Poradňa

Ako vybrať loptu na cvičenie

Pri výbere lopty na cvičenie je dôležité v prvom rade rozhodnúť, na čo chceme loptu používať. Nafukovacie lopty sa líšia veľkosťami a tvarmi. Využívajú sa na širokú škálu aktivít od cvičenia po relaxáciu. 

 

 

Overball

Jedná se o malú mäkkú loptu s priemerom cca 20-30 cm, ktorá je vhodná na zdravotné cvičenie, sedenie a podporu chrbta. Je jednou zo základných pomôcok na aerobic a využíva sa ako všestranná pomôcka pri rehabilitáciách. Je vhodná aj na posilňovanie a preťahovanie všetkých svalových partií.

Mierne vyfúknutú si ju môžete vložiť medzi chrbát a stoličku a spríjemniť si tak sedenie doma či v kancelárii.

 

Klasický Gymball

Jedná sa o najbežnejší typ nafukovacej lopty na cvičenie. Vďaka veľkému spektru využitia a blahodárnym účinkom na ľudské zdravie je veľmi obľúbenou cvičebnou pomôckou. Môžete na nej sedieť a trénovať správne držanie tela, používať ju pri cvičení alebo ju požičať deťom na hranie. Sedením na lopte aktivujete brušné a chrbtové svaly, ktoré budú nútené udržiavať rovnováhu tela. Na pohodlné sedenie na lopte by vaše kolená mali zvierať 100°.

Pohupovanie na lopte odbúrava stres a pomáha pri relaxácii.

 

Gymnastickú loptu hojne využívajú aj tehotné ženy, ktorým pomáha prekonať komplikácie ako bolesti chrbta, opuchy, kŕčové žily či únavu. Cvičenie uvoľňuje chrbtové svaly a posilňuje panvové a sedacie svaly. Vďaka tomu pomáha lepšie pripraviť telo na pôrod a umožňuje sa z neho rýchlejšie zotaviť.

 

Akú veľkosť gymballu zvoliť:

 

 

Peanutball

Jedná sa o loptu, ktorá má tvar „arašida“. Umožňuje pohyb len jedným smerom, čo zaisťuje väčšiu stabilitu než štandardné gymnastické lopty v tvare gule. Je preto vhodná na cvičenie s deťmi, seniormi či osobami s handicapom. Hodí sa aj na rôzne úrovne kondičného cvičenia a pri rekonvalescencii po úrazoch a operáciách.