Poradňa

Prvá vrstva - sacia

Funkčná bielizeň je základná a zásadná vrstva

Je prirodzené, že pri fyzickej námahe sa ľudské telo potí.  Pot slúži ako regulátor telesnej teploty a má zabrániť tomu, aby sa telo prehrialo. Ak športujeme v zime, alebo len fúka vietor, tak môže dôjsť aj k podchladeniu. Preto je nutné pot od tela odvádzať čo najrýchlejšie preč. Na to nám slúži v prvom rade funkčná bielizeň (termobielizeň), ktorá by mala byť prvou vrstvou, ktorú si obliekame priamo na telo. Funkčná bielizeň zaisťuje správnu mikroklímu, tzn. teplo a sucho.

Funkčnosť bielizne

Funkčnosť bielizne spočíva vo vlastnosti jeho materiálu, ktorý vlhkosť nesaje do seba, ale nechá prirodzene prechádzať do ďalších vrstiev oblečenia a ďalej do vzduchu. Takejto funkcii obecne hovoríme priedušnosť.
 

A ako to funguje konkrétne? Zjednodušene povedané – ak kvapnete kvapku vody na bavlnené tričko, vpije sa do vnútra a pomerne dlho schne (kolesá v podpazuší, fľaky na chrbte). Ak kvapnete na polyesterové tričko, voda zostane na povrchu, rozleje sa do väčšej plochy a výrazne rýchlejšie uschne. Dôležitá je ale i štruktúra látky, tj. ako ľahko dovolí potu prechádzať skrz látku na povrch a do ďalších vrstiev.

 

Ďalšou a zásadnou funkciou funkčnej bielizne je udržanie telesného tepla. Funkčná bielizeň sa vyrába v rôznych štruktúrach a hrúbkach materiálu a cieľom je vždy docieliť čo najlepší kompromis odvodu vlhkosti a udržanie dostatočného (ale nie zase prílišného) množstva tepla. Inú bielizeň použijeme na bicykel v lete (potrebujeme čo najlepšiu priedušnosť a odvod potu) a inú v zime na lyže (tu naopak potrebujeme čo najviac zadržať telesné teplo a o niečo menej riešime priedušnosť). Zimným variantom funkčnej bielizne sa potom veľakrát hovorí termobielizeň.

Materiály funkčnej bielizne

U funkčnej bielizne sa najčastejšie stretnete s materiálmi ako polyester a polypropylén, ktoré majú minimálnu schopnosť zadržiavať vlhkosť, sú ľahké a relatívne príjemné na tele. Pretože bavlna – najrozšírenejší textilný materiál – má veľkú absorpčnú schopnosť a veľkú časť vlhkosti zadrží v sebe, nie je pre potreby funkčného (technického) odievania príliš vhodná.

 

Najnovším trendom je merino vlna

Je to materiál, ktorý má veľmi dobré vlastnosti v odvode potu (nízka nasiakavosť) a zároveň výborné termoizolačné vlastnosti, pričom je príjemný na omak - podobne ako bavlna. Pritom merino vlna je prirodzene antibakteriálna, tzn. že pri opakovanom použití nezapácha. Ľudia s citlivejšou pokožkou môžu mať nepríjemný pocit pri nosení vlnenej bielizne. Po niekoľkých praniach by mal tento nepríjemný pocit zmiznúť.

Ako správne používať funkčnú bielizeň?

  • Aby bielizeň plnila svoju funkciu musí telo obopínať.  Drahšie produkty obvykle lepšie sedia, keďže sa šijú anatomicky a používajú sa pružné materiály tak, aby oblečenie obopínalo všetky zákutia tela. Na druhú stranu nás nesmie obmedzovať v pohybe. Preto je nutné bielizeň vyskúšať a na porovnanie aj rôzne strihy a značky. Vyskúšať si môžete v našich predajniach. Tu sa pozrite, ktorá vám je najbližšie.
  • Na správnu funkciu je potrebné kompletné vybavenie. Pokiaľ použijete to najlepšie funkčné tričko a pod neho bavlnenú spodnú bielizeň, bude sa vám vlhkosť zhromažďovať práve na najchúlostivejších miestach.
  • Vždy je výhodné vrstviť, dve tričká zahrejú lepšie než jedno hrubšie.
  • Nepočítajte s tým, že pri extrémnej vlhkosti vzduchu budete počas námahy v suchu. To je fyzikálne nemožné, lebo vlhký vzduch nedokáže vstrebať vlhkosť z vášho oblečenia.
  • Ak sa chystáte na krátkodobú náročnejšiu aktivitu do chladného počasia, oblečte sa tak, aby vám bezprostredne po opustení tepla domova bolo skôr chladno. Až sa svojou činnosťou dostanete do "prevádzkovej teploty", bude vám príjemne a nebudete sa zbytočne potiť.
  • Funkčnú bielizeň perte podľa pokynov výrobcu na visačkách a nepoužívajte aviváž a iné zmäkčovadlá! Pozor na suché zipsy apod., jemné vlákno funkčného prádla je citlivé na zatiahnutie.