Ako vybrať squashovú raketu

Radi Vám pomôžeme vybrať tú pravú squashovú raketu. Pred týmto výberom je dôležité si určiť, akú máte hráčšku úroveň a akým herným štýlom sa vyznačujete.

Druhy hracích štýlov

Technický štýl - Technický hráč uprednostňuje techniku pred sílou. Tento typ hráča má veľmi dobre zvládnutú techniku úderu a ide predovšetkým o profesionálneho alebo veľmi aktívneho hráča.

 

Univerzálny štýl – Ide o kombináciu útočného a technického štýlu. Hráč využíva celú hraciu plochu a raketa by mala byť vyvážená na stred.

 

Útočný štýl – U tohto štýlu sa využíva raketa s vyvážením do hlavy. Rýchle údery s veľkým náprahom. Nemusí byť veľmi zvládnutá technika úderu.

 

Parametre a vlastnosti rakety prispôsobíme svojmu hernému štýlu

Pružnosť - Ohyb rakety pri kontakte s loptičkou je pri squashi nežiaducim javom, preto je u rakiet požadovaná čo najväčšia tuhosť, hráč tak dokáže razantnejšie a presnejšie odohrať odrazenú loptičku.

 

Vyváženie – Rozloženie hmotnosti v rakete má vplyv na intenzitu úderu. Najpoužívanejšie je rovnomerné vyváženie na stred, ktoré je jednoduchšie neskôr dodatočne vyvážiť. Vyváženie do hlavy umožňuje razantnejší úder a akcentuje tak útočný prvok hry. Raketa je potom ale horšie ovládateľná. Hráč preferujúci technickú hru s menšou razanciou zvolí vyváženie do ruky. Pre razantný útok ale bude musieť vyvinúť omnoho viac energie než s raketou vyváženou do hlavy pomocou tzv. vyvažovacej pásky. Pokiaľ nie je vyváženie u rakety označované slovne, je popísané číslom označujúcim vzdialenosť ťažiska od konca rukoväte. Nezabudnite, že polohu ťažiska ovplyvňuje i výplet, vibrastopy a na druhej strane tiež omotávky.

 

Dĺžka - Štandardná dĺžka rakety býva 685 mm, čo sa rovná medzinárodným pravidlám maximálnej povolenej dĺžky. Kratšie rakety sú vhodné pre deti a juniorskú kategóriu.

 

Hmotnosť - Hmotnosti sa pohybujú od ultraľahkých rakiet vážiacich 130 g po ťažšie rekreačné rakety z hliníku s hmotnosťou až 210 g . Ťažšie rakety sa hodia iba na rekreačnú hru. Ľahšie rakety ocenia technickí hráči s menšou razanciou úderu.

Výber omotávky

Omotávka na rukoväti, v mieste jediného kontaktu ruky s raketou má umožniť čo najväčší komfort pri hre. Raketa sa nesmie šmýkať, omotávka musí byť príjemná do ruky, pohlcovať vlhkosť a rýchlo schnúť. Tlmenie nárazov by ste mali u ideálnej omotávky považovať za samozrejmosť.

Výber loptičky na squash

Zle zvolená loptička môže skaziť celý dojem z hry. Ako vyberať? Platí tu jednoduchá rovnica: Mäkšia loptička menej skáče, takže je pomalšia. Tvrdšia loptička skáče viac, takže je rýchlejšia. Začiatočníci potrebujú rýchlejšiu loptičku s väčším odskokom. To sa dosiahne vyššou hustotou gumy a tlakom vo vnútri loptičky.

 

Použitie loptičky je rozlíšené farebným vnoreným značením

  • Začiatočníci - loptičky s modrou bodkou
  • Mierne pokročilí - loptičky s červenou bodkou
  • Stredne pokročilí - loptičky s bielou bodkou
  • Pokročilí - loptičky so žltou bodkou
  • Profesionáli - loptičky s dvoma žltými bodkami