Ako si vybrať zjazdové lyže

Môžete kúpiť prvé zjazdové lyže, na ktoré narazíte, hoci nebudete poznať jediný ich parameter a rovno vyraziť na zjazdovku. Výsledkom ale pravdepodobne bude, že si veľmi nezalyžujete. Určite nie tak, ako keď výberu tých správnych zjazdových lyží venujete patričnú pozornosť. A nemusíte byť žiaden odborník. Stačí si len nechať poradiť.

V súčasnosti je na trhu veľké množstvo rôznych typov lyží. Ten svoj model nájdete nielen podľa výšky, ale aj svojej lyžiarskej zdatnosti a pokročilosti, štýlu jazdy alebo obľúbeného terénu. Práve to namieša ten pravý koktajl na skvelé lyžovanie.

Správny postup pri výbere zjazdových lyží

Ujasniť si svoje požiadavky:

 • skúsenosti na lyžiach
 • fyzické a pohybové predpoklady
 • ako často lyžujete, kde prevažne lyžujete (na zjazdovke, mimo zjazdovku) a aké máte ambície (rekreačný lyžiar, športový lyžiar alebo pretekársky lyžiar)

Určenie lyží podľa terénu:

 • upravené zjazdové trate
 • 70% zjazdovka- 30% mimo
 • 50% zjazdovka- 50% mimo
 • snowpark
 • voľný terén

Výška a hmotnosť lyžiara

Pokiaľ sa považujete za rekreačného lyžiara bežných lyžiarskych parametrov, tak tu si môžete byť istý s správnym výberom lyží, vhodných pre vás. Pri lyžovaní platí, že ľahší lyžiar, pokiaľ nejazdí veľmi dobre a rýchlo, dáva do prenosu lyží menšiu silu, preto budú vhodné kratšie a ľahšie lyže.

 

Ak ste vyšší a ťažší lyžiar, vyberajte tvrdšie a dlhšie lyže so sendvičovou konštrukciou, ktorá má pre vás tie najlepšie vlastnosti.

Určenie podľa šírky stredu lyže

 • do 65mm - zjazdové lyže určené na rýchlu jazdu na upravenej zjazdovej trati
 • do 70mm - zjazdové lyže na upravené zjazdové trate, športové lyže
 • do 75mm - rekreačné a športové zjazdové lyže, sú stabilnejšie, vhodné na upravené trate (mäkké odpoludňajšie pisty)
 • do cca 80mm - zjazdové lyže aj do terénu, kombinácia 70% zjazdovka, 30% mimo zjazdovku
 • do cca 85mm - Allmountain zjazdové lyže, 50% zjazdovka, 50% mimo zjazdovku
 • do cca 90mm - Allmountain s prevahou terénu, 70% mimo zjazdovku, 30% zjazdovku
 • do cca 100mm - zjazdové lyže pre freeride
 

Podľa pokročilosti zjazdára môžeme lyže rozdeliť do troch hlavných kategórií:

 • Rekreačné zjazdové lyže - pomalšie až stredne rýchle zjazdové lyže pre pohyb najmä na upravenom teréne sú najvhodnejšou voľbou pre začínajúceho až stredne pokročilého lyžiara. Spokojnú jazdu si na nich užijú všetci rekreační lyžiari, ktorí nehľadajú extrémnu rýchlosť, ale hlavne pohodové zážitky.
 • Športové zjazdové lyže - športové modely budú vyhovovať náročnejším a pokročilejším lyžiarom so zvládnutou technikou zjazdu.
 • Pretekárske zjazdové lyže - modely sú vhodné pre jazdcov dokonalo zvládajúcich techniku a vyžadujúcich maximálnu rýchlosť. Takýto zjazdár lyžuje po hranách a svoje lyže má stále pod dokonalou kontrolou.

Podľa štýlu jazdy a terénu zjazdovky rozlišujeme niekoľko typov zjazdových lyží:

 • Allround/allmountain modely

Univerzálne zjazdové lyže pre širokú lyžiarsku verejnosť nájdeme medzi rekreačnými aj športovejšími modelmi. Zjazdár na nich najčastejšie bude dosahovať stredné rýchlosti v stredne dlhom oblúku. Univerzálne po všetkých stránkach.

