Ako vybrať kopačky

Výrobcov kopačiek existuje dnes na trhu celá rada a všetci ponúkajú v každej kategórii širokú paletu najrôznejších modelov. Podľa materiálu zvršku sú kopačky buď kožené (najčastejšie z teľacej či kengurej kože), alebo zo syntetického materiálu. Pri výrobe kopačiek sú používané najnovšie technológie, ktoré kopačkám dodávajú kvalitnejšie vlastnosti. 


Základné delenie kopačiek je podľa terénu na ktorom hráme. 


Lisovky – FG

 

Kopačky s lisovaným špuntami, ktorých rozmiestnenie na podrážke závisí na výrobcovi a konkrétnom modelu kopačiek. Hodia sa na suché prírodné povrchy, ktoré sú spevnené. Tento typ využijete okrajovo i na umelú trávu, ale vystavujete tak kopačky možnosti rýchlejšieho opotrebenia. Jedná sa o najuniverzálnejší typ kopačiek.


Lisovky – HG

 

Kopačky s lisovanými špuntami, ktorých rozmiestnenie na podrážke závisí na výrobcovi a konkrétnom modelu kopačiek. Kopačky využijete na tvrdom prírodnom povrchu, škvare, piesku či umelej tráve, kde je potrebné tlmenie a veľká odolnosť voči oderu. Kopačky sa vyznačujú nižšími špuntami a ich väčším počtom, pre optimálne rozloženie váhy a prenose síl.

Lisovky – AG

 

Kopačky s lisovanými špuntami, ktorých rozmiestnenie na podrážke závisí na výrobcovi a konkrétnom modelu kopačiek. Kopačky s označením AG sú určené na umelú trávu, kde je potrebná zosilnená konštrukcia a odolnosť kopačiek. Kopačky sa vyznačujú vyšším počtom nízkych špuntov, ktoré slúžia k optimálnemu rozloženiu váhy a prenosu síl.

Lisovky – FG/AG

 

V poslednej dobe začali výrobcovia vyrábať univerzálnejšie kopačky pre využitie jednak na prírodnej tráve, tak aj na tej umelej. To hlavne preto, že sa počet kvalitných umelých tráv vo svete zvyšuje a tiež preto, aby nemusel každý futbalista mať na každý povrch iné kopačky. Na podrážke je kombinácia vysokých špuntov s tými nižšími, aby bol dosiahnutý dostatočný záber na prírodnom povrchu aj optimálny prenos síl na umelej tráve.


Kolíky – SG

 

Kopačky s tvrdenými platovými alebo kovovými šrubovacími kolíkmi, ktoré je možné opakovane vymeniť. Najvhodnejší typ kopačiek do mäkkej trávy, ktoré využijete na hru v rozbahnenom či premočenom teréne. Kovové kolíky sa lepšie dostanú do povrchu a Vy tak máte lepší záber a oporu, ako pri hre s klasickými lisovkami v ktorých sa môže v tomto teréne šmýkať. Väčšinou je podrážka tvorená šiestimi kolíkmi, štyrmi v prednej časti a dvomi v zadnej časti. Nevýhodou je, že váha je rozložená na šesť bodov, tým pádom Vás môžu kolíky tlačiť do chodila, a tak pre niekoho môže byť hranie s kolíkmi nepríjemné. 

Kolíky – MIXED SG

 

Ide o nový typ kopačiek, často nazývanými lisokolíky. Na podrážke je mix lisovaných špuntov a vymeniteľných kovových kolíkov. Hodia sa pre hru v mäkkom a mokrom teréne. Kovové kolíky pomáhajú k lepšiemu záber a lisované špunty zase rozložia váhu na väčšiu plochu podrážky. Najčastejšie sa jedná o mix šiestich kovových kolíkov a piatich špuntov. Vďaka tomu je hranie v lisokolíkoch pohodlnejšie ako na klasických kolíkoch. 
Turfy – TF

 

Kopačky s mnohými malými špuntami na podrážke, ktoré tak lepšie priľnú k povrchu a pomáhajú futbalistovi udržovať optimálnu stabilitu. Turfy sú ideálne na tvrdý a suchý povrch, ale hlavne sa používajú na umelej tráve. 
Halovky – IN

 

