Ako sa starať o skĺznicu na bežkách

Redakcia Sportisimo

26.10.2022 • 7 min čítania

Zanedbaná starostlivosť o bežecké lyže je častou chybou najmä u lyžiarov – turistov. Prekvapuje vás, že susedove lyže idú tento rok nejako lepšie? Ako je možné, aj keď netrénoval, pred odchodom použil rovnaký vosk a nemá ani najnovší model z televíznej reklamy? Možno venoval svojim lyžiam hodinu navyše a tie sa mu teraz odmenili pohodovou jazdou.

Pridajte sa k nám a my vám predstavíme základné kroky údržby skĺznice, vďaka ktorým vám bežky poskytnú oveľa lepší športový zážitok. Ak vás však viac zaujímajú tipy a rady týkajúce sa starostlivosti o vaše zjazdové lyže a snowboardy, aj pre vás sme pripravili špeciálny článok.

Ukázať vybavenie na servis bežiek

Nové lyže/príprava na sezónu

Ak ste si vybrali bežecké lyže športové, alebo dokonca pretekárske, pravdepodobne budú mať na skĺznici drobné paralelné drážky, ktoré naznačujú vybrúsenú štruktúru. Pred parafínovaním ich stačí vyčistiť bronzovou kefou.

Pri turistických modeloch sa nebojte po skĺznici jemne prejsť od špičky po pätu brúsnym papierom. Týmto sa z lyží odstránia polyetylénové vlákna, ktoré sa na skĺznici vytvorili už počas výroby, a otvorí sa aj pre optimálnu absorpciu voskov.

Parafínovanie

Nanášanie parafínu za tepla, aby sa zo skĺznice odstránili všetky nežiaduce nečistoty a lyža sa pripravila na ďalší vosk (na klasiku). S lyžami sa najlepšie pracuje pri izbovej teplote. Pri zažehľovaní postupujte podľa pokynov výrobcu parafínu. Všeobecne platí, že teplota žehličky by mala byť približne 110 °C a žehlička by mala takmer plávať na povrchu skĺznice. Udržujte rovnomerný pohyb, aby sa vám skĺznica na niektorých miestach neprehriala.

Po vychladnutí zoškrabte prebytočný vosk zo skĺznice pomocou plastovej škrabky; parafín musíte očistiť aj z drážky a hrán, inak lyže nebudú držať smer. Nakoniec môžete skĺznicu opäť vyčistiť bronzovou kefou.

Pri nových lyžiach, či už pretekárskych, alebo turistických, je vždy dobré pamätať na ich parafínovanie. Pre dobrý sklz je vhodné proces opakovať aj niekoľkokrát. Jedným z odporúčaných postupov je stiahnutie prvej vrstvy parafínu za tepla, aby sa odstránili nečistoty. Ďalšie dve vrstvy sa nechajú štandardne vychladnúť, potom sa zoškriabu škrabkou a vykefujú. Štvrtá vrstva sa potom nanáša podľa aktuálnych snehových podmienok.

Tekuté parafíny

Ak nemáte priestor alebo vybavenie na klasické parafínovanie, je možné použiť parafíny v tekutej forme. Tento typ nie je taký účinný, pretože sa nedostane tak hlboko do skĺznice ako bežný parafín, ale ak parafínujete pravidelne pred a po jazde, je úplne postačujúci na rekreačné použitie na sezónu.

Po sezóne sa odporúča vziať lyže do klasického servisu, kde sa konzervujú vrstvou klasického parafínu, ktorý sa nesťahuje.

Voskovanie bežeckých lyží

Na trhu je už toľko rôznych druhov voskov, že vybrať ten správny sa zdá byť nadľudská úloha. Ak však dodržíte niekoľko pravidiel, zistíte, že mazanie nie je taká alchýmia, ako sa zdá.

Veľké rozdiely sú v tom, ako pripraviť lyže na klasiku a na korčuľovanie. Voskovanie priamo súvisí s klasickým štýlom.

