Otváracie hodiny: V stredu 1. 5. sú naše predajne zatvorené. E-shop funguje bez prestávky :)

Ako motivovať deti k športu? Tieto zásady vás navedú

 

Pohyb je dôležitý nielen pre dospelých, ale aj pre deti. U nich to platí možno dokonca dvojnásobne. Pevné zdravie a dobrá kondícia nie sú jediným benefitom pravidelného športovania. Spája sa s ním napríklad vytváranie nerozlučných detských priateľstiev alebo osvojenie zručností, praktických pre náročný dospelácky život, akými sú tímová práca, zodpovednosť či porozumenie. Ale ako nájsť v školákoch vášeň pre to, aby sa po vyučovaní videli najradšej čo najskôr na ihrisku, v telocvični alebo v bazéne? Tie najdôležitejšie zásady sme zhrnuli do nasledujúceho článku.

Idete príkladom

Milujete futbal, pretože váš otec trávil pravidelne nedeľné odpoludnie na pažiti? Alebo dodnes napodobňujete mamine piruety, presne tak ako si ich pamätáte zo školských rokov z klziska? Nezabúdajte na to, že jedným z najdôležitejších predpokladov pre vzťah k športu je rodičovský vzor. „Deti sa obecne viac naučia od dospelých podľa toho, čo vidia, nestačí, keď im to rodičia len ponúkajú. Pokiaľ ich teda chceme motivovať k športu a naladiť ich na to, že hýbať sa je fajn a že je to pekný koníček alebo dokonca poslanie, musíme začať my dospelí u seba,” zdôrazňuje psychológ Jan Kulhánek z Psychoterapie Andel.

 

Nech si pýtajú

Ako rodič samozrejme viete, čo je pre vaše deti dobré. Ešte lepšie ale niekedy môže byť, keď ich necháte vybrať si. Platí to hlavne v oblasti trávenia voľného času a výberu srdcového športu. Pokiaľ s nimi prediskutujete, aký pohyb by ich bavil najviac a prečo, ľahšie nájdete ten pravý koníček alebo jeho vhodnú alternatívu. „Naslúchať deťom, keď prejavia záujem o nejaký šport, a prebrať to s nimi, to je tá správna cesta. Dobré je tiež pobaviť sa o motívoch, prečo by chceli tráviť odpoludnie práve tak či onak, v čom to bude pre nich príjemné a užitočné. A trebárs aj o tom, k čomu ďalšiemu im šport otvorí dvere a aké ďalšie príležitosti im môže poskytnúť,” dopĺňa k zásadám Iveta Štvartáková z Asociácie integratívnych koučov.

Ťahajte za jeden povraz

Spoločne. Tak znie ďalšie heslo, ktoré je potrebné dodržiavať. Vybehnite na ihrisko a natrénujte spolu prvý baseballový odpal, než podáte prihlášku do krúžku. Bežte sa spolu pozrieť na vystúpenie tanečnej školy, ktorú začne váš potomok skoro navštevovať. Bude to príjemnejšie, ako keď príde školák na prvý tréning ako úplne nezasvätený nováčik. Spoločný šport sú taktiež emócie. Užite si spolu zábavu, pretože aj to je spôsob, ako si vytvoriť k pravidelnému pohybu pevný vzťah. Nemusíte nutne vystupovať v roli kouča, ktorý vedie vždy len k správnej technike a k precíznemu výkonu. Proste si zašantite, najdôležitejšie je, aby pohyb v detskej duši evokoval radosť a dobrý pocit.

 

Všade čaká inšpirácia

Záujem o šport môžu deti aj „vypozerať”. Všade okolo seba. Tak im dajte tú možnosť. Vezmite ďalších priateľov a vydajte sa do parku. Alebo sa poohliadnite, či nie sú vo vašom okolí nejaké športové kluby či iné organizované hromadné pohybové aktivity. „Sociálna motivácia môže tiež dobre zafungovať. Deti uvidia, že pre nich existuje celá škála možností a že cvičenie im poskytuje skutočnú rozmanitosť. Taktiež si skôr uvedomia, že hýbať sa je takzvane cool a robia to všetci okolo,” hovorí koučka Štvartáková. Staviť môžete okrem toho aj na silnejšie príbehy. Skúste si pozrieť nejaké pekné filmy o konkrétnych športových disciplínach alebo si spoločne prečítať zaujímavú knihu o obľúbenom športovcovi.

 

Nič sa nemá preháňať

Všetkého s mierou. Aj túto zásadu je potrebné dodržať. Nútiť školáka tráviť každý deň po škole na tréningu a ešte po ňom vyžadovať dokonalé výsledky, to nemusí byť najlepší smer. Snažte sa skôr oceniť snahu, než to, či dal gól alebo či vyhral rozhodujúci set. „Najdôležitejšie je, aby deti nerobili nič nútene. Nemusia sa zúčastniť každých pretekov a nemusia makať vždy len na sto percent. Niekedy to jednoducho nejde. Či už rodič alebo tréner, nikto by nemal prekračovať tú prirodzenú hranicu, kedy sa zo zábavného koníčka stane neobľúbená povinnosť,” uzatvára Lukáš Novák, víťaz posledného ročníka súťaže Vďaka, tréner. Tá sa snaží oceňovať každého, kto privedie k športu čo najviac detí a naučí ich láske k pohybu, zmyslu pre povinnosť či fair play.