Obuv určená do haly na hladký povrch napríklad parkety či guma. Na tomto povrchu halovky zaručujú maximálny záber a stabilitu. Takmer hladká podrážka býva ošetrená technológiou NON-MARKING, ktorá zabraňuje vytváraniu farebných stôp na povrchu v hale. Pri futsale sa lopta spracováva podrážkou topánky, aby hráč mal loptu stále pri nohe a mohol s ňou pracovať. Preto je dôležité, aby podrážka nebola príliš hrubá a hráč preto nestrácal cit na loptu. Ku zvýšeniu tohto atribútu Vám pomôžu halovky s „vykrojenou“ podrážkou v strednej časti chodidla. Rozmiestnenie a tvar špuntov  

Počet a rozmiestnenie špuntov či kolíkov sa aj napriek zhodnej kategórii líši model od modelu a priamo predurčuje vlastnosti kopačiek pri rozbehu, brzdení aj otáčaní. Čím tvrdší je herný povrch, tým viac kolíkov futbalista ocení. Jeho hmotnosť sa tak na kopačkách lepšie rozloží a noha bude o to stabilnejšia. Samotné špunty sa od seba odlišujú aj tvarom. Vedľa klasických kužeľových špuntov nájdete aj tzv. nožové, ktoré poskytujú stabilitu aj pri prudkom otáčaní. Pokiaľ túžite po stopercentnom komforte za každých podmienok, je teda viac ako vhodné mať kopačky s rôznymi typmi podrážok, a voliť tie správne podľa aktuálneho herného povrchu. Technológia kopačiek 

V dnešnej dobe nezáleží výber kopačiek len od terénu, alebo vzhľadu. Moderné kopačky sú nabité technológiami, ktoré pomáhajú ich nositeľovi ovládnuť hru. Výrobcovia vyrábajú kopačky na základe poznatkov TOP hráčov, ktorí im poskytujú svoje skúsenosti, dojmy a pripomienky. Vďaka tomu máme na trhu rôzne modely pre určitých hráčov. Napríklad hráči využívajúci naplno svoju rýchlosť volia tie najľahšie kopačky. Tvorivý stredný záložníci zase kopačky s technológiami na zlepšenie citu na loptu. Obrancovia naopak hľadajú kopačky s výbornou stabilitou. Ako vybrat správnu veľkosť kopačiek?


Výber správnej veľkosti je pri nákupe kopačiek kľúčový. Pri kopačkách so syntetickým zvrškom platí výber obuvi o 0,5 cm väčší ako je dĺžka Vášho chodidla. Pri kožených kopačkách môžete kúpiť kopačku priamo na nohu, lebo kožený zvršok sa po pár použitiach trochu roztiahne. Pri výbere haloviek vyberajte veľkosť presne na nohu, pretože vo futsale, ktorý hráme v halovkách je najúčinnejšia strela špičkou nohy. Pre lepšie mierenie a väčší cit na loptu, je teda vhodné mať halovky priamo na nohu. Kopačky alebo halovky si skúšajte v štulpniach, v ktorých následnej budete hrať zápasy či v nich trénovať.    Starostlivosť o kopačky 

 

Pokiaľ chceme, aby nám kopačky vydržali čo najdlhšie, a čo najlepšie plnili svoj účel, musíme sa o nich pravidelne starať.


Základnou vecou, ktorá Vám pomôže udržovať kopačky v dobrom stave, je ich poriadne rozšnurovanie. Zlomená päta a poškodený zvršok im nepridá nielen na kráse, ale ani na funkčnosti. Ušetríte si tak aj nepríjemné pľuzgiere. 


Po každom použití je potrebné dôkladne očistiť podrážky. Prilepené bahno a stará tráva neprospieva kolíkom. To najhoršie, čo môžeme kopačkám urobiť, je nechať ich ležať vo vlhkej taške. Nezabúdajte kopačky vysušiť aj z vnútra. Zabudnite na horúci vzduch, materiál by mohol popraskať. Preto kopačky nesušte na priamom slnku alebo na radiátore. Pokiaľ máte kožené kopačky, tak po riadnom vysušení ich premažte krémom. 


Ak máte kopačky so šrubovacími kolíkmi, doprajte im raz za čas poriadne premazané závity a pokiaľ nebudete kolíky dlhšiu dobu používať, tak ich určite povoľte.