Výber obuvi

Na každú aktivitu je potrebné mať tú správnu obuv. Požiadavky na jednotlivé typy sú rôzne. Bežecká obuv vyžaduje iné vlastnosti, je vyrobená z iných materiálov a obsahuje odlišné technológie ako treková obuv. Vždy si najskôr ujasnite na akú aktivitu budete obuv primárne používať a podľa toho prispôsobte výber.

Časti obuvi

Každá obuv sa skladá z niekoľkých základných častí, ktoré majú rôzne vlastnosti a sú na ne kladené rôzne požiadavky. Medzi hlavné časti patrí: zvršok, podšívka, medzipodrážka, podrážka a šnurovanie.

 

      A - zvršok

      B - podšívka

      C - membrána

      D - medzipodrážka

      E - podrážka

      F - šnurovanie

   

Zvršok - Dáva obuvi tvar, určuje jej vzhľad a chráni nohu pred vonkajšími vplyvmi. 

  • priedušná sieťovina (MESH) - používa sa najčastejšie u športovej obuvi na udržanie príjemnej klímy vo vnútri obuvi pri zvýšenej fyzickej aktivite. Tento zvršok má nulovú vodoodolnosť.
  • syntetické materiály a textílie -  ľahké a priedušné materiály s pomerne dobrou mechanickou odolnosťou. Tento zvršok je nutné pravidelne impregnovať.
  • koža (useň) - veľmi trvanlivý materiál, ktorý sa dá uplatniť u viacerých druhov obuvi. Môže byť prírodná alebo syntetická. Nevýhoda kože je horšia priedušnosť vodných pár a nutná údržba.  

 

Podšívka - spolu so stielkou dávajú chodidlu pohodlie vo vnútri obuvi, odvádzajú vlhkosť od nohy, zvyšujú hygienické a tepelno-izolačné vlastnosti a bránia prípadnému poškodeniu membrány. Stielka navyše poskytuje dodatočné tlmenie.

 

Membrána - poskytuje vynikajúcu záruku vodoodolnosti. Nájde uplatnenie najmä u turistickej a zimnej obuvi, ale stretneme sa s ňou aj u bežeckej obuvi. Je niekoľko druhov membrán. Medzi najznámejšiu patrí GORE-TEX, ktorý je výrobcami najpoužívanejšia.

 

Membrána je samostatná vrstva materiálu vo vnútri obuvi medzi vrchným materiálom a podšívkou. Ide o elastickú vrstvu "fóliu" s mikroskopickými pórmi, ktorá zabraňuje prenikaniu vody a umožňuje nohe "dýchať". Je vodoodolná do doby, kým sa mechanicky nepoškodí. Schopnosti membrány je potrebné pravidelne udržiavať vhodnou údržbou a čistením, najlepšie pomocou impregnácie, ktorá na vršku vytvorí ochrannú vrstvu a zabraňuje tak prechodnosti vody a nečistôt. Zároveň sa tým predlžuje životnosť obuvi a farebná stálosť.  

Medzipodrážka - Ide o materiál medzi podrážkou, stielkou a vrškom topánky. Chráni nohu pred podkladom, ako sú napríklad ostré kamene a pod. Základný materiál pre medzipodrážku je pena EVA (ethylvinylacetát) v kombinácií s rôznymi technológiami výrobcov, ktoré majú za úlohu zlepšenie tlmenia, odpruženia, spevnenia a ochrany.

 

Podrážka - Zaisťuje u obuvi priliehavosť k povrchu, odolnosť, ochranu a prvú vrstvu tlmenia nárazov.

 

Šnurovanie (fixačný systém) - Zaisťuje upevnenie na nohe a bezpečnosť pri chôdzi. Obuv môže byť vybavená šnúrkou, suchým zipsom či systémom rýchlošnurovania.