Poradňa

Výber futbalovej lopty

Futbalová lopta je tou najdôležitejšou vecou, bez ktorej by sa futbal nedal hrať. Futbalové lopty sa od seba odlišujú veľkosťou, váhou a samozrejme dizajnom. Atribútov, podľa ktorých budeme vyberať vhodnú loptu je niekoľko - vek hráča, terén, na ktorom budeme do lopty kopať, pokročilosť futbalistu. Rekreačné, tréningové a zápasové lopty s certifikátom FIFA sa tiež od seba líšia. 

Veľkosť lopty

Hlavným kritériom pri výbere lopty je jej veľkosť. Tá sa odvíja od veku futbalistu. Najmenší hráči začínajú hrať futbal s loptou číslo 3. Tá je vhodná pre hráčov kategórie mladšie prípravky a mladší. Táto kategória je pre deti do 9 rokov. Nasleduje veľkosť 4, s ktorou hrajú a trénujú hráči staršej prípravky a mladších žiakov, teda vo veku od 10 do 13 rokov. Najpoužívanejšou loptou je lopta veľkosti 5. S ňou trénujú a hrajú hráči od starších žiakov až po dospelých. Je teda vhodná pre vek 14+. Špeciálnym prípadom je lopta vo veľkosti 1, ktorá sa používa vo všetkých vekových kategóriách pri tréningu technických schopností. Veľkosť lopty je dobré konzultovať s trénerom.
 
Vďaka správne zvolenej veľkosti sa Vaše dieťa lepšie naučí ovládať futbalovú loptu a nevznikajú tak zbytočné svalové disbalancie a neskoršie problémy s kĺbmi. Nekupujte hráčovi z mladšej prípravky loptu veľkosti 5 s tým, že do nej dorastie. Bude pre neho ťažká a ťažko ovládateľná, jeho technický rozvoj bude pomalší a naviac je tu riziko, že ho futbal prestane baviť, pretože si s loptou neužije potrebnú futbalovú zábavu. 

 

  Veľkosť 5 - juniori a dospelí        

      Veľkosť 4 - deti od 10 do 13 rokov

     Veľkosť 3 - deti od 3 do 9 rokov   

Veľkosť 1 - univerzálna             

Voľba správneho typu lopty podľa terénu

Lopty na prírodnú a umelú trávu sú najpoužívanejším typom futbalovej lopty, ktoré majú klasickú odolnosť. Do haly potom volíme pre hráčov od 14 rokov  futsalovú loptu, ktorá je o niečo ťažšia a má utlmený odskok. Do 14 rokov môžu deti trénovať v hale aj s klasickou loptou vo veľkosti 4, aby zbytočne nezaťažovali svoje kĺby. Pokiaľ sa chystáte hrať futbal v piesku, je k tomuto účelu vhodná lopta na plážový futbal. Existujú ešte lopty na streetfutbal, kde je lopta vyrobená z odolnejšieho materiálu.

Ako poznať kvalitu lopty? 

V prvom rade Vám napovie samozrejme jej cena. Vyššia cena = vyššia kvalita, technológia, odolnejšie materiály, lepšie letové vlastnosti. Samozrejme to nemusí platiť vždy, ale je to jeden z ukazovateľov, ktorý Vám určite napovie.

Ďalším ukazovateľom je skutočnosť, či lopta vlastní certifikát FIFA. Lopta označená certifikáciou FIFA Inspected, je profesionálna tréningová lopta, ktorá musela prejsť sedemkolovým testom, aby túto certifikáciu dostala. O jeden test naviac potom majú lopty označené FIFA Approved. Je to najvyššia možná certifikácia FIFA a získavajú ju len profesionálne zápasové lopty, s ktorými sa hrajú najvyššie futbalové súťaže, európske poháre, Majstrovstvá Európy a sveta.