Otváracie hodiny: V stredu 1. 5. sú naše predajne zatvorené. E-shop funguje bez prestávky :)

Čo si obliecť na zjazdovku? Základom je termobielizeň

 

Už pomaly očakávate sneh a vyberáte, kam tento rok pôjdete na poriadnu lyžovačku? Zima je za rohom a je potrebné sa na ňu pripraviť. Nájsť prilbu, dať lyže do servisu a skontrolovať, či nič nechýba. Hlavne oblečenie. Máte ho dosť? A máte to správne? Ak si nie ste istí, nezúfajte. Máme pre vás perfektný návod, ako sa správne obliecť na hory, aby vám vašu zimnú dovolenku nič nepokazilo.

Termo je terno

Základným stavebným kameňom, teda skôr vrstvou, ktorú by ste si na seba mali obliecť, je termobielizeň. Vec, ktorá nesmie chýbať vo výbave žiadneho lyžiara a ktorú väčšina športovcov považuje bez zveličovania za jeden z najlepších vynálezov modernej doby. Termobielizeň je vysoko funkčná a na svahu s vami spolupracuje.. Najčastejšie je vyrobené z polyesteru a polypropylénu. Zatiaľ čo obyčajné bavlnené tričko ľahko prepotíte a máte ho potom na sebe ako studený obklad, funkčná bielizeň odvádza všetku vlhkosť preč, takže neprechladnete, ani keď sa poriadne spotíte. Na výbere termobielizne si dajte záležať. Malo by vám perfektne padnúť, ale súčasne sa musíte cítiť pohodlne. Pokiaľ by vám vaša funkčná bielizeň bola príliš voľná, nebude svoju úlohu plniť tak, ako by mala. Okrem odvodu telesnej vlhkosti vás termobielizeň, ako už jej názov napovedá, musí taktiež hriať. Teda presnejšie povedané zadržiavať vaše telesné teplo. Navyše nezabudnite, že na lyže a ďalšie zimné športy je potrebné, aby ste mali v teple celé telo, nielen vrchnú časť.

 

Čo ďalej?

Druhá vrstva, ktorú si oblečiete na termobielizeň je izolačná. Zvoľte mikiny, ktoré vás budú pekne hriať. Určite ale na zimné radovánky vynechajte huňatý vlnený sveter a radšej dajte prednosť tenším mikinám z fleecu. Pokiaľ máte strach, že vám bude zima, oblečte si radšej viac tenších izolačných vrstiev než jednu hrubú. Medzi jednotlivými kusmi oblečenia aj v samotnom fleece sa bude držať malá vrstvička vzduchu, ktorá vás zahreje lepšie než kožuch. Pokiaľ ste zimomriví, doprajte si druhú vrstvu s rukávmi, ktoré majú na konci otvory na palec. Rukávy sa vám nebudú vyhŕňať a budete mať zápästia perfektne kryté pred vetrom aj snehom, ak by ste náhodou na svahu spadli.

 

A finále….

Je jedno, či budete mať stredné izolačné vrstvy dve, alebo vám stačí jedna. Poslednú, vrchnú vrstvu si ale musíte vybrať tak, aby plnila to, čo má. Bude to taký štít, ktorý vás ochráni pred vetrom a snehom. Veľmi obľúbeným materiálom je softshell, môžete zvoliť aj bundu s hrubou vrstvou záteru, vždy ale pamätajte na to, že bunda musí byť nepremokavá a nesmie prefúknuť. Na horách sa počasie mení rýchlo a ak si chcete lyžovačku poriadne užiť, nespoliehajte sa len na azúrové nebo a slniečko.

 

 

Vybrať termo bielizeň