Výber obuvi

Na každú aktivitu je potrebné mať tu správnu obuv. Požiadavky na jednotlivé typy sú rôzne. Bežecké topánky budú mať iné vlastnosti, budú vyrábané z iných materiálov a budú mať odlišné technológie než trekové topánky. Vždy si najskôr ujasnite na akú aktivitu budete topánky primárne používať a podľa toho prispôsobte výber.


Časti obuvi

Každá obuv sa skladá z niekoľkých základných častí, ktoré majú rôzne vlastnosti a sú na ne kladené rôzne požiadavky. Medzi hlavné časti patrí: zvršok, podšívka, medzipodrážka, podrážka a šnurovanie.


Zvršok

Dáva topánke tvar, určuje jej vzhľad a chráni nohu pred vonkajšími vplyvmi. 


  • priedušná sieťovina (MESH) - používa sa najčastejšie u športovej obuvi pre udržanie príjemnej klímy vo vnútri topánky pri zvýšenej fyzickej aktivite. Tento zvršok má nulovú vodeodolnosť.
  • syntetické materiály a textílie -  ľahké a priedušné materiály s pomerne dobrou mechanickou odolnosťou. Tento zvršok je nutné pravidelne impregnovať.
  • koža (useň) - veľmi trvanlivý materiál, ktorý je uplatniteľný u viacerých druhov obuvi. Môže byť prírodná alebo syntetická. Nevýhoda kože je horšia priedušnosť vodných par a nutná údržba. 

Podšívka

Spolu so stielkou dávajú chodidlu pohodlie vo vnútri topánky, odvádzajú vlhkosť od nohy, zvyšujú hygienické a tepelno-izolačné vlastnosti a bránia prípadnému poškodeniu membrány. Stielka navyše poskytuje dodatočné tlmenie.

Membrána

Poskytuje vynikajúcu záruku vodeodolnosti. Nájde uplatnenie najmä u turistickej a zimnej obuvi, ale stretneme sa s ňou aj u bežeckej. Je niekoľko druhov membrán. Medzi najznámejšieho výrobcu patri GORE-TEX, ktorý je výrobcami najpoužívanejšia. Membrána je samostatná vrstva materiálu vo vnútri topánky medzi vrchným materiálom a podšívkou. Ide o elastickú vrstvu "fóliu" s mikroskopickými pórmi, ktorá zabraňuje prenikaniu vody a umožňuje nohe "dýchať". Je vodeodolná do doby, kým sa mechanicky nepoškodí. Schopnosti membrány je potrebné pravidelne udržiavať vhodnou údržbou a čistením, najlepšie pomocou impregnácie, ktorá na vršku vytvorí ochrannú vrstvu a zabraňuje tak prechodnosti vody a nečistôt. Zároveň sa tým predlžuje životnosť obuvi a farebná stálosť. 


Medzipodrážka

Ide o materiál medzi podrážkou, stielkou a vrškom topánky. Chráni nohu pred podkladom, ako sú napríklad ostré kamene a pod. Základný materiál pre medzipodrážku je pena EVA (ethylvinylacetá) v kombinácií s rôznymi technológiami výrobcov, ktoré majú za úlohu zlepšenie tlmenia, odpruženia, spevnenia a ochrany.Podrážka

Zaisťuje u topánok priliehavosť k povrchu, odolnosť, ochranu a prvú vrstvu tlmenia nárazov.

Šnurovanie (fixačný systém)

Zaisťuje upevnenie na nohe a bezpečnosť pri chôdzi. Obuv môže byť opatrená šnúrkou, suchým zipsom či systémom  rýchlo šnurovania.

Zimná obuv

Zimná obuv Vás, vďaka svojmu zatepleniu a robustnému prevedeniu chráni pred chladom a snehom. Obuv,  ktorá je opatrená membránou alebo vodeodolnou úpravou Waterproof, Vám zaistí aj potrebnú ochranu proti vlhkosti. Zimnú obuv na zimu si užijete aj pri ľahkej turistike. 

Treková obuv

Treková obuv je vhodná pre najrôznejšie outdoorové aktivity. Využijete ju pri rodinných prechádzkach aj vysokohorskej turistike. Nízke modely pre bežné nosenie a do ľahkého terénu Vám poskytnú dostatočnú oporu pri ľahkej a strednej turistike a voľnočasových aktivitách. Vysoká trekingová obuv s oporou členka je vhodná aj pre strednú a vyššiu záťaž a náročnejšie vonkajšie aktivity.Bežecká obuv

Bežecká obuv šetrí Vaše kĺby, tlmí dopady a perfektne sedí na nohe. Cestné modely obuvi využijete na asfalte či spevnených cestách. Univerzálnu bežeckú obuv je možné použiť aj na beh po najrôznejšom povrchu a ďalšie pohybové aktivity. Krosová obuv s hrubším vzorom podrážky sa hodí na beh po nespevnenom teréne
Vychádzková (fashion) obuv 

Moderná obuv, ktorá je určená pre bežné nosenie vo voľnom čase. Správne vybraná obuv by  mala byť predovšetkým pohodlná a dobre dopĺňať Váš outfit.Fitness obuv

Poskytne potrebný komfort počas cvičenia. Fitness obuv využijete pri tréningu v posilňovni, cvičení v telocvični aj aeróbnych aktivitách v hale. Tréningovú obuv oceníte pre jej priedušnosť, pevnosť a štýlový dizajn.


Sandále a šľapky

Športové sandále využijete na šport aj na nosenie vo voľnom čase. V našej ponuke nájdete trekové sandále pre ľahkú turistiku, letné topánky a šľapky k vode či sandále pre bežné nosenie v meste.

Halová obuv

Vyznačuje sa špecifickými vlastnosťami ako napríklad gumová nefarbiaca podrážka. Halová obuv sa hodí pre všetky športy v hale aj na vnútorných povrchoch. V našej ponuke nájdete halovú obuv na basketbal, florbal, futsal, volejbal, indoorovú obuv na tenis, squash alebo bedminton. Využiť ju môžete aj do posilňovne či na fitness.