Ako si vybrať zjazdové lyže

Môžete kúpiť prvé zjazdové lyže, na ktoré narazíte, hoci nebude poznať jediný ich parameter a vyraziť na zjazdovku. Výsledkom ale pravdepodobne bude, že si veľmi nezalyžujete. Určite nie tak, ako keď výberu tých správnych zjazdových lyží venujete patričnú pozornosť. A nie je potrebné byť práve zapálený odborník. Stačí si len nechať poradiť.

Typov zjazdových lyží v súčasnej dobe existuje veľké množstvo. Ten svoj model nájdete nie len podľa výšky, ale aj svojej lyžiarskej zdatnosti a pokročilosti, štýlu jazdy alebo obľúbeného terénu. Práve to namieša ten pravý kokteil k skvelému lyžovaniu.

Správny postup pri výbere zjazdových lyží

Ujasniť si svoje požiadavky:

 • skúsenosti na lyžiach
 • fyzické a pohybové predpoklady
 • ako často lyžujete, kde prevažne lyžujete (na zjazdovke, mimo zjazdovku) a aké máte ambície (rekreačný lyžiar, športový lyžiar alebo závodný lyžiar)


Určenie lyží podľa terénu:

 • upravené zjazdové trate
 • 70% zjazdovka- 30% mimo
 • 50% zjazdovka- 50% mimo
 • snowpark
 • voľný terén

Výška a hmotnosť lyžiara

Pokiaľ sa vyznačujete ako rekreačný lyžiar bežných lyžiarských parametrov, tak tu si môžete byť istý s Vaším správnym výberom vhodných lyží pre Vás. U lyžovania platí, že ľahší lyžiar, pokiaľ nejazdí veľmi dobre a rýchlo, vykazuje nižšiu silu prenášanú do lyží, vhodné lyže budú skôr kratšie a ľahšie.


Patríte k ťažším  a veľkým lyžiarom? Potom na lyže pôsobíte dlhšou pákou v oblúku a väčšou váhou, takže lyže zaťažujete viac. Pri výbere lyží musíte siahnuť po tvrdších a dlhších lyžiach so sendvičovou konštrukciou, ktorá má najlepšie vlastnosti.

Určenie podľa šírky stredu lyže

 • do 65mm - zjazdové lyže určené pre rýchle preháňanie na upravenej zjazdovej trati
 • do 70mm - zjazdové lyže na upravené zjazdové trate, športové lyže
 • do 75mm - rekreačné a športové zjazdové lyže, sú stabilnejšie, vhodné na trate hore upravené (mäkké poobedné pisty)
 • do cca 80mm - zjazdové lyže aj do terénu, kombinácia 70% zjazdovka, 30% mimo zjazdovku
 • do cca 85mm - Allmountain zjazdové lyže, 50% zjazdovka, 50% mimo zjazdovku
 • do cca 90mm - Allmountain s prevahou terénu, 70% mimo zjazdovku, 30% zjazdovku
 • do cca 100mm - zjazdové lyže pre freeride

Podľa pokročilosti zjazdára môžeme lyže rozdeliť do troch hlavných kategórií:

 • Rekreačné zjazdové lyže - pomalšie až stredne rýchle zjazdové lyže pre pohyb najmä na upravenom teréne sú najvhodnejšou voľbou pre začínajúceho až stredne pokročilého lyžiara. Spokojnú jazdu si na nich užijú všetci rekreační lyžiari, ktorí nehľadajú extrémnu rýchlosť, ale hlavne pohodové zážitky.
 • Športovné zjazdové lyže - športové modely budú vyhovovať náročnejším a pokročilejším lyžiarom so zvládnutou technikou zjazdu.
 • Závodné zjazdové lyže - modely sú vhodné pre jazdcov dokonalo zvládajúcich techniku a vyžadujúcich maximálnu rýchlosť. Takýto zjazdár lyžuje po hranách a svoje lyže má stále pod dokonalou kontrolou.

Podľa štýlu jazdy a terénu zjazdovky rozlišujeme niekoľko typov zjazdových lyží:

Univerzálne zjazdové lyže pre širokú lyžiarsku verejnosť nájdeme medzi rekreačnými aj športovejšími modelmi. Zjazdár na nich najčastejšie bude dosahovať stredných rýchlostí v stredne dlhom oblúku. Univerzálna po všetkých stránkach.

