Poradňa

Údržba in-line korčúľ

Máte za sebou už mnoho kilometrov a ložiská vydávajú zvláštne zvuky? Máte už veľmi zjazdené kolieska alebo brzdu? Tak už dozrel čas na vyčistenie, alebo výmenu ojazdených dielov. 

Kolieska

Kolieska sa po určitom počte najazdených kilometrov zjazdia. Väčšie zjazdenie koliesok je na strane, kde sa korčuliar odráža. Je preto potrebné kolieska prehodiť z pravej strany na ľavú a obrátene.

 

Kolieska meníme tak, že vždy najviac zjazdené (prvé predné koliesko) prehodíme na menej namáhanú pozíciu číslo 3. Druhé koliesko dáme na poslednú pozíciu číslo 4.

Ložiská

Po určitej dobe je potrebné urobiť údržbu ložísk, ktorým neprospieva predovšetkým prašný, alebo mokrý povrch.

 

Takmer každé ložisko sa dá rozobrať a vyčistiť. Ložisko sa vyberie z kolieska vonku a po odstránení špinavého nánosu sa komplet rozoberie, odmastí, znovu namastí vazelínou na ložiská a opäť zloží. Tato údržba sa odporúča po každej vychádzke, alebo minimálne pri každej výmene koliesok.

Brzda

Brzda má tiež svoju životnosť a keď sa opotrebuje, stačí vymeniť gumovú brzdu za novú. 

 

Pomocnou hranicou, kedy je potrebné brzdu vymeniť za novú, je ryska na samotnej gumovej brzde. Brzda je väčšinou uchytená jednou skrutkou, ktorú stačí povoliť, starú brzdu vybrať a nahradiť novou.