AKTUÁLNE: Od 19. 1. môžu do našich predajní všetci zákazníci (s respirátorom). Prosíme o dodržiavanie hygienických nariadení. Zistiť viac

Softshell je materiál 21. storočia

 

Nepremokne, zahreje, pritom je priedušný, takže odvedie vlhkosť a navyše vždy pristane. Čo je to? Pokiaľ ste stavili na softshell, a to nielen s odpoveďou na hádanku, ale aj vo svojom šatníku, urobili ste určite dobre. Odmenou pre vás bude najmä množstvo zážitkov, ktoré si vďaka kvalitnému outdoorovému oblečeniu môžete dopriať aj v nepriaznivom počasí. Softshell vás totiž nezradí.

Vedeli ste, že softshell znamená v doslovnom preklade “mäkká schránka”? Trošku to vypovedá o jeho najdôležitejších vlastnostiach. Zatiaľ čo vnútorná vrstva tohto materiálu je mäkučká (väčšinou sa jedná o microfleece, pri ľahkých letných modeloch o pleteninu - jersey), príjemná na dotyk a jej primárnym cieľom je zaisťovať komfort a odvádzať preč nežiadúcu vlhkosť, vonkajšia vrstva (či vrstvy) tvorí akýsi pomyselný ochranný obal. Doslova štít pred zimou, vetrom a pred dažďom. A možno ste si všimli, že povrch vášho softshellového oblečenia je nielen mäkký a pružný, ale vďaka polyuretánovému filmu predovšetkým vodoodpudivý. Dažďové kvapky alebo napríklad snehové vločky sa na ňom neudržia. Naopak. Jednoducho po ňom stekajú.

 

Výhodou oproti skôr používaným vodeodolným materiálom je práve komfort, ktorý poskytuje vnútorná vrstva. Softshell je vďaka nej veľmi príjemný a paropriepustný, takže aj keď sa napríklad pri horskej túre zapotíte, prebytočnú vlhkosť materiál odvedie preč. Toto vám kombinácia vlneného svetra a vetrovky skutočne neponúkne.

 

Pokiaľ ste sa rozhodli, že softshellová bunda vo vašom šatníku nesmie chýbať, mali by ste mať na pamäti pár vecí. Pri výbere sa zamerajte na parametre vodeodolnosti, tá býva uvedená v milimetroch vodného stĺpca, a ďalej na priedušnosť (g/m2). Tú predstavuje číslo, ktoré zodpovedá objemu pár, vyprodukovaných potením, ktoré je materiál schopný prepustiť za jeden deň. Typy softshellu sú rôzne, takže môžete siahnuť po tom, ktorý vám bude najlepšie vyhovovať.

 

Aby vám softshellové oblečenie slúžilo ako má, snažte sa ho správne udržiavať. Neperte ho s bežným oblečením v obyčajnom pracom prášku, ale obstarajte si špeciálny prací prostriedok na funkčné oblečenie. V obchodoch sú k dispozícii aj výrobky, určené priamo na softshell. Po vypraní bundu naimpregnujte. Okrem toho, že si tým zaistíte nepremokavosť aj v tom najväčšom lejaku, taktiež ochránite svoje oblečenie od všetkých nečistôt.

 

Milovníkov zvierat navyše poteší, že na rozdiel od fleecu softshell nepriťahuje zvieracie chlpy. Milovníkov módy zase to, že vďaka elasticite perfektne sedí. Už dávno neplatí, že športové oblečenie je určené výhradne na šport. Vďaka stále väčšiemu dôrazu na dizajn môžete softshellové bundy nosiť aj do práce, pokiaľ teda práve nemusíte dodržiavať prísny dress code. Softshell je vhodný na akúkoľvek športovú aj nešportovú aktivitu, od jesene až do leta.