Dovolia Vám zjazd po upravenej zjazdovke aj v zasneženom teréne, ale extrémy nečakajte. Šírka takýchto lyží sa pohybuje medzi 72 – 79mm a jednotlivé modely sa líšia aj svojou tvrdosťou. Podstatným aspektom ovplyvňujúcim točivosť lyže je jej rádius, teda polomer kružnice, ktorý kopíruje hrana lyže. U univerzálnych modelov pre stredný oblúk býva od 14 do 16 metrov. Zjazdár by mal takéto lyže prevyšovať o 15 a menej centimetrov. Nikdy by však lyže nemali prevyšovať zjazdára.

 

 • Skicrossové modely/Crosscarving

U skicrossových modelov sa stretneme s veľmi podobnými parametrami ako u allmountainovej kategórie. Tieto lyže sú najčastejšie konštruované pre stredný oblúk (rádius od 14 do 16 metrov) a strednú rýchlosť. V tejto širokej kategórií nájdeme veľké množstvo športových modelov, ktoré sa líšia nie len šírkou alebo tvrdosťou, ale aj konštrukčnými technológiami. Skicrossy sú so svojou šírkou najčastejšie okolo 70 mm určené skôr pre jazdu na upravenej zjazdovke, stabilitu Vám však poskytnú aj v mäkšom teréne.

 

Zjazdové lyže s konštrukčným rádiusom medzi 11 a 13 metrami sú určené takmer výhradne pre jazdu na upravených zjazdovkách. Krátke kľučky si na lyžiach s výbornou torznou tuhosťou užije ako agresívny silový jazdec, tak vyznávač pomalšieho funcarvingu. Dôležitú rolu hrá optimálna dĺžka lyže. Zjazdár by mal slalomcarvery prevyšovať o 10 až 20 centimetrov. U kratších lyží myslíte na to, že sú konštruované pre nižšiu hmotnosť a môžu pre Vás byť príliš mäkké. Dlhšie lyže si môžu dovoliť technicky vyspelí jazdci, ktorí udržia lyže stopercentne pod kontrolou. Voliť môžete spravidla medzi športovými a technologicky dokonalejšími závodnými modelmi.

Športové modely pre dlhý oblúk s rádiusom presahujúcim 15 metrov sú určené pre pohyb najmä na upravených zjazdovkách. Vhodné sú pre strednú rýchlosť a jazdu v rýchlejšom tempe. Športové prevedenie sa svojimi parametrami blíži skôr strednému oblúku a odporúčaná dĺžka lyží je o 10 centimetrov menej než postava zjazdára. Závodné modely pre skutočne dlhý oblúk v obrom slalome majú rádius presahujúci 21 metrov a rozhodne nie sú vhodné na úzke zjazdovky. Vyžadujú rýchlu jazdu a perfektné hranenie. Takéto lyže môžu prevyšovať človeka až o desať centimetrov.


 • Freeride/freestyle modely

Freeridové modely sú určené do terénu a dlhšieho snehu mimo upravenej zjazdovky. Ich konštrukcia je prispôsobená potrebe stability a to ako dĺžkou tak šírkou. Tá býva pod viazaním aj viac než 100 milimetrov. Pretože ide o lyže rýdzo špeciálne, na upravenom svahu si s nimi pre ich robustnosť moc neužijete. Modely na freestyle sú potom mimoriadne pevné a odolné. Pre milovníkov snowparkov je dôležité ovládať lyže nie len na zemi, ale aj vo vzduchu a to im konštrukcia freestylovky s posunutím ťažiska plne umožňuje. Značka lyží

Pri výbere zjazdových lyží je zbytočné sa fixovať na určitú značku lyže, nakoľko sa Vám výber veľmi zúži, ale hlavne sú lyže iných značiek veľmi podobné (konštrukcia, technológia, dĺžka, rádius..atď). Pri výbere lyží v cenovej hladine od 150€ do 500€ sa na značku fixovať nemusíte! Pokiaľ ste nenáročný lyžiar, ktorý hľadá kvalitu, potom vyberajte modely od 600€ vyššie. Väčšinou ide o topové modely daných značiek. U nás si vyberiete zo širokého portfólia značiek predných výrobcov ako sú Atomic, Salomon, Elan, Head, Voelkl, Blizzard, Rossignol a Fischer.