Poradňa

Ako vybrať longboard?

Ponuka longboardov je veľmi široká, každý má iný tvar, použitý materiál, kolieska a trucky. Výber sa môže zdať zložitý, ale pomocou nášho návodu zistíte, že je to jednoduché a vyberiete si taký, aby Vám čo najviac vyhovoval. V nasledujúcich kapitolách si popíšeme jednotlivé komponenty a ich vlastnosti a dôležitosť u výberu longboardu. Pre zjednodušenie výberu typu longboardu sme pre Vás pripravili jednoduchý postup, aby ste vybrali ten pravý.

 

Hlavnou otázkou pre začiatok bude - kde budete s longboardom jazdiť?

Mesto

Pokiaľ prevažne v meste a budete longboard využívať ako dopravný prostriedok, odporúčame zvoliť skôr kratší až stredný longboard alebo mini-longboard (cruiser) či Penny skateboard s mäkkými kolieskami.

 

Ďalej odporúčame vyberať longboard, ktorý má zdvihnutú zadnú časť, tzv. „tail“. Vďaka zdvihnutému tailu, ktorému sa hovorí „kicktail“ sa dá pri jazde zdvinúť predné kolieska a ľahšie tak prekonávať nerovnosti mesta ako sú obrubníky, diery a väčšie prekážky, ktoré len tak neprejdete. Na obrázku sú uvedené longboardy, z ktorých podobných tvarov môžete vyberať.

Mesto, parky, chodníky

Ak budete na longboarde jazdiť prevažne v mestských parkoch, inline chodníkoch a podobne, odporúčame vyberať z klasických pintailových longboardov (pintail je tvar dosky v tvare ryby / dlhé kvapky) či DT / drop thru longboardov (DT = trucky uchytené zhora dosky = stabilnejší).

 

Neodporúčame voliť veľmi dlhé dosky (nad 105 cm) a dosky určené na downhill (veľmi profilované dosky s nízkou výškou dosky), která si v meste a parkoch veľmi neužijete. Na obrázku sú uvedené longboardy, z ktorých podobných tvarov môžete vyberať. Na spodnej časti obrázku vidíte čelný pohľad longboardov, kde je viditeľná výška.

 

Čím je longboard vyšší tým rýchlejšie reaguje a zatáča, ale je menej stabilný. Nízke longboardy sú zase stabilnejšie aj behom vysokej rýchlosti, ale nie sú tak obratné ako ich vyšší kolegovia. Longboard s oranžovými kolieskami predstavuje kombináciu medzi DT a pintail longboardom, má výrezy, ktoré zabraňujú kontaktu kolieska a dosky behom ostrého zatáčania.

Kopce, cesty

Ak budete mať longboard prevažne mimo mesto môžete vyberať prakticky zo všetkých longboardov s dôrazom na štýl jazdy, ktorý budete jazdiť. Longboardy tak môžeme rozdeliť medzi základné kategórie: carving, freeride a downhill.

 

Kategórie longboardov carving zahrnuje longboardy pre jazdu z kopcov, kde si užívate rezanie oblúkov, ďalej sú dosky vhodné na tzv. „dancing“, čo je zjednodušene tancovanie na doske. Freeride longboardy sú vhodné na újazdy a sliding. Vďaka uchyteniu truckov DT majú longboardy nízky profil a sú stabilnejšie pri vyšších rýchlostiach. So správnymi kolieskami s guľatou hranou a vyššou tvrdosťou sa dajú jednoducho behom jazdy „utrhnúť“ a slidovať.

 

Downhill longboardy sú vyložene zjazdové dosky pre zjazdy z veľmi prudkých kopcov vo vysokých rýchlostiach. Majú veľmi profilované dosky s nízko položeným ťažiskom, dosky sú veľmi hrubé a tuhé.

Ako vybrať dosku?

Hlavným komponentom longboardu je vždy doska, jej tvar, dĺžka a konštrukcia určuje pre ktorý typ jazdenia je vhodná. V prípade, že si kupujete svoj prvý longboard, je vhodné, aby bola doska čo najviac univerzálna (pintail), než zistíte, čo naozaj chcete, potom je možné následne longboard upraviť podľa Vašich predstáv.


Dĺžka dosky Ako používať

71 cm - 91 cm (28” - 38”) 

V meste

97 cm - 107 cm (38” - 42”)

V meste, Freeride, Downihill

107 cm a viac (42" a viac)

V meste, Freeride, Downihill

 

Tvar - U longboardov sa môžeme stretnúť so 4 základnými tvarmi dosiek. Každý tvar dosky má svoje výhody a nevýhody, ktoré závisia na technickom spracovaní dosky a štýle jazdy jazdca.

Dĺžka - Ďalšou dôležitou vlastnosťou u longboardu je dĺžka dosky. Práve dĺžka určuje pre aký štýl jazdy sa longboard hodí. V nasledujúcej tabuľke sú ukázané jednotlivé dĺžky longboardov a štýl jazdy.

 

Základnými tvarmi sú: