In-line ložiská

 

Ložiská sú jednou z najdôležitejších častí kolieskových korčúľ. Majú výrazný vplyv na kvalitu a rýchlosť jazdy. 

Na trhu sa vyskytujú dve veľkosti. Štandardný rozmer má označenie 60B.

Kvalitu in-line ložísk, presnosť výroby a toleranciu skúma norma ABEC. Ale neuvádza výrobný materiál ložiska a ,,hladkosť“ povrchu. Dnes najčastejšie používaný materiál na výrobu ložísk je chróm.

Čo všetko norma ABEC udáva?

  • možnú odchýlku ložiska od presných rozmerov, čím vyššie číslo, tým je vyššia presnosť výroby a menšia vôľa (dlhšia životnosť).
  • označenie len v nepárnych číslach (3, 5, 7, 9)
  • ložiská ABEC 3 sú využité v lacných, alebo juniorských korčuliach, najrozšírenejšie ložiská sú ABEC 5 a 7, pre športovú jazdu sú využívané ložiská ABEC 9.

Ložiská ILQ a SG

U niektorých značiek sa môžete tiež stretnúť s označením ILQ (K2), SG (Rollerblade).

  • ILQ – využíva in-line značka K2 - je nadštandardnou radou novej kvality. Úroveň spracovania je natoľko vysoká, že tieto ložiská s radou ABEC sa nedajú porovnávať. Využívaju vysoko odolné guličky z ocele vo vnútri ložiska a gélu, ktorý takmer nevyžaduje údržbu.
  • SG – (speed grease) - využíva in-line značka Rollerblade - značenie týchto ložísk vzniklo za účelom presvedčiť zákazníka o použití kvalitných dielov, ktoré tento výrobca garantuje s dlhodobou životnosťou, a odlíšiť sa tak od špekulácii s kvalitou ložísk ABEC.