Ako vybrať prilbu

Neoddeliteľnou súčasťou každého zjazdára, či už vyjde na svah 2krát do roka, alebo tam trávi každú voľnú chvíľku, je lyžiarska prilba. Úrazy hlavy patria vždy k tým najvážnejším a často zanechávajú trvalé následky. A je to práve prilba, ktorá dokáže väčšine z nich zabrániť.

 

Všetky lyžiarske prilby na trhu musia bezpodmienečne spĺňať bezpečnostnú normu EN 1077, ktorá určuje minimálny štandard ochrany hlavy a zaručuje, že prilba spĺňa požiadavky európskej smernice bezpečnosti. Rovnako tak, by mala byť prilba opatrená návodom k používaniu, ktorý užívateľa poučí, ako s prilbou zaobchádzať a udržiavať ju.

A ako taká správna prilba vyzerá?

Klasické lyžiarske prilby majú pevný skelet zasahujú až do oblasti uší a často aj  možnosť pripevnenia integrálu, teda chrániča brady. Vedľa bezpečnosti je dôležité hlavne pohodlie. Ťažko strávite pol dňa v prilbe, z ktorej Vás bude dva dni bolieť hlava, alebo krk. Prilba by mala na hlavne pevne sedieť, ale súčasne nesmie nikde tlačiť. Výrobcovia sa dnes snažia, aby predávané prilby boli čo najľahšie a lyžiar tak namáhal svoju krčnú chrbticu a šijové svalstvo čo najmenej. Na váhu prilby sa tak pozerá viac ako u detí. Veľkosť udávajú výrobcovia spravidla v centimetroch, rovnako ako u čiapok.

 

Niektoré prilby majú vnútorný priestor regulovateľný, čo oceníte opäť hlavne u detských modelov. Najväčšie rozdiely medzi jednotlivými typmi spočívajú vo  vnútornom zateplení. Niektoré modely mávajú polstrovanie odnímateľné, čo je výhodné hlavne preto, že ho je možné jednoducho vyprať. U pevne vsadeného polstrovania je však možné toto jednoducho vyriešiť  špeciálnou čiapkou s plochými švami určenou do prilby. Vedľa teplej ochrany ponúka množstvo modelov aj odvetrávanie vo forme otvorov v skelete. Niekedy aj uzatvárateľných. Dobrou vychytávkou sú aj úchytky pre pásik lyžiarskych okuliarov, ktorý majú niektoré modely nie len vzadu, ale aj po stranách a okuliare tak lepšie držia.  

 

Lyžiarsku prilbu nie je dôležité len dobre vybrať ale aj správne nosiť. Účelne nasadená prilba začína už 2 cm nad obočím a chráni tak aj čelo. Pamätajte, po každom silnom náraze je nutné prilbu vymeniť, pretože skelet môže byť porušený!