Korčuľovanie vs. klasika

Vzhľadom na rozdielnu oblasť odskoku existujú aj rozdielne požiadavky na mazanie v závislosti od preferovaného štýlu jazdy.

Pri korčuľovaní sa nemusíte starať o odrazové vosky, stačí, ak na zníženie trenia nanesiete sklzný vosk (parafín) a môžete vyraziť. K dispozícii je aj spomínaná možnosť tekutého parafínu, ktorý sa len natrie na lyže a nemusí sa zažehľovať.

Pri klasickej jazde v stope si však len s týmto nevystačíte. Takmer nevyhnutnosťou pre vás budú takzvané odrazové vosky, ktoré sa nanášajú len na odrazovú plochu mazacej komory. Výber vosku sa riadi niekoľkými pravidlami a osobnými skúsenosťami každého lyžiara.

Voskovanie na klasiku

To, ktorý vosk si zo širokej ponuky výrobcov vyberieme, závisí od viacerých vonkajších faktorov:

  • Teplota – vzduchu, ale aj súvisiaca teplota snehu. Tá je oveľa stabilnejšia ako teplota vzduchu a rozdiely môžu byť neočakávane veľké.
  • Textúra snehu – kľúčový aspekt správneho výberu. Štruktúra snehu, t. j. veľkosť jeho zŕn, závisí aj od jeho veku a teploty okolitého vzduchu. Napríklad tvrdé kryštáliky starého snehu majú ostré hroty a zvolený vosk musí byť veľmi odolný proti oderu. Na druhej strane nový prašný sneh neobrúsi vosk tak rýchlo, takže nepotrebuje taký odolný variant. Silný vietor môže tiež zmeniť štruktúru snehu.
  • Vlhkosť snehu – ovplyvňuje jeho priľnavosť, a tým aj sklzové vlastnosti lyže.

Najlepší spôsob, ako vybrať správny vosk alebo kombináciu voskov, je riadiť sa informáciami výrobcu o type snehu a teplote, pre ktorú je výrobok určený. Nezabudnite, že tieto podmienky sa menia počas dňa a závisia aj od nadmorskej výšky!

Odrazový vosk

Odrazové vosky, najpoužívanejšie vosky medzi rekreačnými lyžiarmi, sa používajú na nový prašný sneh alebo starší, ale jemnozrnný sneh. Takzvané valčeky sa môžu používať aj vo viacerých vrstvách alebo sa najprv zažehlí základný vosk. To je užitočné najmä pri starom snehu, ktorý má ostrejšie hroty.

Pred nanesením odrazového vosku zľahka rozrušte skĺznicu na odrazovej ploche brúsnym papierom. Vosk vybraný podľa informácií výrobcu naneste v tenkých čiarach cez skĺznicu na odrazovú plochu a korkom opatrne rozotrite do čo najtenšej vrstvy.

Pre optimálnu priľnavosť vosku je dôležité, aby bola skĺznica dostatočne suchá. Ak sa vám na nej vytvoria hrudky, čaká vás na trati nepríjemné prekvapenie v podobe zvýšeného trenia.

Klister

Klistery, mäkké, tekuté a lepkavé vosky, sú vhodné na zľadovatené stopy a na hrubozrnný, mokrý sneh. Pri výbere vhodného klistera sa riaďte informáciami výrobcu na obale výrobku.

Rovnako ako pri tuhých odrazových voskoch je dobré zvýšiť trvanlivosť klistera zažehlením podkladovej vrstvy. Vosk sa nanáša v tenkej vrstve na odrazovú plochu skĺznice, pričom mazacia komora pre tekuté vosky je o niečo kratšia ako pre pevné valčeky. Potom ho roztierame plastovou špachtľou, ktorá je často súčasťou balenia, alebo rukami.

