Poradňa

Ako vybrať správnu veľkosť

Základom dobrého výberu, rovnako ako pri klasickej podprsenke, je správna veľkosť. Pri športových podprsenkách to platí dvojnásobne.

Číslovanie

Športové podprsenky je možné číslovať rovnako ako klasické podprsenky, kde veľkosť označuje obvod hrudníka a veľkosť košíčkov -  napríklad 70C. V tomto prípade sa jedná o podprsenku vystuženú košíčkami. Takzvané kompresné podprsenky, ktoré pritlačia prsia k telu, sú číslované veľkosťami S, M, L.

 

A - obvod hrudníka cez prsia

B - obvod hrudníka pod prsiami

Ako správne zmerať veľkosť

  • zmerajte obvod hrude pod poprsím
  • zapíšte si údaj v centimetroch a zaokrúhlite na najbližší násobok päťky
  • na zistenie veľkosti košíčkov zmerajte obvod hrude v najširšom mieste 
  • odpočítajte od údajov z merania veľkosti košíčkov údaj z merania hrude a použite uvedenú tabuľku na vyhľadávanie správnej veľkosti košíčkov 
Rozdiel 10 - 14 14 - 16 16 - 18 18 - 20 20 - 22 22 - 24
Veľkosti košíčkov A B C D E F

 

 Údaje v tabuľke sú len orientačné

Skúšanie a strih 

Každá športová podprsenka môže mať iný strih, ramienka a zapínanie, takže sa môže stať, že vám dve rovnaké veľkosti nebudú vyhovovať rovnako. Pri skúšaní si môžete overiť správnu veľkosť a strih tak, že vložíte pohodlne dva prsty pod ramienka a spodný lem. Pokiaľ vám podprsenka zle sedí, riešením môžu byť nastaviteľné ramienka. Podprsenka by nemala nikde škrtiť, aby dovoľovala hlboké dýchanie, na druhú stranu vám nesmie nikde odstávať. 

 

Pohodlie pri športových aktivitách môže tiež podporiť absencia švov, zapínania a zbytočných sponiek. Väčšina výrobcov sa na tieto potreby zameriava a vyrába podprsenky bezšvové a bez sponiek, ktoré sa nachádzajú na klasických podprsenkách a sú preto pre športovanie nevyhovujúce. Pri športe sa viac pohybujete a švy by vás mohli odrieť a spôsobiť drobné odreniny. Väčšina športových podprseniek sa vyhýba klasickému zapínaniu medzi lopatkami a obliekajú sa cez hlavu. Pozornosť venujte tiež šírke ramienok, pre kľudnejšie športy je možné zvoliť ramienka užšie, pre športy ako je beh a aerobik sú vhodnejšie ramienka širšie, ktoré sa nezarezávajú do kože. Ramienka by sa nemali dotýkať krku, ktorý by mohli odrieť. 

Veľkosť EU XXS XS S M L XL XXL
60 A - C D          
65 A B - D          
70   A - B C - D        
75     A - B C - D      
80       A - B C - D    
85         A - C D  
90         A B - D  
95           A - C D
100             A - D

 

 Údaje v tabuľke sú len orientačné