Poradňa

Ako vybrať bežecké lyže

Každý bežkár, či už závodník alebo turista – začiatočník, je pred kúpou nových lyží postavený pred dôležitú otázku: Aké lyže potrebujem? 

Správna odpoveď je kombináciou hneď niekoľkých podstatných faktorov: technika bežkovania, využitie lyží, terén, výška lyžiara a jeho hmotnosť.

Podľa využitia môžeme bežecké lyže rozdeliť do troch kategórií:

  • Závodné bežecké lyže - ako to vyplýva už z názvu, sú určené primárne pre závodníkov. Sú spravidla užšie, tvrdšie s výrazne rýchlejšou skĺznicou, ktorá je však vďaka použitým materiálom na báze karbónu veľmi náchylná k poškodeniu. Pre pohodlnú jazdu je tak nutná dokonale upravená trať.
  • Športové bežecké lyže - táto kategória bude vyhovovať pokročilým lyžiarom a náročným športovcom. Takéto bežky sú stále pomerne rýchle a tvrdé, súčasne však disponujú odolnejšou skĺznicou. Oplatia sa Vám len v prípade precízne zvládnutej bežeckej techniky.
  • Turistické bežecké lyže -  budú pre Vás vhodné pokiaľ lyžujete iba rekreačne alebo na bežkách iba začínate. V porovnaní s ostatnými sú o niečo širšie, mäkšie a nemajú tak rýchlu skĺznicu. Na druhú stranu sú stabilnejšie a zvládnu aj nejaký ten kamienok v stope bez fatálneho poškodenia. Sú ideálne pre zvládnutie dôrazného odrazu a dlhého sklzu. 

Technika

Podľa techniky behu môžeme rozdeliť lyže na nasledujúce typy:

  • Klasické bežecké lyže - Ide o lyže určené na beh klasickou technikou v upravenej stope. Vyznačujú sa výraznejšou špičkou s ostrejším vrcholom pre plynulosť pohybu po dôraznom odraze. Charakteristické je väčšie klenutie lyže v oblasti  mazacej komory. To spolu s optimálnym zaťažením lyže vytvára ideálne podmienky pre správne technické zvládnutie odrazu. Začiatočníci môžu zvoliť aj lyže, ktorých skĺznica je vybavená takzvanými šupinami. V jednom smere zdrsnený povrch skĺznice zjednodušuje nácvik odrazu aj stúpania a to aj bez použitia stúpacích voskov. Pokročilejším lyžiarom však nemusia vyhovovať, pretože šupiny súčasne spomaľujú jazdu pri zjazde. Optimálne sú o 20cm dlhšie než postava bežca. Na dlhších lyžiach dosiahnete ďaleko lepší sklz. Dôležitým faktorom je aj ich tvrdosť. Obecne platí, že tvrdšie lyže sú rýchlejšie ale vyžadujú lepšie zvládnutie techniky odrazu, pretože je ťažšie ich prešliapnuť.
  • Bežecké lyže na skate - Bežecké lyže určené na voľný štýl, známy tiež ako korčuľovanie. Charakterizuje ich nevýrazná špička, spevnené hrany a celkovo menšie prehnutie. Bývajú tiež užšie, teda menej stabilné a ich optimálna dĺžka je kratšia než u klasík, asi o 5-15 centimetrov dlhšie než postava bežca. Dlhšie lyže síce  lepšie idú, ale podstatne horšie sa ovládajú. Aj tak je dôležitá optimálna tvrdosť. Príliš tvrdé lyže majú zhoršené vedenie v sklze a lyžiarovi sa s nimi bude horšie manévrovať. Príliš mäkké lyže Vás zas budú brzdiť kvôli veľkému prešliapnutiu a následne zbytočne veľkej trecej ploche.
  • Kombi bežecké lyže - Pokiaľ ste rekreačný lyžiar, ktorý chce skúsiť obe techniky, ale nechce investovať do každých lyží zvlášť, sú pre Vás tzv. kombi lyže ideálnou voľbou. Vlastnosťami ide o kompromis medzi klasickými lyžami a lyžami na korčuľovanie. Kombi lyže sú tvrdšie než lyže na klasiku, pokiaľ však zvolíte príliš tvrdé, pekne sa pri odraze potrápite. Súčasne sú dlhšie než lyže na skate. Keď ale vyberiete príliš dlhé, budú sa Vám pri korčuľovaní horšie ovládať. Optimálna dĺžka je o 15-20 centimetrov viac než postava lyžiara.

 
 
 
 
 
 
 
 
A - klasická technika + 20 cm  
B - combi technika + 15 cm
C - skate technika + 10 cm 
D - výška postavy

Backcountry

Odolný typ lyží vhodný do terénu, na rozdiel od predchádzajúceho, mimo upravovanej trate. Šírka takejto lyže sa pohybuje v rozmedzí medzi turistickou a zjazdovou lyžou, čo dodáva bežcovi výnimočný pocit stability aj v hlbšom snehu. Aspoň jedna oceľová hrana zjednodušuje pohyb po zľadovatenom povrchu a odolná skĺznica pridáva lyžiam na životnosti. Pri optimálnej dĺžke prevyšujú postavu lyžiara o 10-15 centimetrov.

Bežecké lyžovanie pre deti

Do päť rokov sú najvhodnejšie stabilné detské široké lyže, kratšie než postava dieťaťa. Až potom v neskoršom veku je vhodné dieťa naučiť správnej technike sklzu a tomu prispôsobovať aj dĺžku lyže. Pre deti medzi päť až desať rokov sú najvhodnejšie juniorské lyže s optimálnou dĺžkou o 15 centimetrov prevyšujúcou postavu dieťaťa. Približne od desať rokov je možné zabezpečiť dieťaťu lyže podľa rovnakých kritérií ako u dospelých.