Ako vybrať podložku na cvičenie a jógu

Podložka na cvičenie je jednou z najzákladnejších pomôcok pri cvičení. Je dobré podložku vyberať podľa toho, ako a kde ju chcete využívať. Nižšie si vysvetlíme základné rozdiely medzi jednotlivými podložkami a ich výhody či nevýhody.

Typ cvičenia

Pomalý alebo dynamický? Pri dynamickejších cvičeniach je potrebné vybrať podložku protišmykovú, ktorá stabilizuje váš pohyb. Niektoré podložky sa vyznačujú povrchovou vrstvou polyurethanu, ktorý svojou mäkkosťou a savosťou zaisťuje pevný kontakt dlaní s podložkou. Ďalšou alternatívou sú podložky z PVC materiálu, ktoré sú odolné a pohodlné.

 

Pri statickejších cvičeniach naopak povrch nie je až tak dôležitý, skôr oceníte mäkkosť a teplo.

 

Univerzálne sú napríklad jutové alebo prírodné eko podložky z kaučuku.

Mäkkosť podložky

Podložky sú k dispozícii v rôznych hrúbkach, pri zvažovaní tohto parametra hrá úlohu zdravotný stav.

 

Hrubšie podložkypohodlnejšie a poskytujú väčší odstup od zeme a mäkší pocit pri praktikovaní. Je ale potrebné počítať s tým, že hrubšie podložky sú ťažšie na prenášanie.

 

Užšie podložky sú síce veľmi ľahké, avšak sú vhodnejšie skôr pre pokročilých.

MIESTO CVIČENIA - DOMA, VE ŠTÚDIU ALEBO VONKU

Pri výbere podložky by ste mali zohľadniť aj to, kde budete najčastejšie cvičiť.

 

Pokiaľ budete cvičiť v domácom prostredí, nemusíte riešiť hmotnosť, kľudne si doprajte poriadne vystuženú podložku. Pokiaľ viete, že podložku budete často prenášať, zvoľte ľahší typ podložky.

 

Pokiaľ plánujete cvičiť vonku v teréne, odporúčame mať ľahko umývateľnú podložku, prípadne si dať pod svoju kvalitnú podložku a jednu lacnejšiu. Odporúčame jutové, PVC alebo čisto kaučukové gumové.

VÝBER PODĽA MATERIÁLU

Najviac rozšíreným materiálom je PVC, ktorému už v dnešnej dobe konkuruje množstvo iných alternatív s dobrými vlastnosťami, ale z prírodných zdrojov.

 

PVC

PVC je univerzálny, odolný materiál, ktorý sa ľahko udržuje.

 

Korok

Korok je šetrný k prírode, odolný a trvanlivý.

 

Juta

Pokiaľ vám nevadí trochu drsnejší povrch, ideálna je jutová podložka. Je navyše vyrobená 100 % z prírodných materiálov a spodnú vrstvu tvorí guma, takže podložka drží pevne na podlahe.

 

Guma

Guma je perfektne priliehavý a praktický materiál, vhodný na dynamické lekcie.

TVARY PODLOŽIEK

Netradičné jógamatky okrúhlych tvarov sa najviac hodia na domáce praktikovanie jógy, pretože vám umožnia možnosť pohybu 180 ° a úplnú slobodu pri cvičení. Hodia sa na dynamické lekcie, pretože sú z priľnavého materiálu.