Zimná obuv

Zimné topánky musia byť dostatočne teplé, aby v nich nebola zima na nohy, sú vyrobené z dostatočne pevného a nepremokavého materiálu. Kvalitná podrážka Vám zaručí pohodlnú chôdzu v snehu. Máme podrážky protišmykové a termostatické (izolujú chlad od zeme).


Pre zateplenie topánok sa používajú rôzne tipy izolácií alebo materiálov, ako sú:

  • Polartec - podobne ako v prípade materiálu flís, znamenal aj Polartec revolúciu na trhu oblečenia a doplnkov s tepelne izolačnými vlastnosťami. Textília Polartec zaisťuje teplo bez hmotnosti či objemu tradičných izolačných textilných materiálov. Textil dýcha (umožňuje odviesť vlhkosť od tela von), rýchlo schne a nežmolkuje sa a trvanlivosťou predíde flís technológie.
  • Thinsulate - izolácie sa používajú vyše 25 rokov. Thinsulate izolácia je tenká, teplá a ľahká. Tenká izolácia je z hľadiska tepla v topánke rozhodujúca. Jednoducho povedané, v topánke nie je miesto pre čokoľvek objemné. To isté sa týka tepla. Nohy, ďaleko od Vašich telesných centier tepla, potrebujú izoláciu viac než iné časti Vášho tela. Izolácia Thinsulate TM je takmer dvakrát tak teplejšia než pena, plsť alebo bežné vlákno a je jednou z najľahších syntetických izolácií na trhu.

Pre nepremokavosť sa používajú membrány alebo impregnácie. Impregnácia vydrží len 2-3 mesiace potom sa musia topánky znova impregnovať. Zimné topánky s membránou sa musia tiež ošetrovať impregnáciou, nakoľko topánky sú namáhané viac než textil a membrána nemá takú životnosť.

Najpoužívanejšie membrány u zimných topánok

  • Gore-Tex membrána - membrána je tenká, mikroporézna fólia s miliardami mikroskopických pórov na štvorcový palec. Póry sú tak malé, že vodné kvapôčky nemôžu prejsť skrz, avšak molekuly vodnej pary sa von dostanú. Inými slovami, rovnako ako Vaša koža, je aj membrána GORE-TEX® vode odolná, avšak výpary potu ňou von preniknú, takže Vaše nohy môžu dýchať.
  • SympaTex membrána - neporézna fólia z kopolymeru pozostávajúceho zo 70% polyesteru a 30% hydrofilného polyethylenu. Fólia má hrúbku asi 5 mikro metrov a dá sa rozťahovať až na trojnásobok plochy. Priepustnosť ľudského potu je zaručená len do určitej maximálnej teploty okolitého ovzdušia (asi 15 stupňov). Všetky pozitívne vlastnosti sa dajú zachovať i aj dlhodobom použití, pretože sa v membráne nemôžu upchať žiadne póry.
  • Omni-Tech membrána - membrána vyvinutá spoločnosťou Columbia Sportswear Company, ktorá kombinuje technológiou zaisťujúcu nepremokavosť materiálu a súčasne aj jeho priedušnosť. Tieto materiály majú rôzne parametre a sú kombinované (laminované) s rôznymi vrchnými tkaninami podľa určenia pre daný typ športovej aktivity.


Najpoužívanejšia impregnácia u zimných topánok:

  • Waterproof - vode odolná impregnácia, vďaka ktorej sa stávajú všetky súčasti topánky- stielka, šnúrky, nite - odolnými voči vode, takže voda nemôže do topánky pretekať skrz stehové diery, okolo medzipodrážky ani okolo šnúrok. Vhodné kombinovať s impregnačnými sprejmi - ide o dočasnú vode odolnou funkciu materiálu.
  • Water resistant