Poradňa

Ako vybrať futbalové vybavenie

Futbalové vybavenie je veľmi dôležité pri dosahovaní čo najlepších výkonov. Brankárske rukavice, alebo chrániče majú rôzne vlastnosti a veľkosti, ktoré každému sedia inak. 

Futbalové chrániče

Pri akejkoľvek úrovni hry je potrebné myslieť na svoje zdravie. Podľa pravidiel futbalu nesmiete nastúpiť do zápasu bez chráničov holenných kostí. Holenná kosť je priamo pod kožou, a nie je chránená svalmi, preto je veľmi náchylná na zranenia. Zranenie tejto kosti je veľmi bolestivé, pretože povrch kosti je bohato pokrytý nervovými zakončeniami. 
 
Veľkosť chrániča vyberáme podľa výšky postavy. Máme dva základné typy chráničov. Súčasťou prvého typu je chránič členka. Druhý typ je bez chrániča členku, ale má dva, alebo jeden nastaviteľný pásik na uťahovanie okolo lýtka, aby chránič držal. V posledných rokoch sa však najobľúbenejším chráničom stal chránič holennej kosti bez pásika. Cez neho sa naťahuje kompresný návlek, vďaka ktorému chránič drží na svojom mieste. Naviac pomáha lepšiemu prekrveniu lýtka, čím vytvára prevenciu proti kŕčom.
 
   A - s ochranou členkov
          B - so suchým zipsom         
      C - s návlekom                 

Ako správne vybrať brankárske rukavice?

Pri výbere brankárskych rukavíc je dôležité zvoliť správnu veľkosť rukavíc. Správna veľkosť sa vyberá podľa obvodu dlane. Rukavice by mali byť presne na ruku, aby boli ako druhá brankárova koža. Najkvalitnejšie rukavice majú latexovú dlaň pre tú najlepšiu priľnavosť počas všetkých poveternostných podmienok. Každé brankárske rukavice majú naviac pásik na suchý zips, ktorý obopína zápästie, a brankár tak môže doladiť to správne utiahnutie rukavíc. 

 

          A - obvod v centimetroch

Brankárske rukavice

Brankárske rukavice sú tou najdôležitejšou výbavou brankára. Sú pre neho pomocníkom pri chytaní či vyrážaní prudkých striel. Rukavice ho pomáhajú chrániť pred zranením prstov a rúk. Tiež mu pomáhajú lepšie udržať loptu v daždivých podmienkach. 

Ako sa správne starať o rukavice? 

Veľmi dôležité je pred prvým použitím rukavíc každý povrch pri každom type rukavíc namočiť vo vlažnej vode, aby boli odstránené všetky látky z výroby rukavíc, ktoré zabraňujú následnej správnej funkcii. Potom je po správnom vysušení povrch rukavíc pripravený.

Po každom tréningu, alebo zápase musia byť čo najrýchlejšie z latexu odstránené nečistoty v podobe drobných kamienkov, hliny, zvyškov umelej trávy apod.. Na to vždy používajte teplú vodu s maximálnou teplotou 50°C a čistič rukavíc. Rukavice v práčke neperte, a ani ich nesušte na radiátore, alebo priamom slnku.

Okrem čistenia rukavíc je tiež veľmi dôležité ukladanie a prenášanie rukavíc v ochrannom obale. Nikdy nevystavujte rukavice UV žiareniu, ktoré má negatívny vplyv na funkčnosť latexu. Veľmi vhodné sú k tomu rôzne tašky určené priamo na prenášanie brankárskych rukavíc.