Poradňa

Aký typ kolieskových korčúľ vybrať 

Kritérií, podľa ktorých by ste sa mali rozhodovať je niekoľko.

 

V prvom rade vezmite do úvahy svoju pokročilosť. Pokiaľ nezvládate základy korčuľovania, ťažko si užijete jazdu na špecializovaných modeloch pre korčuliarskych znalcov. Podľa veľkosti topánky, veľkosti koliesok, ale hlavne štýlu jazdy, pre ktorý sú určené, môžeme korčule rozdeliť do nasledujúcich kategórií.

 

Odporúčaná váha korčuliara nie je vo väčšine prípadov od výrobcu uvedená. V prípade ťažšej váhy jazdca sa odporúčajú korčule z kvalitnejších materiálov a preto aj cenovo drahšie. Pri väčšej telesnej hmotnosti sa musí počítať s tým, že sa rýchlejšie budú opotrebovávať kolieska a ložiská. Kolieska by mali byť tvrdšie (84A a viac).

 

 

 

Najlepšie značky

Ak hľadáte korčule od špičkových svetoznámych výrobcov, v našej ponuke nájdete kvalitné korčule značiek Rollerblade, K2, Fila a Powerslide.

Freestyle in-line korčule

Kolieskové korčule určené na freestyle slalom (slalom s trikmi), tanec na korčuliach.

 

Fitness in-line korčule

ide o najrozšírenejší typ pre rekreačné, športové aj výkonnostné korčuľovanie. Užijú si ich začiatočníci aj veľmi pokročilí korčuliari. Jedná sa o najrozšírenejší typ pre rekreačné, športové aj výkonnostné korčuľovanie. Môžete očakávať mäkkú pohodlnú topánku, ktorá nohe poskytne dostatočný komfort na krátke aj dlhšie trate. Veľkosť koliesok budete môcť voliť od 78 mm do 90 mm. Myslite na to, že väčšie kolieska vám umožnia vyvinúť výrazne vyššiu rýchlosť! V našej širokej ponuke nájdete popredných výrobcov in-line korčúľ Rollerblade, K2, Fila a Powerslide.

 

Speed in-line korčule

Pretekárske kolieskové korčule sú špeciálne určené na rýchlostnú jazdu. Určite nie sú vhodné pre začiatočníkov. In-line kolieska veľkosti až 100 mm umožňujú dosahovať veľmi vysoké rýchlosti. Dlhý rám pomáha korčuliam držať „stopu“, ale komplikuje ovládateľnosť korčúľ. Nízka topánka nespevňuje členok, tak ako klasické fitness in-line korčule.

 

Detské in-line korčule

Detské korčule sú predovšetkým charakteristické svojou flexibilitou nastavenia cez niekoľko veľkostí (28 - 41 EU), väčšinou sú použité mäkšie a menšie kolieska s priemerom (64 - 78 mm) pre väčšiu stabilitu a nižšiu rýchlosť, výhodou týchto korčúľ býva rýchlozapínací systém šnurovania pre jednoduchú manipuláciu jazdca.

 

In-line korčule na hokej

Ponuka in-line korčúľ je skutočne široká. Naznačujú to aj modely určené priamo pre ženy, mužov alebo juniorov, ktoré by mali presne vyhovovať nárokom príslušnej kategórie, a to nielen dizajnom, ale aj anatomickými tvarmi vnútornej topánky. Svojím tvarom pripomínajú in-line korčule na hokej, klasické korčule na ľad. Korčule sú prispôsobené najmä rýchlym pohybom a zmenám smeru.

 

 

 

Off-road in-line korčule

Špeciálne kolieskové korčule určené na jazdu mimo spevnený terén, na tzv. nordic skating. Tieto in-line korčule majú len dve kolieska, ale veľké s priemerom až 150 mm. Gumové pneumatiky pohltia všetky terénne nerovnosti. Nie je neobvyklé pri jazde na nich používať palice. Do pohybu tak dostanete skutočne celé telo!

 

 

Aggressive in-line korčule

Toto označenie majú kolieskové korčule s pomerne malými kolieskami (50-60 mm) a špeciálnym plastovým skeletom na povrchu. Najlepšie ich využijete v skate parku, alebo na u-rampe, ale na Vašom obľúbenom cyklistickom chodníku sa v nich veľmi neprejdete. Ich konštrukcia, a najmä krátky rám a tvrdé kolieska, uľahčujú otáčanie a odrazy pri predvádzaní najrôznejších trikov.