Prvá vrstva - sacia

Funkčné prádlo je základná a zásadná vrstva

Je prirodzené, že pri fyzickej námahe sa ľudské telo potí.  Pot slúži ako regulátor telesnej teploty a má zabrániť tomu, aby sa telo prehrialo. Ak športujeme v zime, alebo len fúka vietor, tak môže dôjsť aj k podchladeniu. Preto je nutné pot od tela odvádzať čo najrýchlejšie preč. K tomu nám slúži v prvom rade funkčné prádlo (termoprádlo), ktoré by malo byť prvou vrstvou, ktorú si obliekame priamo na telo. Funkčné prádlo zaisťuje správnu mikroklímu, tzn. teplo a sucho.


Funkčnosť prádla

Funkčnosť prádla spočíva vo vlastnosti jeho materiálu, ktorý vlhkosť nesaje do seba, ale nechá prirodzene prechádzať do ďalších vrstiev oblečenia a ďalej do vzduchu. Takejto funkcii obecne hovoríme priedušnosť.

A ako to funguje konkrétne? Zjednodušene povedané – ak kvapnete kvapku vody na bavlnené tričko, vpije sa do vnútra a pomerne dlho schne (kolesá v podpazuší, fľaky na chrbte). Ak kvapnete na polyesterové tričko, voda zostane na povrchu, rozleje sa do väčšej plochy a výrazne rýchlejšie uschne. Dôležitá je ale i štruktúra látky, tj. ako ľahko dovolí potu prechádzať skrz látku na povrch a do ďalších vrstiev.


Ďalšou a zásadnou funkciou funkčného prádla je udržanie telesného tepla. Funkčné prádlo sa vyrába vo veľa rôznych štruktúrach a hrúbkach materiálu a cieľom je vždy docieliť čo najlepšieho kompromisu odvodu vlhkosti a udržanie dostatočného (ale nie zase prílišného) množstva tepla. Iné prádlo použijeme na bicykel v lete (potrebujeme čo najlepšiu priedušnosť a odvod potu) a iné v zime na lyže (tu naopak potrebujeme čo najviac zadržať telesné teplo a o niečo menej riešime priedušnosť). Zimným variantom funkčného prádla sa potom veľakrát hovorí termo prádlo.Materiály funkčného prádla

U funkčného prádla sa najčastejšie stretnete s materiálmi ako Polyester a Polypropylén, ktoré majú celkom minimálnu schopnosť zadržovať vlhkosť, sú ľahké a relatívne príjemné na tele. Pretože bavlna – najrozšírenejší to textilný materiál – má veľkú absorpčnú schopnosť a veľkú časť vlhkosti zadrží v sebe, nie je pre potreby funkčného (technického) odievania príliš vhodná.


Najnovším trendom je merino vlna

Je to materiál, ktorý má veľmi dobré vlastnosti v odvodu potu (nízka nasiakavosť) a zároveň výborné termoizolačné vlastnosti, pričom je príjemný na omak - podobne ako bavlna. Pritom merino vlna je prirodzene antibakteriálna, tzn. že pri opakovanom použití nezapácha. Ľudia s citlivejšou pokožkou môžu mať nepríjemný pocit z nosenia vlneného prádla. Po niekoľkých vypraniach by mal tento nepríjemný pocit zmiznúť.

Ako správne používať funkčné prádlo?

 
  • Aby prádlo plnilo svoju funkciu musí telo obopínať.  Drahšie produkty obvykle lepšie sedia, keďže sa šijú anatomicky a používajú sa pružné materiály tak, aby oblečenie obopínalo všetky zákutia tela. Na druhú stranu nás nesmie obmedzovať v pohybe. Preto je nutné prádlo vyskúšať a pre porovnanie aj rôzne strihy a značky. Vyskúšať si môžete na našich predajniach. Tu sa pozrite, ktorá Vám je najbližie.

 

  • Pre správnu funkciu je potrebné kompletné vybavenie. Pokiaľ použijete sebelepšie funkčné tričko a pod neho bavlnené spodné prádlo, bude sa vám vlhkosť zhromažďovať práve na najchúlostivejších miestach.

 

  • Vždy je výhodné vrstviť, dve tričká zahrejú lepšie než jedno silnejšie.

 

  • Nepočítajte s tým, že za extrémnej vlhkosti vzduchu budete pri námahe v suchu. To je fyzikálne nemožné, lebo vlhký vzduch nedokáže vstrebať vlhkosť z vášho oblečenia.

 

  • Ak sa chystáte na krátkodobú náročnejšiu aktivitu do chladného počasia, oblečte sa tak, aby vám bezprostredne po opustení tepla domova bolo skôr chladno. Až sa svojou činnosťou dostanete do "prevádkovej teploty", bude vám príjemne a nebudete sa zbytočne potiť.

 

  • Funkčné prádlo perieme podľa pokynov výrobcu na visačkách a nepoužívame aviváž a iné zmäkčovadlá! Pozor na suché zipsy apod., jemné vlákno funkčného prádla je citlivé na zatiahnutie.