Poradňa

Ako vybrať kolobežku s nafukovacími kolesami

Kolobežky s nafukovacími kolesami, nazývané tiež športové kolobežky, sú najpohodlnejšie. Nafukovacie kolesá dobre tlmia otrasy a zvládajú tak lepšie nerovné cesty. Často sa vyrábajú s väčším predným kolesom, čo umožňuje vyššiu rýchlosť, ale zase s mierne horšou ovládateľnosťou. Kolobežky s nafukovacími kolesami sú väčšie a ťažšie.

 

Kolobežkovanie patrí medzi športy, ktoré pri správnom používaní zaťažujú rovnomerne svalstvo celého tela. Pomáha nám so spevňovaním tela, posilňovaním svalov, ale aj k celkovej fyzickej a psychickej rovnováhe. Je to jednoduchý šport, ktorý zvládne naozaj každý. Kolobežka je navyše trendy.

Veľkosť kolies

Pri jazde mestom alebo pri kľučkovaní medzi dierami na poľnej ceste, oceníte športovú kolobežku pre jej pohotovosť a obratnosť. To vám dokážu zaistiť menšie kolesá, väčšinou vo veľkostiach od 12 do 20 palcov.

 

Obľúbené riešenie dnešných kolobežiek je väčšie predné koleso veľkosti 16 alebo 20 palcov a zadné menšie vo veľkosti 12 alebo 16 palcov. Kolobežka s touto konštrukciou bude vďaka väčšiemu prednému kolesu jednoducho prekonávať drobné prekážky, je rýchla a obratná, pritom bude vďaka zadnému kolesu stále kompaktná, všade sa vojde a lepšie sa na nej odráža.

 

Veľkosť kolesa závisí od činnosti:

  • Mestské kolobežky - Ideálne kolobežky pre dospelých, ktoré sú určené pre mestské využitie, sú kolobežky s predným kolesom 16" a zadný kolesom 12". S touto kolobežkou môžete vyraziť napríklad aj na výlet - je to teda ideálna kolobežka nielen do mesta, ale tiež na výlet.
  • Kolobežky na turistiku - Keď si plánujete kúpiť kolobežku hlavne na turistické aktivity, to znamená kolobežku na výlety, odporúčame kolobežku s predným kolesom 20" a so zadným kolesom kolem 16". Tieto kolobežky sú na výlety ideálne a do mesta zbytočne veľké.
  • Kolobežky na športové využitie - Všetky športové kolobežky sú určené na dlhšie turistické trasy. Na dlhé vychádzky môžete zvoliť kolobežku s predným kolesom 26" a so zadným kolesom 20".

 

Nášľap (výška stúpadla) kolobežky

Je to vzdialenosť medzi povrchom a najnižšou časťou nášľapu (zospodu). Jazda na kolobežke aktivuje veľké množstvo svalov a pri odraze vykonávate podrep na stojnej nohe. Z toho dôvodu je veľmi dôležité, ako vysoko nad zemou je umiestnené stúpadlo (nášľap).

 

Čím nižšie nad zemou ste, tým menej námahy vydáte pri jazde. Čím vyššie je nášľap, tým hlbšie drepy budete robiť. Akými nerovnosťami kolobežka bez škrtnutia o povrch prejde, ovplyvňuje nielen výška, ale aj dĺžka nášľapu.

 

Výška riadidiel pre dospelých a deti

Výšku riadidiel kolobežky si hlavne dospelý nastavujú podľa svojich potrieb (90 až 130 cm), pri detských kolobežkách odporúčame výšku riadidiel od 50 cm vyššie podľa veľkosti dieťaťa. Teoreticky by riadidlo malo byť na úrovní bedier.

 

Pozor na nízko nastavené riadidlá, môžu spôsobiť kŕčovitý predklon a bolesti chrbta. Vysoko nastavené riadidlá zase znižujú jej ovládateľnosť. Výška rámu nad zemou je čím nižšie, tým lepšie. Ale extrémne nízka kolobežka bude škrtať o nerovnosti a je určená pre celkom rovné cesty. Vždy je preto vhodné si kolobežku vyskúšať.

 

Podľa cestnej vyhlášky musí kolobežka spĺňať rovnaké prvky povinnej výbavy, ako bicykel. Preto ako doplnky (okrem chráničov a helmy) môžete kolobežke dokúpiť blatníky, odrazky, svetlá, brašne a ďalšie cyklistické doplnky.

Časté otázky

Mám vybrať rozdielne alebo rovnako veľké kolesá?

Pokiaľ je jedno koleso väčšie a druhé menšie, je kolobežka rýchlejšia. Rozdielne kolesá majú len kolobežky s nafukovacími kolesami, ktoré sú vhodné na dlhšie jazdy. Rovnako veľké kolesá zaručia lepšiu obratnosť, kolobežka je ale pri vyvinutí rovnakej námahy pomalšia.

 

Má jazda na kolobežke nejaké vekové obmedzenie?

Kolobežka je vhodná pre ľudí všetkých generácií. Nezaťažuje kĺby, zlepšuje kondíciu a rovnováhu a pomôže pretiahnuť a posilniť väčšinu svalových partií. Kolobežky pre dospelých a detské kolobežky sa tak príliš nelyší.

 

Aké chrániče potrebujem pre jazdu na kolobežke?

Úplnou samozrejmosťou je bezpečnostná prilba. Pri dlhších jazdách nezabudnite na rukavice, aby ste zamedzili nepríjemným mozoľom. Pre deti, začiatočníkov a freestyle sú nutné tiež chrániče lakťov a kolien.