Poradňa

Druhá vrstva - zatepľovacia

Hlavnou funkciou tejto vrstvy je udržanie telesnej teploty. Nosí sa priamo na prvej (transportnej) vrstve a používajú sa na ňu najčastejšie syntetické materiály, alebo prírodné vyrobené z merino vlny, pretože tie si dokážu udržať izolačné schopnosti aj po zvlhnutí. Výborným izolantom je aj bavlna, ktorá však absorbuje vlhkosť a tým práve stráca svoje termoizolačné schopnosti. Súčasne ale musí aj táto vrstva spĺňať podmienku priedušnosti (transportnú podmienku). 

Ako izolačná vrstva sa používajú predovšetkým najrôznejšie flísy. Princíp tepelnej izolácie je v tom, že medzi ich chlpmi sa udržuje maličká vrstvička vzduchu, ktorá funguje ako izolant. V prípade izolačnej vrstvy sa dá v extrémne studených podmienkach použiť viac vrstiev na seba na lepšiu izoláciu. Vždy je lepšie použiť niekoľko tenkých mikín ako jednu hrubú, práve kvôli mikrovrstve vzduchu, ktorá sa medzi nimi udržuje a zlepšuje tak izoláciu. 

 

Či už behom športu v chladnejších podmienkach, na zahriatie po tréningu alebo na bežné nosenie – všade tam je druhá vrstva neodmysliteľným článkom systému vrstvenia oblečenia. Primárnou funkciou je zaistenie tepelnej izolácie a transport potu do ďalšej vrstvy alebo okolitého prostredia.

Na zaistenie maximálnej funkčnosti modely kombinujú materiály s rôznou gramážou (hrejivosťou) podľa rozdielnych nárokov jednotlivých zón ľudského tela na termoregulácii (tzv. bodymapping). Zjednodušene povedané, časti tela, ktoré sú citlivé na prechladnutie sú chránené materiálom s vyššou gramážou. Časti tela, ktoré sa naopak viac potia, kryje materiál s nižšou gramážou.

Fleece

Druhá vrstva je najčastejšie vyrobená z polyesteru, niekedy tiež s prímesou polyamidu, rovnako ako vrstva prvá. Rozdiel je však v technológii spracovania. 

 

Osvedčeným materiálom pre druhú vrstvu je flísový úplet. Je dostatočne priedušný a zároveň vďaka vyššiemu vlasu, ktorý zadržuje viac vzduchu, veľmi dobre izoluje teplo. Flís sa vyrába buď tenší alebo hrubší, podľa gramáže pleteniny, na použitie v rôznych klimatických podmienkach. Okrem flisu sa však v poslednej dobe uplatňujú aj iné technológie výroby druhej vrstvy.

Strih druhej vrstvy

Prevažujúca športová aktivita by pre vás mala byť aj nápoveďou, na čo sa zamerať ohľadne strihu druhej vrstvy. Napríklad aktivita typu cyklistika alebo bežecké lyžovanie by vás mala viesť k výberu druhej vrstvy s predĺženým chrbtom a anatomicky strihanými rukávmi. Výhodou pre športy ako je bežecké lyžovanie, cyklistika, alebo pre všetkých zimomravých (predovšetkým ženy) môže byť prevedenie druhej vrstvy oblečenia s očkami na palec na koncoch rukávov. Palec pretiahnete otvorom, na ruky natiahnete rukavice a máte istotu, že budete mať dokonalo chránené zápästie pred zimou a vetrom. Aj vďaka očkám rukávy zostanú na mieste a nevyhŕňajú sa. 

 

U väčšiny druhých vrstiev funkčného oblečenia nájdete vyšší golier so stojačikom, ktorý lepšie chráni krk. Krátky alebo dlhý zips zase veľmi uľahčí obliekanie a je ním vybavená väčšina funkčného oblečenia. Zips môžete použiť na prípadnú ventiláciu a odvetrávanie.

 

Dôležité vlastnosti a výhody druhej vrstvy

  • vysoká výhrevnosť (schopnosť zadržať teplo) 
  • vysoká priedušnosť
  • rýchle schnutie
  • veľmi ľahký materiál