Ako vybrať squashovú raketu


Radi Vám pomôžeme vybrať tú pravú squashovú raketu. Pred týmto výberom je dôležité si určiť, akú máte hráčšku úroveň a akým herným štýlom sa vyznačujete.


Druhy hracích štýlov


  • Technický štýl- Technický hráč uprednostňuje techniku pred sílou. Tento typ hráča má veľmi dobre zvládnutú techniku úderu a ide predovšetkým o profesionálneho alebo veľmi aktívneho hráča. 
  • Univerzálny štýl- Ide o kombináciu útočného a technického štýlu. Hráč využíva celú hraciu plochu a raketa by mala byť vyvážená na stred.
  • Útočný štýl-  U tohto štýlu sa využíva raketa s vyvážením do hlavy. Rýchle údery s veľkým náprahom. Nemusí byť toľko zvládnuteľná technika úderu. 

Parametre a vlastnosti rakety prispôsobíme svojmu hernému štýlu

 

  • Pružnosť – Ohyb rakety pri kontakte s loptičkou je pri squashi nežiaducim javom, preto je u rakiet požadovaná čo najväčšia tuhosť, hráč tak dokáže razantnejšie a presnejšie odohrať odrazenú loptičku.
  • Vyváženie– Rozloženie hmotnosti v rakete má vplyv na intenzitu úderu. Najpoužívanejšie je rovnomerné vyváženie na stred, ktoré je jednoduchšie neskôr dovyvážiť. Vyváženie do hlavy umožňuje razantnejší úder a akcentuje tak útočný prvok hry. Raketa je potom ale horšie ovládateľná. Hráč preferujúci technickú hru s menšou razanciou zvolí vyváženie do ruky. Pre razantný útok ale bude musieť vyvinúť omnoho viac energie než s raketou vyváženou do hlavy. pomocou tzv. vyvažovacej pásky. Pokiaľ nie je vyváženie u rakety označované slovne, je popísané číslom označujúcim vzdialenosť ťažiska od konca rukoväte. Nezabudnite, že polohu ťažiska ovplyvňuje i výplet, vibrastopy a na druhej strane tiež omotávky.
  • Dĺžka– Štandardná dĺžka rakety býva 685 mm, čo sa rovná medzinárodným pravidlám maximálnej povolenej dĺžky. Kratšie rakety sú vhodné pre deti a juniorskú kategóriu.
  • Hmotnosť – Hmotnosti sa pohybujú od ultraľahkých rakiet vážiacich 130 g po ťažšie rekreačné rakety z hliníku s hmotnosťou až 210 g . Ťažšie rakety sa hodia iba pre rekreačnú hru. Ľahšie rakety ocenia technický hráči s menšou razanciou úderu.

Výber omotávky


Omotávka na rukoväti, v mieste jediného kontaktu ruky s raketou, má umožniť čo najväčší komfort pri hre. Raketa nesmie šmýkať, omotávka musí byť príjemná do ruky a pohlcovať vlhkosť a rýchle schnutie. Tlmenie nárazov by ste mali u ideálnej omotávky považovať za samozrejmosť.

Výber loptičky na squash


Zle zvolená loptička môže skaziť celý dojem z hry. Ako vyberať? Platí tu jednoduchá rovnica: Mäkšia loptička menej skáče, takže je pomalšia. Tvrdšia loptička skáče viac, takže je rýchlejšia. Začiatočníci potrebujú rýchlejšiu loptičku s väčším odskokom. Toho je dosiahnuté vyššou hustotou gumy a tlakom vo vnútri loptičky.

 

Použitie loptičky je rozlíšené farebným vnoreným značením


Začiatočníci– loptičky s modrou bodkou

Mierne pokročilí– loptičky s červenou bodkou

Stredne pokročilí – loptičky s bielou bodkou

Pokročilí – loptičky so žltou bodkou

Profesionáli– loptičky s dvoma žltými bodkami