Ako vybrať posilňovacie kotúče a osi

Redakcia Sportisimo

2.2.2022 • 3 min čítania

Radi posilňujete a nemôžete chodiť do fitnescentra tak často? Potom nie je nič jednoduchšie, ako sa doma vybaviť posilňovacou osou a kotúčmi. Aby ste mohli správne zostaviť činku, musíte sa pozrieť na jednotlivé typy a materiály.

Venujte niekoľko minút výberu osi a kotúča a za chvíľu budete môcť začať posilňovať v pohodlí domova.

Zhrnutie

  • Dĺžka a typ osi – krátke jednoručné osi sa používajú na cvičenie rúk, chrbta a hrudníka. Dlhé obojručné osi zase na cvičenie celého tela. Čím väčšie partie s nimi chcete cvičiť, tým dlhšie osi by ste mali zvoliť. Obojstranne prehnuté osi vám vďaka rôznym úchopom umožnia cvičiť v maximálnej miere.
  • Priemer kotúča a osi priemer osi a priemer vŕtania kotúča sa musia vždy zhodovať. Osi s menším priemerom, približne 30 mm, sú flexibilné a dobre sa držia pri cvičení menších partii. Osi s priemerom do 50 mm sú vhodné na silové cvičenia a cvičenia väčších partii.
  • Materiál kotúča - oceľové posilňovacie kotúče sú odolné a v kombinácii s povrchovým pogumovaním sú chránené aj pred poškodením. Liatinové kotúče sú pevné, ale keďže sú vyrobené bez povrchovej úpravy, môžu ľahko poškodiť podlahu vo vašej domácnosti. Cementové kotúče sú lacné, ale môžu sa ľahko zlomiť.

Ukázať posilňovacie vybavenie

Dĺžka a typ osi

Dĺžku osi na posilňovacie kotúče si vyberte podľa partii, ktoré s nimi chcete precvičovať.

Krátke jednoručné osi

Jednoručné osi sa používajú najmä na posilnenie rúk, chrbta a hrudníka. Na hriadeľ dlhý 355 mm môžete naložiť až 30 kg a na hriadeľ dlhý 400 mm až 40 kg. Pre každú ruku tak budete mať pripravenú poriadnu hmotnosť.

Dlhé obojručné osi

Obojručné osi umožňujú komplexné precvičenie celého tela.

  • Na bicepsy, tricepsy a ramená je vhodná os s dĺžkou 1 190 mm.
  • Väčšie svalové partie, ako napríklad hrudník, chrbát a stehná, sa najlepšie precvičia s dlhšou osou 1 520 mm a 1 670 mm.

Výhodou veľkej osi je, že ju môžete zaťažiť vyššou záťažou a pri niektorých cvikoch máte lepšiu stabilitu.

Prehnuté obojručné osi

Prehnuté obojstranné osi umožňujú rôzny úchop, ktorý vám umožní vykonávať cviky v maximálnom rozsahu. Ľahšie sa držia a navyše pri tomto úchope nie je na zápästie vyvíjaný taký veľký tlak.

Priemer kotúča a osi

Najdôležitejšie je, aby priemer osi vždy zodpovedal priemeru otvoru v kotúči. Priemer samotnej osi vo všeobecnosti ovplyvňuje jej pružnosť, pričom užšia os je pružnejšia.

  • Najčastejšie sa stretnete s priemermi od 25 do 30 mm. Tieto osi bývajú flexibilnejšie, takže sú vhodné na cviky, ktoré využívajú pružnosť osí. Ide napríklad o mŕtvy ťah a nadhod. Menší priemer osi vytvára všeobecne dobrý úchop pri cvičení menších partii.
  • Hrubšie osi, 50 mm, nie sú pružné a používajú sa najmä na silové cviky, ako sú benchpress a drepy.

Materiál kotúča

Pri kotúčoch sa najprv musíte zaoberať ich hmotnosťou, ktorá závisí od úrovne vašej kondície a časti tela, ktorú chcete posilniť. Ďalej sa pozrite na materiál a povrchovú úpravu záťažového kotúča.

Vyrábajú sa najmä z týchto troch materiálov.

  • Oceľ – oceľové kotúče sú odolné a spoľahlivé a často majú povrchovú úpravu, ktorá ich vlastnosti ešte zlepšuje. Najbežnejšie je pogumovanie, ktoré absorbuje nárazy pri ich nakladaní a chráni ich pred opotrebovaním.
  • Liatina – liatinové kotúče zo zliatiny železa sú tiež pevné, ale vyrábajú sa bez povrchovej úpravy. To môže ľahko poškodiť podlahu, na ktorej cvičíte.
  • Cement – cementové kotúče môžete získať za najnižšiu cenu, ale musíte s nimi zaobchádzať veľmi opatrne, pretože sa môžu ľahko zlomiť. A to aj napriek plastovej povrchovej úprave, ktorá ich chráni.

Ukázať posilňovacie vybavenie

Páčil sa článok?

Redakcia Sportisimo

Články vychádzajúce zo spolupráce skúsených autorov, produktových špecialistov, nákupcov a ďalších odborníkov