Zimná obuv

Zimná obuv musí byť dostatočne teplá, aby v nej nebola zima na nohy, je vyrobená z dostatočne pevného a nepremokavého materiálu. Kvalitná podrážka zaručí pohodlnú chôdzu v snehu. Podrážky sú protišmykové a termostatické (izolujú chlad od zeme).

Na zateplenie obuvi sa používajú rôzne tipy izolácií alebo materiálov, ako sú:

Polartec - podobne ako v prípade materiálu flís, znamenal aj Polartec revolúciu na trhu oblečenia a doplnkov s tepelne izolačnými vlastnosťami. Textília Polartec zaisťuje teplo bez hmotnosti či objemu tradičných izolačných textilných materiálov. Textil dýcha (umožňuje odviesť vlhkosť od tela von), rýchlo schne a nežmolkuje sa a trvanlivosťou predbehol flís technológie.

 

Thinsulate - izolácie sa používajú viac ako 25 rokov. Thinsulate izolácia je tenká, teplá a ľahká. Tenká izolácia je z hľadiska tepla v obuvi rozhodujúca. Jednoducho povedané, v obuvi nie je miesto pre čokoľvek objemné. To isté sa týka tepla. Chodidlá, ďaleko od telesných centier tepla, potrebujú izoláciu viac než iné časti  tela. Izolácia Thinsulate TM je takmer dvakrát teplejšia než pena, plsť alebo bežné vlákno a je jednou z najľahších syntetických izolácií na trhu.

 

Pre nepremokavosť sa používajú membrány alebo impregnácie. Impregnácia vydrží len 2-3 mesiace potom sa musí obuv znova impregnovať. Zimná obuv s membránou sa musí taktiež ošetrovať impregnáciou, nakoľko je obuv viac namáhaná než textil a membrána nemá takú životnosť.

Najpoužívanejšie membrány u zimnej obuvi

  • Gore-Tex® membrána - membrána je tenká, mikroporézna fólia s miliardami mikroskopických pórov na cm². Póry sú tak malé, že vodné kvapôčky nemôžu prejsť skrz, avšak molekuly vodnej pary sa von dostanú. Inými slovami, rovnako ako pokožka, je aj membrána GORE-TEX® vodoodolná, avšak výpary potu ňou von preniknú, takže nohy môžu dýchať.
  • SympaTex membrána - je neporézna fólia z kopolyméru, ktorý je zložený zo 70% polyesteru a 30% hydrofilného polyethylenu. Fólia má hrúbku asi 5 mikrometrov a dá sa rozťahovať až na trojnásobok plochy. Priepustnosť ľudského potu je zaručená len do určitej maximálnej teploty okolitého ovzdušia (asi 15 stupňov). Všetky pozitívne vlastnosti sa dajú zachovať aj pri dlhodobom použití, pretože sa v membráne nemôžu upchať žiadne póry.
  • Omni-Tech membrána - membrána vyvinutá spoločnosťou Columbia Sportswear Company, ktorá kombinuje technológiou zaisťujúcu nepremokavosť materiálu a súčasne aj jeho priedušnosť. Tieto materiály majú rôzne parametre a sú kombinované (laminované) s rôznymi vrchnými tkaninami podľa určenia pre daný typ športovej aktivity.

Najpoužívanejšia impregnácia u zimnej obuvi:

  • Waterproof - vodoodolná impregnácia, vďaka ktorej sa stávajú všetky súčasti obuvi- stielka, šnúrky, nite - odolnými voči vode, takže voda nemôže do obuvi pretekať skrz stehové diery, okolo medzipodrážky ani okolo šnúrok. Vhodné kombinovať s impregnačnými sprejmi - ide o dočasnú vodoodolnú funkciu materiálu.
  • Water resistant