Poradňa

Ako vybrať batoh

Pri výbere sa riadime hlavne podľa:

  • určenia
  • potrebného obsahu úložného priestoru
  • množstvo vreciek (organizér, vrecko na notebook)
  • vzhľad
  • cena

Určenie batoha

Existuje niekoľko typov batohov, podľa toho je dôležité správne vyberať. Na krátky výlet je zbytočné so sebou brať batoh s veľkým objemom, do ktorého sa vojde oblečenie na niekoľko dní vrátane spacieho vaku a stanu, kedy si berieme iba desiatu a pláštenku.

Turistické - batohy na široké použitie

 

Expedičné - veľkoobjemové batohy s množstvom úložných priestorov. Tieto batohy sú určené na dlhé túry v náročných podmienkach. Pohodlné nosenie zaistí možnosť nastavenia popruhov a odľahčovacích pásov priamo na mieru.

 

Cyklistické - majú aerodynamický tvar. Niektoré batohy môžu mať aj vak na vodu pre jednoduché dopĺňanie tekutín za jazdy. Pre väčšie pohodlie za jazdy sú vybavené systémami na ľahkú cirkuláciu vzduchu na chrbte. Pre väčšiu bezpečnosť sú vybavené bezpečnostnými prvkami.

 

Školské a mestské - menšie batohy s dobrou oporou chrbta. Často majú organizér či vrecko na notebook.

 

Ľadvinky a dokladovky - malé tašky na uschovanie dokladov alebo iných drobností

 Materiály

Dva základné materiály pre výrobu batohov sú:

  • polyamid - využíva sa v menej namáhaných častiach batohu
  • polyester - využíva sa u viac namáhaných prvkoch batohu

 

Môžeme sa tiež stretnúť s ich kombináciami a exkluzívnymi variantmi ako sú: CORDURA a RIPSTOP.

  • CORDURA - je veľmi pevná a odolná tkanina z tvrdených polyamidových vlákien od firmy DuPont, ktoré sa vyznačujú obrovskou pevnosťou a odolnosťou voči oderu a iným mechanickým rizikám poškodenia.
  • RIPSTOP - materiál vyvinutý s cieľom vytvoriť čo najpevnejšiu a najľahšiu nylonovú tkaninu, v pravidelných odstupoch sú do materiálu priečne a pozdĺžne votkané silnejšie vlákna, ktoré majú zabrániť mechanickému poškodeniu.

Nosný systém

Nosné popruhy - by mali byť pohodlné, najlepšie anatomicky tvarované. Nesmú zvierať krk, ani padať z ramien. Je to najviac namáhaná časť batoha – vyžadujúca si dôkladné pripevnenie.

 

Bedrový pás - odľahčuje nosné popruhy aj ramená. Je fixovaný v páse. Niekedy má bočné popruhy, ktoré zabraňujú pohybovaniu. Býva odnímateľný a musí byť dostatočne tuhý a dobre polstrovaný. Pás je spojený pomocou spony, ktorú musíme pohodlne a rýchlo rozopnúť.

 

Balančné popruhy - umožňujú optimálne nastavenie nosného systému a zaisťujú väčšiu stabilitu. Dotiahnutím a povolením pri chôdzi je možné regulovať presnosť zaťaženia z ramien na bedrá a naopak, sú upevnené k výstuhe chrbta.

 

Hrudný popruh - zabraňuje padaniu nosných popruhov z ramien, mal by byť výškovo nastaviteľný. Popruh by mal byť vybavený sponou s dotiahnutím a pružne upevnený - nesmie obmedzovať dýchanie.

 

Odľahčovacie popruhy - je možné do nich zavesiť ruky a napomáhajú pohodlnejšiemu noseniu.