Poradňa

Základný servis a údržba

Pokiaľ chcete, aby Vám bicykel dlho a dobre slúžil, je dobré sa o neho poriadne starať. Veľa vecí je bežný cyklista schopný urobiť sám, len so základným náradím. A na mnoho vecí nie je náradie vôbec potrebné. 

Hlavné činnosti údržby sú:

  • Umývanie bicykla - Pokiaľ Vás na výlete zastihne dážď, je dobré po návrate domov sa postarať nielen o seba, ale aj o bicykel. Pokiaľ je bicykel mokrý, otrite o handričkou do sucha. Najväčšiu pozornosť venujte reťazi. Pokiaľ necháte bicykel mokrý, tak ako prvá začne korodovať práve reťaz. V prípade, že je bicykel od blata, je dobré sa o neho postarať. Najlepšie Vám poslúži vedro s teplou vodou a trocha saponátu a metlička. Metličkou sa síce nedostanete úplne všade, ale k základnej údržbe a umytiu bicykla Vám postačí. Po umytí bicykel opláchnite čistou vodou. Pokiaľ je to možné, nepoužívajte vysokotlakové čističe. Voda sa vďaka vysokému tlaku dostane aj do miest, kde by mohla bicykel poškodiť. Bicykel otrite do sucha handričkou. 
  • Mazanie bicykla - Ak ste bežný užívateľ, nesnažte sa kolo rozoberať a mazať všetko, čo sa točí. Postačí, keď sa budete dobre starať o reťaz. Najčastejšie sa používajú maziva v spreji. Mazivo naneste na suchú a čistú reťaz. Nechajte chvíľu pôsobiť. Potom prebytočné mazivo zotrite handričkou. 
  • Radenie - Pokiaľ ste zvedavý, môžete sa pokúsiť o servis sami. Ale radšej Vám odporúčame navštíviť odborný servis. Bicyklu a radeniu prospeje, ak raz ročne vymeníte lanka a bovdeny. Nejedná sa o veľkú investíciu a radeniu táto zmena prospeje. 

  • Brzdy - Pokiaľ máte chuť, tak sa môžete pokúsiť o servis sami. Vymeniť brzdové gumičky, brzdové doštičky, či dať nové kotúče nie je až tak ťažké. Ale aj tu platí, že návštevou odborného servisu nič nepokazíte. Pamätajte, že u klasických a mechanických kotúčových bŕzd je dobré raz ročne vymeniť lanka a bovdeny. Gumičky a brzdové doštičky je potrebné meniť vždy včas. Hrozí poškodenie ďalších časti bicykla. U hydraulických bŕzd odporúčame vždy navštíviť servis. Pokiaľ brzdy strácajú výkon, a chod brzdovej páky je mäkký, je dobré brzdy odvzdušniť. 
  • Pohon - Najčastejšie je potrebné meniť reťaz. Životnosť reťaze je 1000 - 1500 km, ale samozrejme tiež záleží v akých podmienkach jazdíte. Výmenu reťaze nepodceňujte a ani neodkladajte! Keď reťaz pretiahnete, môže dôjsť k poškodeniu ďalších častí bicykla. 

  • Plášte - Tak ako je nutné meniť obutie automobilu, tak je potrebné včas vymeniť aj plášte na Vašom bicykli. Myslíte teda na svoju bezpečnosť a ak je už vzorka takmer ojazdená okamžite plášte vymeňte. Nepodceňujte ani správne nahustenie plášťov. Pokiaľ jazdíte prevažne po asfalte a spevnených cestách, tak je lepšie plášte nahustiť viac pre lepšie odvaľovanie. Pokiaľ jazdíte prevažne v teréne, je dobré plášte ľahko podhustiť pre lepší záber.