Ako vybrať obuv na bežky

Lyžiarska bežecká obuv, súčasť vybavenia, ktorá dokáže v prípade zlého výberu urobiť z idylického zimného výletu nepríjemne peklo a z vidiny umiestnenia na stupienku len nedosiahnuteľný sen. Správna obuv nielen dokonale sedí, ale má presne všetky tie funkcie, ktoré od nej očakávame a potrebujeme.

Podľa využitia delíme lyžiarsku obuv na beh do troch kategórií:

  • Pretekárska obuv na bežky - Obuv na bežky pre pretekárov je určená na jazdu na upravenej trati. Jej konštrukcia zaisťuje pevné vedenie bežeckej lyže a zjednodušuje manipuláciu. Firmy k výrobe závodných kúskov využívajú tých najnovších technológií, aby topánka svojmu majiteľovi súperenie v bielej stope čo najviac uľahčila. Pretože závodník nie je turista, aj jeho tempo je na trase odlišné a topánky sú tomu plne prispôsobené, napríklad chýbajúcim zateplením. 
  • Športová obuv - Tento typ využijú najmä pokročilejší lyžiari. Spravidla ponúka mierne zateplenie, ale väčšinu svojich prvkov, ako je napríklad plastová podrážka, sa stále podobá závodným modelom.
  • Turistická obuv - Rekreační lyžiari ocenia predovšetkým teplo a pohodlie, ktoré im môže turistická obuv poskytnúť. Gumová podrážka umožňuje aj bežnú chôdzu bez toho, aby boli topánky nenávratne poškodené. Vďaka vnútornému zatepleniu by vám nemali mrznúť nohy ani pri dlhšom výlete a pomalšom tempe.

Podľa bežeckej techniky delíme lyžiarsku bežeckú obuv do troch kategórií:

  • Klasická obuv na bežky - Obuv na klasickú techniku behu sú nízke, bez spevnených členkov. Vďaka tomu umožňujú pohyb nohy v jej maximálnom rozsahu a tým aj optimálnu dynamiku odrazu. V špičke býva klasická obuv mäkšia. Je tak zaistený ideálny transfer sily a chodidla na lyži
  • Skate obuv na bežky - Obuv na korčuľovanie je naopak vyššia, často so spevneným skeletom a kĺbom v oblasti členku. To zabraňuje vytočeniu nohy iným smerom než dopredu a umožňuje istejší odraz. 
  • Kombi obuv na bežky -  Väčšine zimných turistov, postačí obuv jedna a to kombinovaná pre oba štýly jazdy. Podrážka takejto topánky je stredne tvrdá, strih vyšší než u topánok na klasiku a konštrukčne mäkšie, než u topánok na skate. Niektoré modely sú opatrené prackami nad členkom, ktorých zapnutím ale daním dole môžeme topánku prispôsobiť aktuálnej technike jazdy. 

Všetka zmienená obuv je vhodná najmä na upravované trate. Pokiaľ sa vydáte do terénu na ľadové platne alebo do hlbšieho snehu, určite oceníte komfort ponúkaný špeciálnym typom lyžiarskej obuvi:

Backcountry 

Vyššia robustná topánka vhodná na jazdu v neupravenom teréne. Často vodoodolný materiál poskytne požadovaný komfort, teplo a sucho aj v hlbokom snehu. Pevnejšia konštrukcia obuvi a posilnené časti chránia nohu lyžiara pred zranením aj v nepredvídateľnom teréne a zaisťujú potrebnú stabilitu.