AKTUÁLNE: Od 19. 1. môžu do našich predajní všetci zákazníci (s respirátorom). Prosíme o dodržiavanie hygienických nariadení. Zistiť viac

Čo by to bolo za zimu bez lyží. Ako ale vybrat tie správne?

 

Tešíte sa na zimu a rozhodli ste sa, že si tento rok kúpite nové zjazdovky? Super nápad! Lyže ale nie sú tričko, ktoré si behom chvíľky skúsite v kabínke a hneď viete, či vám sedí. Zjazdovku v našich predajniach, bohužiaľ, nemáme (aspoň zatiaľ), takže prvá skúšobná jazda na vašich nových lyžiach bude až na svahu. A tam už ich za iný model ťažko vymeníte. My vám ale poradíme, ako si vybrať to, čo je pre vás najlepšie, už v obchode.

Existujú štyri hlavné kritériá, na ktoré musíte pri výbere pamäť. Sú to:

  • Terén, v ktorom chcete na lyžiach jazdiť. 
  • Ako ste si v lyžovaní istí (či začínate alebo dokážete zdolať v pohode aj čiernu zjazdovku).
  • Aká je vaša výška.
  • Koľko vážite.
  • Ako dlho oblúk radi krojíte

 

„Podľa toho sa následne určuje, aké dlhé a široké by mali byť lyže, ale aj to, aké tuhé by mali byť a aký tvar by mala mať skĺznica,” vysvetľuje produktový špecialista zjazdových lyží, Lukáš Kobr. Spolu s ním sme pre vás vytvorili základné míľniky vašej cesty k ideálnym lyžiam.

 

Rádius (dĺžka oblúka)

Rádius vám udáva to, aký dlhý oblúk budú chcieť lyže krojiť. Pokiaľ máte radi svižné krátke oblúky, siahnite po lyžiach s rádiusom do 12 m, tzv. slalomkách. Opakom sú tzv. obračky, ktoré majú rádius od 16 m vyššie. Medzi nimi sa nachádzajú lyže so stredným oblúkom. Je to proste o tom, čo preferujete a čo od lyží očakávate.

 

Výber materiálu

Ďalším krokom je výber materiálu. S tým súvisí celková tuhosť lyží. Tu platí priama úmera. Čím mäkšie lyže si kúpite, tým ľahšie sa budú dať ovládať. Mäkké materiály ale nie sú vhodné na rýchlu jazdu, takže pokiaľ ste dušou pretekár, zvoľte radšej tuhšie lyže. V tomto kroku hrá veľkú úlohu aj vaša hmotnosť. Hoci ste napríklad rekreant, ktorý do lyží moc nešliape, vaša váha to robí za vás. Je teda potrebné siahnuť po pevnejších lyžiach.

 

Dĺžka

A teraz pozor, toto je veľmi dôležité. Dostávame sa k dĺžke lyží. Tie nesmú byť veľmi dlhé, inak sa vám na nich bude zle zatáčať a šialene sa nadriete. Pokiaľ ste na svahu ako doma, môžete voliť lyže plus mínus rovnako dlhé, aká je vaša výška. Ak si zatiaľ v lyžiarkach nie ste príliš istí, vyberte si lyže o 15 až 20 cm kratšie. Je to ale celkom pracné, vybrať ideálne dlhé lyže, svoju úlohu tu okrem výšky hrá aj vaša telesná hmotnosť. Neváhajte sa preto poradiť s odborne školeným personálom obchodu.

 

Šírka

A už sa blížime do cieľovej rovinky. Zostáva už len šírka lyží, ktorou sa myslí šírka v mieste viazania. Uvažujte nad tým, kde budete najčastejšie lyžovať. Na upravených zjazdovkách oceníte skôr úzke lyže, do freeridu v hlbokom snehu sa ale púšťajte len na širokých. Inak sa budete akurát tak boriť. Fyzika je bohužiaľ neúprosná.

 

Pokiaľ nič z toho nezanedbáte, užijete si skvelú lyžovačku. Svah už čaká, tak na čo čakáte vy?