Dovolia vám zjazd po upravenej zjazdovke aj v zasneženom teréne, ale extrémy nečakajte. Šírka takýchto lyží sa pohybuje medzi 72 – 79mm a jednotlivé modely sa líšia aj svojou tvrdosťou. Podstatným aspektom, ovplyvňujúcim točivosť lyže je jej rádius, teda polomer kružnice, ktorý kopíruje hrana lyže. U univerzálnych modelov pre stredný oblúk býva od 14 do 16 metrov. Zjazdár by mal takéto lyže prevyšovať o 15 a menej centimetrov. Nikdy by však lyže nemali prevyšovať zjazdára.

 

 • Skicrossové modely/Crosscarving

U skicrossových modelov sa stretneme s veľmi podobnými parametrami ako u allmountainovej kategórie. Tieto lyže sú najčastejšie konštruované pre stredný oblúk (rádius od 14 do 16 metrov) a strednú rýchlosť. V tejto širokej kategórií nájdeme veľké množstvo športových modelov, ktoré sa líšia nielen šírkou alebo tvrdosťou, ale aj konštrukčnými technológiami. Skicrossy sú so svojou šírkou najčastejšie okolo 70 mm určené skôr na jazdu na upravenej zjazdovke, stabilitu však poskytnú aj v mäkšom teréne.

 

 • Modely pre krátky oblúk/slalomky

Zjazdové lyže s konštrukčným rádiusom medzi 11 a 13 metrami sú určené takmer výhradne na jazdu na upravených zjazdovkách. Krátke kľučky si na lyžiach s výbornou torznou tuhosťou užije agresívny silový jazdec, aj vyznávač pomalšieho funcarvingu. Dôležitú rolu hrá optimálna dĺžka lyže. Zjazdár by mal slalomcarvery prevyšovať o 10 až 20 centimetrov. U kratších lyží myslite na to, že sú konštruované pre nižšiu hmotnosť a môžu pre vás byť príliš mäkké. Dlhšie lyže si môžu dovoliť technicky vyspelí jazdci, ktorí udržia lyže stopercentne pod kontrolou. Voliť môžete spravidla medzi športovými a technologicky dokonalejšími pretekárskymi modelmi.

 

 • Modely pre dlhý oblúk/obračky

Športové modely pre dlhý oblúk s rádiusom presahujúcim 15 metrov sú určené na pohyb najmä na upravených zjazdovkách. Sú vhodné pre strednú rýchlosť a jazdu v rýchlejšom tempe. Športové prevedenie sa svojimi parametrami blíži skôr strednému oblúku a odporúčaná dĺžka lyží je o 10 centimetrov kratšia než postava zjazdára. Pretekárske modely pre skutočne dlhý oblúk v obrom slalome majú rádius presahujúci 21 metrov a rozhodne nie sú vhodné na úzke zjazdovky. Vyžadujú rýchlu jazdu a perfektné hranenie. Takéto lyže môžu prevyšovať človeka až o desať centimetrov.

 

 • Freeride/freestyle modely

Freeridové modely sú určené do terénu a hlbšieho snehu mimo upravené zjazdovky. Ich konštrukcia je prispôsobená potrebe stability a to ako dĺžkou tak šírkou. Tá býva pod viazaním aj viac než 100 milimetrov. Pretože ide o lyže rýdzo špeciálne, na upravenom svahu si s nimi pre ich robustnosť veľmi neužijete. Modely na freestyle sú potom mimoriadne pevné a odolné. Pre milovníkov snowparkov je dôležité ovládať lyže nielen na zemi, ale aj vo vzduchu a to im konštrukcia freestylovky s posunutím ťažiska plne umožňuje. 

Značka lyží

Pri výbere zjazdových lyží je zbytočné sa fixovať na určitú značku lyže, nakoľko sa vám výber veľmi zúži, ale hlavne lyže iných značiek sú veľmi podobné (konštrukcia, technológia, dĺžka, rádius..atď). Pri výbere lyží v cenovej hladine od 150€ do 250€ sa na značku fixovať nemusíte!

 

 

Pokiaľ ste nenáročný lyžiar, ktorý hľadá kvalitu, potom vyberajte modely od 400€ vyššie. Väčšinou ide o topové modely daných značiek. U nás si vyberiete zo širokého portfólia značiek popredných výrobcov ako sú Atomic, Salomon, Elan, Head, Vist, Blizzard, Rossignol a Fischer.