Výber futbalovej lopty

Futbalová lopta je tou najzákladnejšou vecou, bez ktorej by sa nedal hrať futbal. Futbalové lopty sa od seba líšia veľkosťou, váhou a samozrejme dizajnom. Atribútov, podľa ktorých budeme vyberať vhodnú loptu, je niekoľko – vek hráča, terén, na ktorom budeme s loptou hrať, zabúdať nesmieme ani na pokročilosť futbalistu. Rekreačné, tréningové a zápasové lopty s certifikátom FIFA se od seba lišia tiež.

Veľkosť lopty

Hlavným kritériom pri výbere lopty je jej veľkosť. Tá sa odvíja od veku futbalistu.  Veľkosť lopty je dobré konzultovať s trénerom.
 
  • Veľkosť lopty 1 - táto veľkosť je špeciálna, nakoľko sa používa vo všetkých vekových kategóriách na tréning technických zručností. 
  • Veľkosť lopty 3 - s tou sa učia a začínajú hrať futbal tí najmenší hráči. Je vhodná tiež pre hráčov kategórie mladšej prípravky a mladších. Táto kategória je pre deti do 9 rokov. 
  • Veľkosť lopty 4 - s touto loptou hrajú a trénujú hráči staršej prípravky a mladších žiakov, teda vo veku od 10 do 13 rokov. 
  • Veľkosť lopty 5 - táto veľkosť lopty je najpoužívanejšia. S touto loptou trénujú a hrajú hráči od starších žiakov až po dospelých. Je teda vhodný pre vek 14+. 
Vďaka správne zvolenej veľkosti sa Vaše dieťa lepšie naučí ovládať futbalovú loptu a nevznikajú tak zbytočné svalové disbalancie a neskoršie problémy s kĺbmi. Nekupujte hráčovi z mladšej prípravky loptu veľkosti 5 s tým, že do nej dorastie. Bude pre neho ťažká a ťažko ovládateľná, jeho technický rozvoj bude pomalší a naviac je tu riziko, že ho futbal prestane baviť, pretože si s loptou neužije potrebnú futbalovú zábavu. 

 

Voľba správneho typu lopty podľa terénu

Lopty na prírodnú a umelú trávu sú najpoužívanejším typom futbalovej lopty, ktoré majú klasickú odolnosť. Do haly potom volíme pre hráčov od 14 rokov  futsalovú loptu, ktorá je o niečo ťažšia a má utlmený odskok. Do 14 rokov môžu deti trénovať v hale aj s klasickou loptou vo veľkosti 4, aby zbytočne nezaťažovali svoje kĺby. Pokiaľ sa chystáte hrať futbal v piesku, je k tomuto účelu vhodná lopta na plážový futbal. Existujú ešte lopty na streetfutbal, kde je lopta vyrobená z odolnejšieho materiálu.

Ako poznať kvalitu lopty? 

V prvom rade Vám napovie samozrejme jej cena. Vyššia cena = vyššia kvalita, technológia, odolnejšie materiály, lepšie letové vlastnosti. Samozrejme to nemusí platiť vždy, ale je to jeden z ukazovateľov, ktorý Vám určite napovie.

Ďalším ukazovateľom je skutočnosť, či lopta vlastní certifikát FIFA. Lopta označená certifikáciou FIFA Inspected, je profesionálna tréningová lopta, ktorá musela prejsť sedemkolovým testom, aby túto certifikáciu dostala. O jeden test naviac potom majú lopty označené FIFA Approved. Je to najvyššia možná certifikácia FIFA a získavajú ju len profesionálne zápasové lopty, s ktorými sa hrajú najvyššie futbalové súťaže, európske poháre, Majstrovstvá Európy a sveta.