Ako vybrať batoh

Pri výbere sa riadime hlavne podľa:

  • určenia
  • potrebného obsahu úložného priestoru
  • množstvo vreciek (organizér, vrecko na notebook)
  • vzhľad
  • cena

Určenie batohu

Existuje niekoľko typů batohov, podľa toho je dôležité správne vyberať. Na krátky výlet je zbytočné so sebou brať batoh o veľkom objeme, do ktorého sa vojde oblečenie na niekoľko dní vrátane spacáku a stanu, kedy si berieme iba svačinu a pláštenku.  • expedičné: veľkoobjemové batohy s mnoho úložnými priestormi. Tyto batohy jsou určeny pro dlouhé túry v náročných podmínkách. Pohodlnému nošení pomohou možnosti nastavená popruhů a odlehčovacích pásů přímo na míru člověka. 


  • cyklistické: mají aerodynamický tvar. Některé batohy mohou mít i vak na vodu pro snadné doplňování tekutin za jízdy. Pro větší pohodlí za jízdy jsou vybaveny systémy pro snadnou cirkulaci vzduchu na zádech. Pro větší bezpečnost jsou opatřeny bezpečnostními prvky.


  • školské mestské: menší batohy s dobrou oporou zad. Často mají organizér či kapsu na notebook.


Materiály

Dva základné materiály pre výrobu batohov sú polyamid, ktorý sa využíva v menej namáhaných častiach batohu a polyester, ktorý je využitý u viac namáhaných prvkoch batohu. Môžeme sa tiež stretnúť s ich kombináciami a exkluzívnymi variantmi ako sú : CORDURA a RIPSTOP.


  • CORDURA - Je veľmi pevná a odolná tkanina z tvrdených polyamidových vlákien od firmy DuPont, ktoré sa vyznačujú obrovskou pevnosťou a odolnosťou voči oderu a iným mechanickým rizikám poškodenia.
  • RIPSTOP – materiál vyvinutý s cieľom vytvoriť čo najpevnejšiu a najľahšiu nylonovú tkaninu, v pravidelných odstupoch sú do materiálu priečne a pozdĺžne votkané silnejšie vlákna, ktoré majú zabrániť mechanickému poškodeniu.

Nosný systém

Nosné popruhy – by mali byť pohodlné, najlepšie anatomicky tvarované. Nesmú zvierať krk, ani padať z ramien. Je to najviac namáhaná časť batohu – vyžadujúca si dôkladné pripevnenie.


Bedrový pás – odľahčuje nosným popruhom a tak aj ramenám. Je fixovaný v páse. Niekedy má bočné doťahy, ktoré zabraňujú pohybovaniu. Býva odnímateľný a musí byť dostatočne tuhý a dobre polstrovaný. Pás je spojený pomocou spony, ktorú musíme pohodlne a rýchlo rozopnúť.


Balančné popruhy – umožňujú optimálne nastavenie nosného systému a zaisťujú väčšiu stabilitu. Dotiahnutím a povolením pri chôdzi je možné regulovať presnosť zaťaženia z ramien na bedrá a naopak, sú upevnené k výstuhe chrbta.


Hrudný popruh – zabraňuje padaniu nosných popruhov z ramien, mal by byť výškovo nastaviteľný. Popruh by mal byť opatrený sponou s dotiahnutím a pružne upevnený - nesmie obmedzovať dýchanie.


Odľahčovacie popruhy - je možné do nich zavesiť ruky a napomáhajú pohodlnejšiemu noseniu.