Poradňa

In-line kolieska


U in-line koliesok sú důležité dva základné parametre: veľkosť a tvrdosť.
Kolieska sú v dnešnej dobe vyrábané z polyuretanu - do zodpovedajúcej formy sa naleje plast, ktorý stuhne do požadovaného tvaru.

 

 

Veľkosť

Veľkosť je uvedená ako priemer kolieska v milimetroch a pohybuje sa v rozmedzí od 44 do 110 mm. Čím sú kolieska väčšie, tým sú rýchlejšie, ľahšie prekonávajú nerovnosti, ale sú horšie ovládateľné (odporučené pre športovo rekreačný alebo tréningový štýl jazdy). Menšie kolieska sú pomalšie, viac stabilné a lepšie ovládateľné. Mnoho výrobcov umiestňuje na rám informáciu o maximálne veľkosti koliesok, ktoré sa dajú v ráme použiť.

Tvrdosť

Tvrdosť sa udáva v jednotkách A, a pohybuje sa od 74A (najmäkšie) až po 100A (najtvrdšie). Tvrdšie kolieska sú rýchlejšie, ale menej a horšie tlmia otrasy.

 

Na svižnú fitness jazdu na kvalitnom povrchu sa používajú relatívne veľké a tvrdé kolieska (veľkosti od 80A do 85A), väčšina výrobcov ponúka ako štandard pre fitness jazdu kolieska veľké 90 mm . Pre pohodovú jazdu s miernym zmenšením otrasov môžete zvoliť kolieska mäkšie (tvrdosť 75A - 78A).

Na agresívne korčuľovanie cez prekážky sa odporúčajú kolieska s veľkosťou od 44 do 50 mm a tvrdosťou 96 až 100A. Na jazdu na u-rampe sú najvhodnejšie kolieska s veľkosťou od 55 do 62 mm a tvrdosťou 88 až 95A. 

 

  • Tvrdšie kolieska sú rýchlejšie, menej sa ojazdia a horšie tlmia otrasy oproti menším kolieskam.
  • Tvrdšie kolieska (82A a viac) – mierne pokročilí korčuliari – profesionáli.

 

  • Mäkké  kolieska sú pomalšie, ale pohodlnejšie. Musíte u nich počítať aj s rýchlejším opotrebovaním, obzvlášť na menej kvalitnom povrchu .
  • Mäkšie kolieska (78A – 82A) skôr začínajúci – mierne pokročilí korčuliari.

Rotácia

Pre dlhšiu životnosť in-line koliesok odporúčame kolieska pravidelne otáčať a meniť ich poradie, tak aby sa kolieska opotrebovávali zo všetkých strán rovnomerne.

 

 

Kolesá sa otáčajú takto:

  • koliesko 1 sa presunie do polohy 3 a koliesko 3 do polohy 1
  • koliesko 2 sa presunie do polohy 4 a koliesko 4 do polohy 2