dovnútra a látka pomerne dlho schne. Pokiaľ kvapnete na polyesterové tričko, voda zostane na povrchu, rozleje sa do väčšej plochy a uschne výrazne rýchlejšie.