Ak sa ho chystáte namazať až v teréne, najlepšie je nosiť tubu s klisterom blízko pri tele, aby vosk v chlade príliš nezatvrdol.

Inovácie na trhu

Okrem klasických turistických voskov dnes výrobcovia prinášajú na trh mnoho nových produktov určených predovšetkým pre pretekárov. Výnimkou tak nie sú práškové vosky alebo dokončovacie spreje. Návod na použitie od výrobcu je vždy súčasťou balenia výrobku.

Bežecké lyže so skinmi a šupinami

Výrobcovia bežeckých lyží vychádzajú v ústrety aj amatérskym a rekreačným bežcom na lyžiach, ktorí sa v rôznych voskoch nevyznajú a nechcú ich pravidelne mazať. Preto prišli s modelmi bežeckých lyží na klasiku, ktoré majú namiesto mazacej komory takzvané skiny (mohérové pásy) alebo zdrsnený šupinatý povrch. S týmito pomôckami môžete zabudnúť na mazanie odrazového vosku, pretože o odraz sa postará priamo povrchová úprava skĺznice.

Zvyšok skĺznice mimo komory je potom dobré mazať už spomínanými voskami na skĺznicu, čo sa týka mohéru a šupín, tie si tiež zaslúžia svoju jednoduchú údržbu.

Na mohérové pásy je dobré raz za čas použiť špeciálne čističe na skiny na báze alkoholu, ak sa znečistia napríklad ihličím, zvyškami vosku od iných bežkárov a inými nečistotami. Nehrozí pri nich totiž rozpustenie lepidla, ktoré drží pás na skĺznici. V určitých podmienkach, najčastejšie pri čerstvo napadnutom snehu a teplotách okolo 0 °C, je potom dobré použiť prípravok proti mrznutiu a zabrániť prilepeniu snehu na skin, čo môže beh na lyžiach znepríjemniť.

Veľmi podobné je to aj v prípade bežiek so šupinami. Starostlivosť je jednoduchá, stačí pravidelne čistiť celú skĺznicu klasickým zmývačom a pred jazdou použiť prípravok proti mrznutiu.

Po jazde

Tak ako je dôležité starať sa o lyže pred odchodom, nemali by ste ich ani po návrate odkladať do kúta.

Pri bežkách na korčuliarsky štýl sa na zoškrabanie zvyškov parafínu používa kovová škrabka. V prípade klasiky sa odporúča použiť plastovú škrabku v mazacej komore na odstránenie voskov alebo klisterov. Na dokonalé vyčistenie komory sa predávajú aj špeciálne čističe a odstraňovače voskov, ktoré by sa mali používať podľa pokynov výrobcu. Nepoužívajte technický benzín, mohol by chemicky poškodiť štruktúru skĺznice.

Lyže je lepšie ihneď naparafínovať ,a ak sa chystáte čoskoro opäť vyraziť, môžete parafín hneď odstrániť a lyže budú pripravené. Ak sa chystáte lyže uskladniť na dlhší čas alebo až na ďalšiu sezónu, je lepšie parafín nestiahnuť. Takto zostane skĺznica chránená pred znečistením a lyže sú optimálne pripravené pred ďalšou jazdou.

Opravy skĺznice

Drobné škrabance od kameňov a iných nečistôt na trati nemusia byť dôvodom na vyhodenie inak kvalitných lyží. Ryhy môžete liečiť aj doma vďaka malým pomocníkom.

Na zalievanie škrabancov môžete použiť kofixovú sviečku. Po nanesení stačí vrstvu zarovnať so skĺznicou a prebrúsiť ju napríklad jemným brúsnym papierom. Môžete tiež použiť grafitový prášok. Pri jeho používaní postupujte podľa pokynov výrobcu.

Ukázať vybavenie na servis bežiek

Páčil sa článok?

Redakcia Sportisimo

Články vychádzajúce zo spolupráce skúsených autorov, produktových špecialistov, nákupcov a ďalších odborníkov