Poradňa

Ako si vybrať penny skateboard?

Slovo „penny“ znamená v doslovnom preklade „maličký“, ide o zmenšenú verziu longboardu (tvar cruiser) s plastovou doskou (sú aj drevené) a kicktailom, kovovými truckmi (podvozkami) a s veľkými, tichými gumovými kolieskami ako na longboarde. Penny skateboard je obľúbený vďaka svojim malým rozmerom, ľahkej prenositeľnosti a rýchlej jazde v mestskom teréne. Plastový penny skateboard je tiež štýlový módny doplnok, znovu objavený hit 70. rokov.

 

Pennyboardy sú rozmerovo veľmi podobné, rozdiely sú predovšetkým vo farebnom prevedení dosiek, koliesok, značke a cene. Obecne sa dá povedať, čím vyššia cena, tým materiálovo kvalitnejší, prepracovanejšie spracovanie, nadštandardné grafické spracovanie (potlač, chróm), LED osvetlenie dosky alebo koliesok.

Penny skateboard pre začiatočníka?

Aký penny skateboard je vhodný pre začiatočníka? Tu je potrebné rozlíšiť dva faktory: 1) Čo je vhodné pre začínajúceho jazdca, 2) Čo je vhodné na začiatok, aby to veľa nestálo.

 

Ad 1) Začiatočníci môžu začať s najkvalitnejšími skateboardmi s profesionálnou kvalitou. Nie je potrebné začínať s modelmi nízkej kvality a nízkej ceny.

 

Ad 2) V prípade, že nechceme minúť veľké množstvo peňazí, môžeme si vybrať aj z najlacnejších skateboardov za prijateľnú cenu.

 

Záverom sa dá povedať, že špeciálne dosky pre začiatočníkov sa nevyrábajú. Obecne platí, čím dlhšia doska, tým je jazda stabilnejšia a tým pádom aj vhodnejšia pre začiatočníka, ale to už sa dostávame do oblasti longboardov.

 

Akú veľkosť?

Štandardná obľúbená veľkosť penny skateboardu je 22“ (22 palcov / 56 cm), čo je celková dĺžka. Penny skateboard je obľúbený kvôli malým rozmerom a pritom veľkej rýchlosti. Dobre sa na ňom jazdí, aj keď je tak maličký. Vyniká predovšetkým svojou skladnosťou, nízkou hmotnosťou a jednoduchou prenositeľnosťou, vojde sa na batoh, do batohu, do školskej skrinky, dobre sa s ním cestuje. Vďaka plastovej profilovanej doske s nízkou hmotnosťou sa dobre nosí iba tak v ruke a dobre sa udržiava.

 

Zamerajte sa tiež na veľkosť koliesok, čím väčšie koliesko, tým lepšie. Väčšie kolieska rýchlejšie jazdia a ľahšie prekonávajú bežné nerovnosti povrchu, ako sú drobné kamienky, diery, dlaždice, atď. Väčšie kolieska obvykle znamenajú aj vyššiu cenu penny skateboardu.

 

Mäkké kolieska jazdia pohodlnejšie, tichšie, lepšie držia na nerovnom povrchu, ale zase sú háklivé na ostré kamienky. Tvrdšie kolieska (nad 80A) sú určené na drsnejšiu jazdu, slajdovanie, dancing, atď.

Hmotnosť jazdca a zatáčanie

Hmotnosť jazdca má veľký vplyv na zatáčanie penny skateboardu. Tvrdosť a tvar Bushingu ovplyvňuje, ako sa vám bude s penny skateboardom zatáčať, na lepšie zatáčanie niekedy stačí Bushingy povoliť, ale niekedy to nepomôže a je potreba Bushingy vymeniť za mäkšie.

 

Pre jazdca pod 50kg odporúčame vybrať rovno penny skateboard stredne alebo viac otáčivý a pre jazdca cca nad 50kg odporúčame vybrať stredne alebo menej otáčivý. Väčšina penny skateboardov má nosnosť do 100kg, niektoré do 75/80kg.

Konštrukcia a tvar je u všetkých značiek podobný:

    • Doska je plastová a má podobný tvar s tailom. Tail je zdvihnutá zadná časť dosky. Pozor na kvalitu materiálu, veľmi tvrdá alebo krehká doska sa ľahko zlomí, veľmi mäkká doska sa bude prehýbať a nebude stabilná pri jazde, nosnosti penny skateboardu sa pohybujú od 80 do 100kg. Venujte pozornosť tvaru dosky, niektoré dosky sú rovné, niektoré vypuklé, niektoré majú otvory, každému vyhovuje niečo iné. Venujte pozornosť povrchu dosky, plastové penny skateboardy majú väčšinou protišmykovú mriežku s rôznymi tvarmi, ale sú aj výnimky s nalepovacím griptape.

 

    • Trucky sú kovové podvozky s polyuretánovým puzdrom – bushingem. Bushing je polyuretánový valček na trucku, umožňujúci zatáčať, ovplyvňuje tiež stabilitu jazdy. Kvalita trucku a prepojenie s bushingom ovplyvňuje kvalitu zatáčania a stabilitu jazdy. Niektoré penny skateboardy majú tvrdšie bushingy a sú tak menej otáčivé, veľká točivosť môže byť na škodu, záleží na čo penny skateboard používame. Jazdec s malou hmotnosťou (pod 40kg) môže mať problém u menej otáčivého pennyboardu zatočiť, potom je nutné vymeniť bushingy za mäkšie.

    • Kolieska väčšieho rozmeru (60mm) z mekkej polyuretánovej gumy alebo PVC. Kolieska a ložiská významne ovplyvňujú jazdné vlastnosti. Väčšie kolieska majú pomalší rozjazd, ale sú zase rýchlejšie a naopak. Mäkšie kolieska sú pohodlnejšie a majú väčšiu priľnavosť ako kolieska tvrdšie, ale sú nepatrne pomalšie a náchylnejšie na ostré predmety (kamienky). Tvrdosť koliesok sa označuje číslom a písmenom, např. "87A", kedy nižšie číslo znamená mäkšiu gumu a vyššie číslo tvrdšiu gumu, doplnené písmenom označujúce škálu tvrdosti pre meranie. Tvar koliesok ovplyvňuje priľnavosť, kedy hranatá hrana má väčšia priľnavosť v zatáčkach a guľaté hrany sa ľahšie utrhnú do šmyku – vhodnejšie pre slid (prešmykovanie). Rozhodujúce je tiež materiálové zloženie gumy (polyuretán, PVC) a jadra kolieska, ktoré určuje kvalitu a životnosť koliesok.

 

    • Ložiská v koliesku sa označujú podľa presnosti ABEC-1 - ABEC-15... (vyššie číslo = presnejšie). Presnejšie ložiská by mali byť rýchlejšie. Dôležitejšie ako presnosť je však konštrukcia a materiálové zloženie ložiská, ktoré sa väčšinou neuvádza. Ložiská v kolieskach je vhodné meniť pri výskyte prvých problémov, čistenie ložísk nemá význam. Pri nákupe nových ložísk sa riadime referenciami značky a k čomu sú ložiská určené, nie len podľa hodnoty ABEC.